Dubrownik – chorwacki raj na ziemi

Dubrownik to jedno z najsłynniejszych miast w Chorwacji. Jest znane przede wszystkim ze swojego niezwykłego uroku. Wielu twierdzi nawet, iż jest to najładniejsze miasto na świcie. Ów miasto znajduje się na samym południu Chorwacji i nie każdemu udaje się tam dotrzeć, gdyż podróż autem zajmuje sporo czasu. Mimo wszystko krajobrazy, które nas tam czekają, są warte tej wyprawy. Nawet, jeśli dojazd własny ma zająć kilka godzin.

dubrovnik-512798_1280

W tym mieście można wiele zobaczyć, jednak warto udać się w pierwszej kolejności do informacji turystycznej po mapkę. Dubrownik jest dość rozległy i rozrzucony na zboczach wzgórz. Przede wszystkim naszej uwadze nie powinna umknąć starówka otoczona murami obronnymi. Mniej więcej przez jej środek przebiega główna ulica Placa (Stradun). Jest zawsze pełna ludzi, a niegdyś stały przy niej niezwykle urokliwe pałace zamożnej arystokracji. Niestety uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1667 r. Dziś nie brakuje tam sklepów i restauracji.

dubrovnik-238002_1280

Godna uwagi jest również Wielka Fontanna Onufrego, stanowiąca część wodociągów powstałych w XV w. Woda, która z niej wypływa jest zdatna do picia i smaczna. Naprzeciwko tej atrakcji mieści się niewielki Kościół Zbawiciela oraz klasztor Franciszkanów, którego część przeznaczono na muzeum klasztorne. W Dubrovinku można zobaczyć również wieżę zegarową, Pałac Wielkiej Rady oraz Pałac Rektorów. Ten ostatni przetrwał wcześniej wspomniane trzęsienie ziemi i stanowi piękny przykład architektury tamtego okresu. Wart uwagi jest także stary port, gdzie nie brakuje przybrzeżnych barów i restauracji. Wypływają stamtąd stateczki na Lokrum i do Cavtat. Wracając z portu i kierując się ulicą św. Dominika do bramy Ploče, po drodze zobaczymy m. in. kościół i klasztor Dominikanów. Na terenie tego zakonu również mieści się muzeum.

Cały Dubrownik otoczony jest murami z XIV w., liczącymi 2 km długości. Można je zwiedzać, podobnie jak basztę Minčeta, stanowiącą najwyższy punkt murów. Widok z jej górnego poziomu jest niepowtarzalny i z pewnością niezapomniany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*