Andrzejkowy zwyczaj – nie tylko w Polsce!

Andrzejki to zwyczaj szczególnie silnie zakorzeniony w polskiej tradycji, który uległ wielu zmianom od początków swego istnienia. Przede wszystkim kilka pokoleń temu wszelkie wróżby były traktowane ze znacznie większą powagą, a ponadto dziewczęta i chłopcy spędzali je oddzielnie. Dziś w wigilię imienin Andrzeja – w nocy z 29 na 30 listopada organizuje się huczną zabawę, która poprzedza adwent. Ale wbrew pozorom Andrzejki obchodzone są nie tylko w naszym kraju….

candles-220754_1280

Bułgaria świętuje ten dzień, ponieważ wg. legendy św. Andrzej żalił się Bogu, że nie wyznaczył dnia, w którym ludzie mogliby go wspominać. Wówczas Bóg rzekł, że wszyscy, którzy nie będą obchodzić dnia św. Andrzeja, zostaną obciążeni niedźwiedziem – będą musieli go nosić. Skąd ten niedźwiedź? Pewna macocha źle traktowała swoją pasierbicę i faworyzowała własną córkę. Za karę starszy mężczyzna z siwą brodą, zamienił jej ukochaną córkę w niedźwiedzia. Dziś, żeby temu zapobiec, mamy wrzucają do ognisk lub kominków ugotowane kolby kukurydzy. W Bułgarii Andrzejki znane są pod nazwą „Dzień Niedźwiedzia”.

candle-166891_1280Na Ukrainie Andrzejki obchodzone są dopiero 13 grudnia i podobnie jak u nas, kluczową rolę odgrywają wróżby związane z przyszłym mężem lub żoną. Nie można się tu obejść bez naleśników i cukierków, które służą do wróżb. Tego dnia dozwolone są figle i psoty, a ta panna, której dom został wyróżniony figlem, nie będzie miała problemów ze znalezieniem męża.

Niemcy obchodzą Andrzejki w tym samym terminie, co my. Tej nocy młode kobiety powinny zwracać uwagę na szczekające psy. Z tego kierunku, z którego dobiega psia mowa, przybędzie ich kandydat na męża, natomiast we śnie zobaczą jego podobiznę. U naszych zachodnich sąsiadów uważa się również, że kobiety, które nie mają partnera a chcą wyjść za mąż, powinny się modlić właśnie do św. Andrzeja.

W Rumuni tego wieczoru wszelkie rytuały służą odpędzaniu złych duchów. Zarówno ludzie, jak i ziemia poddawane są oczyszczaniu. W nocy z 29 na 30 listopada każdy powinien zjeść czosnek oraz ułożyć go przed wszystkimi oknami, kominkiem i drzwiami. Dzięki temu do domu nie wejdą złe duchy.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*