Ekspedycje – poznaj intrygujące zakątki świata

Marzy Ci się wielka wyprawa, ale niestety nikt ze znajomych nie podziela Twoich pragnień? Chciałbyś zdobywać świat, lecz brak towarzysza Ci to uniemożliwia? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się co możesz zrobić, aby spełnić swe marzenia.

Jechać, ale dokąd i z kim?

Brak odpowiedniego towarzystwa w wyprawie na koniec świat to rzeczywisty problem. W większej grupie czy chociażby w parze zawsze raźniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Stosunkowo niewielu ludzi jednak odczuwa potrzebę, aby porzucić swoje dotychczasowe wygodne życie i świadomie zdecydować się na trudy i niewygody niełatwej przecież podróży. Dlatego dobrze jest poznać ludzi z pasją. Takich, którzy pragną poznawać najbardziej intrygujące rejony świata. Spotkać można ich na przykład na ekspedycjach zorganizowanych przez biura podróży. Zgłaszają się do nich aktywne osoby, które podobnie jak Ty lubią odkrywać świat w nietypowy sposób, ale nie mają z kim dzielić swych zainteresowań. Na podobnych wyjazdach organizatorzy formują zwykle dość kameralne grupy, tak aby w pełni skoncentrować się na odwiedzanych miejscach.

adventure 3

Jeden problem został już rozwiązany. Teraz pozostało Ci wybrać odpowiedni kierunek oraz sposób podróżowania. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to wyprawa trekkingowa wgłąb himalajskich wyżyn, szalony rafting Gangesem, podróż jeepem przez najwyższe przełęcze świata, loty helikopterem albo balonem czy jazda rowerem na wysokości ponad 4000 m n.p.m. W każdym programie uczestnikom gwarantowane są dzikie, egzotyczne miejsca z dala od cywilizacji. Wyposażenie i sposób zakwaterowania dostosowuje się do specyfiki miejsca, mogą być to namioty turystyczne, jurty, duże obozowiska lub beduińskie oazy.

Co zabrać?

Główny bagaż powinien być zapakowany w miękką torbę podróżną lub w plecak turystyczny (ze względu na ograniczoną ilość miejsca w samochodach i busach). W zależności od wybranego przez nas programu wymagane jest zabranie śpiwora i karimaty. Ze względu na wysokie różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. niezwykle ważne jest posiadanie ciepłej odzieży. Dobrze jest mieć bieliznę termoaktywną, której podstawowym zadaniem jest skuteczne wsparcie naturalnego procesu termoregulacji organizmu, który odpowiada za utrzymanie komfortu cieplnego naszego ciała. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej oraz występowaniem niekomfortowych dla człowieka warunków atmosferycznych zastosowanie odzieży termoaktywnej staje się szczególnie istotne. Równie ważne są odpowiednie buty trekkingowe, oczywiście już odpowiednio „rozchodzone”, a więc dopasowane do naszych stóp, tak aby uniknąć ryzyka obtarć i innych uszkodzeń. Przydatne mogą się okazać również małe plecaczki trekkingowe, do których możemy włożyć przedmioty najpotrzebniejsze w ciągu danego dnia. Bagaż główny transportowany jest przez tragarzy, konie lub wieziony autem. Ponadto warto mieć ze sobą latarkę typu czołówka, a także podstawowe naczynia i sztućce. Dobrym pomysłem są też wysokoenergetyczne przekąski, takie jak specjalne batoniki. Nie jest natomiast konieczne noszenie ze sobą palnika i pojemnika z gazem, gdyż w programach z noclegami w namiotach zawsze zapewnione jest zaplecze techniczne, kucharz i namiot kuchenny.

Przykładowe wyprawy

NO LIMITS w Laponii

adveture 1

Ta wyprawa to zaproszenie do przeżycia niesamowitej przygody w szwedzkiej Laponii, a więc wyjątkowym w Europie miejscu, znanym z surowości klimatu i krajobrazu. Uczestnikom przez całą trasę towarzyszyć będzie kultura Saamów – rdzennych mieszkańców tej krainy. Podróżnicy będą mogli poczuć się jakby współtworzyli ową społeczność, odkrywać Laponię wędrując jej ścieżkami, wspinając się na skały czy jeżdżąc na rowerze. Punktem kulminacyjnym całej wyprawy będzie próba „NO LIMITS”, w której uczestnicy staną oko w oko z lapońską przyrodą. W tym celu zostaną przetransportowani helikopterem wgłąb Laponii na 3 dni, aby samodzielnie wrócić do bazy dysponując jedynie ekwipunkiem niesionym na plecach. Jeśli chodzi o zakwaterowanie. to znajduje się ono w bazach górskich Szwedzkiego Stowarzyszenia Turystycznego, które są najpopularniejszą formą noclegu w górach Laponii. To drewniane „schroniska” o wysokim standardzie turystycznym, które znajdują się zwykle w bardzo atrakcyjnych miejscach wypadowych. Ponadto jeden nocleg zaplanowany jest w tradycyjnym tipi ze skór reniferów. Ciekawostkę stanowi fakt, iż instruktorzy na samym początku odbierają uczestnikom telefony komórkowe. Wszystko po to, aby jak najwięcej czerpać z atmosfery Laponii i wczuć się w nią całym sobą. Warto podkreślić, że wszystkie posiłki przygotowywane są z lokalnym produktów. Ta wyprawa jest prawdziwą gratką dla miłośników mocnych wrażeń i niezapomnianych przygód. Łączy w sobie wiele form aktywności: kajaki, rowery, trekking i bouldering.

Bałkańska włóczęga

To ekspedycja stworzona dla rodzin i grup przyjaciół. Jazda terenowym samochodem umożliwia dokładne przyjrzenie się krajobrazom, ciągle jeszcze dzikich Bałkanów. Niezapomnianych przeżyć dostarcza także rafting rzeką Tarą oraz lot balonem w najgłębszym kanionie Europy. Obserwacja gwiazd, noclegi w namiotach, pyszna lokalna kuchnia oraz przepiękne górskie drogi sprawiają, że wyprawa należy do bardzo udanych i jednocześnie w dużej mierze kreowana jest przez nas samych. W programie także podróż samochodami 4×4 po bezdrożach Alp Albańskich, przystanki w osadach górskich, w których czas zatrzymał się wiele lat temu. Ta ekspedycja to kwintesencja odpoczynku i swobodnego podróżowania z dala od głównych szlaków turystycznych. Całkowita trasa tej przyjemnej włóczęgi to ok. 1000 km.

adventure 2

Poskromić Syberię – Irkuck – Kultuk – Sludianka – Utulik – Murino – Rzeka Langutai – Listwianka – Nadbajkalski park narodowy – Irkuck

Ta wyprawa wiedzie nad brzegi najgłębszego jeziora na świecie – Bajkału, nazywanego przez swoje rozmiary i głębokość Morzem Syberyjskim. Program dedykowany jest osobom, które lubią przygodę i aktywny wypoczynek w naturalnym środowisku. Niezwykły, przepiękny, górski krajobraz, tajga syberyjska oraz bezpośrednia obserwacja zanikających tradycji ludności od setek lat zamieszkujących Syberię – Buriatów, to niewątpliwe zalety tej wyprawy. Eksploracja syberyjskich, górskich rzek, Bajkału i przejazd terenowymi autami powinny zachwycić każdego miłośnika przygód. Atrakcją będzie również wycieczka historyczną. Koleją Krugobajkalską – nazywaną złotą klamrą stalowego pasa Rosji.

adventure 4

Przekraczając próg Himalajów

Ekspedycja składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wspaniała trasa trekkingowa do himalajskiej Przełęczy Kuari, u podnóża majestatycznego masywu siedmiotysięcznika Nanda Devi. Szlak wiedzie przełęczą pomiędzy rzeką Satledź a Nepalem. Szlak ten stanowi okno na najwyższe szczyty Himalajów. Majestat sześcio- i siedmiotysięczników kontrastuje z łagodnym krajobrazem odległych równin. Trasa gwarantuje również wspaniałe widoki na szczyty Dunagiri (7066 m n.p.m.) i Bethartoli (6319 m n.p.m.) i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w tej części Himalajów. Drugi etap tej wyprawy to niezwykle emocjonujący 3-dniowy spływ świętą rzeką Ganges. W programie 8 noclegów w obozach, często powyżej 3000m n.p.m. i na brzegu Gangesu. Wyprawa ta gwarantuje wysoki poziom adrenaliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*