Fotografia i podróże – fantastyczny duet

Zdjęcia przywiezione z wakacji są prawdopodobnie jedną z najlepszych pamiątek. Przywołują wspomnienia o spędzonych miłych chwilach na wyjeździe. Wystarczy rzut oka na konkretną fotografię, a w naszej głowie od razu pojawiają się obrazy z odbytej podróży. Pięknie wyeksponowane, będą także ciekawą ozdobą naszych domów. Dziś tak naprawdę chyba nikt nie potrafi już wyobrazić sobie wyjazdu bez aparatu fotograficznego czy choćby telefonu komórkowego, którym także można zrobić przepiękne zdjęcia. Zwłaszcza, że współczesna technologia sprawia, że dostępne są nam coraz mniejsze, poręczne urządzenia, które możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Dzięki technice i cyfryzacji nie trzeba także ograniczać się co do ilości wykonanych fotografii. Możemy pstrykać do woli.

Hawksbill Turtle and Scuba Divers

Oglądając zdjęcia zrobione przez innych ludzi, możemy zaplanować i wyobrażać sobie nasze przyszłe podróże, mogą być one dla nas inspirujące. Patrzenie na fotografie niewątpliwie stanowi przyjemność samą w sobie. To dlatego większość z nas lubi przeglądać kolorowe katalogi biur podróży – pełne wspaniałych zdjęć, które sprawiają, że aż chciałoby się być na miejscu i na własne oczy zobaczyć to co przedstawione na kartkach folderu. Zdjęciami lubimy się również dzielić ze znajomymi i rodziną oraz umieszczać w Internecie na portalach społecznościowych czy na prywatnym blogu. Mimo tego, iż obecnie królują fotografie cyfrowe, niektórzy nadal lubią wywołać je w wersji papierowej, a później z albumem na kolanach wspominać wyjazd.

Fotografowanie oznacza skupianie się na pewnych fragmentach spotykanego świata. To wybieranie tego, a nie innego ujęcia, pomniejszanie, powiększanie pewnych szczegółów, dokonywanie zestawień. My decydujemy co umieścimy na zdjęciu. Najczęściej są to ładne widoki, zabytkowe budynki czy ulice miast. Na fotografii nie może również zabraknąć samego turysty.

sycylia

Od dłuższego już czasu popularne jest samodzielne wykonywanie sobie zdjęć, znane bardziej pod nazwą selfie. Zjawisko to, będące początkowo rozrywką nastolatków, stało się modne również wśród nieco starszych osób, a także znanych osobistości ze świata polityki, sportu czy mody. Selfie najczęściej umieszcza się na portalach społecznościowych. Ich głównym zadaniem jest  pokazanie, iż byliśmy w danym miejscu, z konkretnymi osobami i świetnie się bawiliśmy. Czasem zaś takie samodzielne zdjęcie może wynikać po prostu z czysto praktycznych przyczyn, na przykład z powodu braku osoby w pobliżu, która mogłaby nam pomóc w zrobieniu fotki. Selfie stało się na tyle popularne, że w sprzedaży pojawiły się nawet specjalne gadżety, takie jak na przykład monopod, czyli przedłużenie ręki fotografującego.

DSC_0301

Biura podróży często oferują swym klientom wycieczki, na których oprócz zwiedzania turyści mogą się zapoznać z tajnikami fotografii. Wycieczki takie dedykowane są amatorom chcącym nabyć nowe umiejętności i wiedzę pozwalającą na sprawne i swobodne fotografowanie. W  podróży towarzyszy im profesjonalny fotograf, prowadzący szkolenia. Zainteresowani dowiadują się jak uzyskać ciekawe ujęcia, tak, aby uniknąć sztampy i nudy podczas uwieczniania znanych z widokówek zabytków. Takie tematyczne wycieczki skierowane są do zarówno do osób, które mają niewielkie doświadczenie w profesjonalnym fotografowaniu, jak i do tych które są bardziej zaawansowane w tej tematyce. Stwarza się im tym samym możliwość wypróbowania różnych obiektywów i aparatów oraz umożliwia indywidualne konsultacje i uzyskanie porad. Organizatorzy mogą zaproponować nam na przykład fotografowanie włoskich zabytków, różnorodne krajobrazy wspaniałej wyspy Madery czy magiczne zaułki Maroka. Taka forma wyjazdu jest doskonałym połączeniem zwiedzania z nabywaniem nowych umiejętności oraz podróżowaniem w gronie osób o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Podobne wyjazdy na kolonie czy obozy są często organizowane również dla dzieci i młodzieży. Na warsztatach fotograficznych młodzi uczą się podstawowych zasad fotografii, a przy okazji spędzają czas na wypoczynku w gronie rówieśników.

Bierzcie zatem aparaty w dłoń i pstrykajcie! Życzymy wielu inspiracji i ciekawych obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*