Chińskie przysmaki tylko dla odważnych!

Nie bez powodu osoby, które miały przyjemność spędzić w Chinach trochę czasu, podkreślają, że mieszkańcy tego kraju mają dość specyficzne przyzwyczajenia żywieniowe. W Chinach nawet doskonale nam znane produkty spożywcze mogą zostać podane w najdziwniejszy sposób. Nic dziwnego, że kulinarne doświadczenia na długo zapisują się w pamięci każdego turysty, który dał się skusić na tradycyjną kuchnię Państwa Środka. Wycieczka do Chin to świetna okazja, aby samemu przekonać się, czym może nas zaskoczyć chińskie menu.

chinese-746373_1920

Pies na wiele sposobów

Kuchnia chińska nie bez powodu kojarzy się z daniami na bazie mięsa psów. Pomimo protestów miłośników zwierząt, w tym kraju wciąż można natrafić na tego typu potrawy – głównie w południowym regionie. Popularna jest między innymi zupa z mięsem psa, ale odważni turyści mogą również zdecydować się na gulasz. Dość powszechne jest także podawanie psiego mięsa z sosem z kolendry, cebulki i orzeszków ziemnych. Turyści zazwyczaj świadomie nie zamawiają tego typu potraw, ale zdarza się, że chcąc nie chcąc muszą ich skosztować – bariera językowa sprawia, że w okolicznych knajpkach niekiedy dość trudno jest dowiedzieć się, z czego tak naprawdę powstało konkretne danie. Wycieczka do Chin może być pełna kulinarnych niespodzianek.

Drób i jaja w nietypowej odsłonie

asian-1238271_1920W kuchni chińskiej bardzo ważną rolę odgrywa drób oraz jaja. Jednym z charakterystycznych przysmaków są kurze łapki. Chińczycy uwielbiają ich specyficzny smak, a dodatkowych atutem jest fakt, że tą przekąską można szybko zaspokoić głód. W kurzych łapkach kluczowy jest szpik, który wysysa się z obranych ze skóry elementów. Innym, równie zaskakującym daniem są jądra kurczaka. Zazwyczaj serwuje się je smażone lub gotowane z dodatkiem ryżu czy makaronu. Wielu turystów uważa, że wbrew pozorom, ten przysmak naprawdę jest dosyć smaczny. Miłym zaskoczeniem mogą się także okazać tak zwane stuletnie jaja, które w rzeczywistości mają parę miesięcy. Przygotowuje się je w specjalnej mieszance, w blaszanym naczyniu wypełnionym gliną. Są one serwowane na zimno, zazwyczaj z sosem sojowym. Na pewno każdy turysta zwróci uwagę na ich specyficzny kolor – samo żółtko posiada czarno-zieloną barwę, a na białku można dostrzec brązowe przebarwienia. Pozostając przy potrawach związanych z ptakami, nie można nie wspomnieć o zupach z ptasich gniazd. To nietypowe danie przygotowuje się albo na bazie gniazd rybitw, albo gniazd mniejszych ptaków. W tym drugim przypadku należy liczyć się z dość wysoką ceną przysmaku, co jest związane ze specyfiką pozyskiwania podstawowego składnika. Co ciekawe, zupa na bazie gniazd małych ptaków jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych afrodyzjaków.

Wycieczka do Chin to niezapomniana przygoda, także pod względem kulinarnym. Oprócz wymienionych potraw, warto dodatkowo wspomnieć o zupie z żółwia, zupie z węża czy skorpionach na patyku. Turyści, którzy zdecydowali się na skosztowanie nietypowych przysmaków, często podkreślają, że były one dla nich miłym zaskoczeniem.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*