Co zjeść w Bułgarii?

Kilka słów o klimacie i krajobrazie Bułgarii napisaliśmy już nieco wcześniej i mamy nadzieję, że wzbudziliśmy Wasze zainteresowanie tym rejonem. Dziś z kolei przygotowaliśmy coś dla smakoszy, czyli… kulinarne specjały Bułgarii!

halva-589738_1280

O ile tradycyjne potrawy gotowane we wspomnianym państwie są smaczne, o tyle niestety mogą być dość ciężkostrawne. Stołując się w miejscowych restauracjach, lepiej wybierać hotelowe, najwyższej klasy lokale bądź te, znajdujące się w większych miastach. Mniejszym knajpkom trochę brakuje do europejskich standardów… Zdarza się, iż produkty wykorzystane do przygotowania posiłków nie są najlepsze jakościowo.

Bułgarska kuchnia zdecydowanie nie jest przeznaczona dla wegetarian, gdyż w kartach dań trudno znaleźć coś bezmięsnego. Jeśli już dopisze nam szczęście, prawdopodobnie trafimy na czuszki biurek czyli paprykę faszerowaną serem. Dania w tym rejonie opierają się przede wszystkim na bałkańskich przepisach. Największą popularnością cieszą się kaszkawal pane oraz szkembe czorba. Pierwsza potrawa to nic innego jak ser w panierce, który podawany jest również w Serbii, Rumunii, Macedonii czy Turcji. Drugie danie to po prostu flaczki. Typowo bułgarskimi posiłkami są kawarma (pikantny gulasz mięsno-warzywny), sirene po szopski (zapiekany ser kozi) oraz tarator (zimny, gęsty jogurt z ogórkami) i kiopolu (pieczone lub smażone bakłażany z papryką, najczęściej serwowane z sosem winegret). Desery są natomiast mocno słodkie i przypominają m.in. rewane i bakławę. Choć trudno dostać ją w restauracjach, dużym zainteresowaniem cieszy się halwica – chałwa. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o doskonałych bułgarskich winach, produkowanych w tych rejonach od ponad 3500 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*