Fuerteventura – niezapomniane wakacje na wyspie plaż cz. 1

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam wspaniałą wyspę, jaką jest Fuerteventura. Należy ona do archipelagu Wysp Kanaryjskich i wraz z Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie „mocną przygodę” (forte aventure). Jest ona najstarszą, najdłuższą i drugą co do wielkości wyspą archipelagu.

Wyspa plaż

Fuerteventura to prawdziwa wyspa plaż. Zajmują one ponad 150 kilometrów całej linii brzegowej. Spotkać możemy tutaj zarówno takie, które są dziewicze i ukryte w odległych zakątkach, jak i plaże wyposażone we wszelkie konieczne udogodnienia, idealne do uprawiania sportów wodnych.

Wielokilometrowy spacer po złotym piaseczku brzegiem oceanu, którego turkusowe wody obmywają stopy to prawdziwa wakacyjna przyjemność. Taki bezkresny raj tworzą na południu wyspy plaże wybrzeży Barlovento i Sotavento, a na północy wielkie piaszczyste kąpieliska, jak na przykład Corralejo. Dla chcących obcować z naturą sam na sam do wyboru liczne dzikie zatoczki ukryte na wyspie. Na Fuerteventurze zawsze można znaleźć miejsce tylko dla siebie. Znajdzie się też coś dla miłośników lokalnego kolorytu. Głęboko zakorzeniona tradycja rybacka wyspiarzy sprawia, iż rybackie wioski rozsiane są po całym wybrzeżu, od północy na południe. Każda wioska to skarbnica kultury o wyjątkowym charakterze. Przylega do zazwyczaj niewielkiej plaży, gdzie zobaczyć można łodzie rybackie oraz odpocząć w jednej z niedalekich restauracyjek, by zachwycić się świeżo złowionymi specjałami.

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że we wszystkich regionach wyspy czekają na Ciebie miejsca zapewniające doskonałe warunki do takiej aktywności. Stale wiejący wiatr dla amatorów windsurfingu, kiteboardingu i żeglarstwa, ogromne fale dla wielbicieli surfingu i stand up paddle, nowoczesne przystanie dla zapalonych wędkarzy oraz zachwycające i różnorodne morskie dna dla tych, którzy marzą o zwiedzaniu głębin. Wyspa oferuje również wypoczynek na statkach wypoczynkowych, szaleństwa na skuterach wodnych i świetne rozrywki na plaży i w wodzie. Sprzyja temu odpowiedni klimat i ponad 3 tysiące godzin słońca w roku. Bliskość Sahary oraz brak wysokich wzniesień i gór sprawia, że wyspa cieszyć się może praktycznie bezchmurnym niebem, brakiem opadów i bardzo łagodnymi temperaturami. Również temperatura wody zachęca do kąpieli bez względu na porę roku. Na uwagę zasługuje także fakt, że na Fuerteventurze znajduje się aż osiem plaż oznaczonych Błękitną Flagą.

fuerteventura-337060_1280

Aktywny wypoczynek

Na wyspie czeka na nas na każdym kroku fascynująca przygoda i rozrywka. Jeśli nie satysfakcjonuje Cię tylko i wyłącznie błogie lenistwo na leżaku Fuerteventura to z pewnością kawałek ziemi przeznaczony dla Ciebie. Wyspa posiada przepiękne tereny rowerowe, zarówno rekreacyjne, z niezwykłymi widokami i możliwością bezpośredniego obcowania z naturą, jak i bardziej ekstremalne, dla tych, którzy lubią wyzwania na bardzo trudnych zjazdach. Kolarze szosowi także znajdą tu doskonałe warunki, aby doskonalić swe umiejętności.

Wielbiciele pieszych wędrówek mogą wybrać się na jeden ze szlaków, wchodzących w skład sieci ścieżek turystycznych, które przecinają wyspę wzdłuż i wszerz. Piechurzy mogą zafundować sobie spacer, podczas którego podziwiać będą głębokie wąwozy, czarne wulkany, białe wydmy, rdzawoczerwone góry i dziewicze plaże. Okolice pełne kontrastów i różnorodności są prawdziwą ucztą dla oka, a chodzenie po nich najlepszym sposobem na obcowanie z przyrodą.

Amatorzy golfa również powinni być zadowoleni. Trzy pola golfowe w wyjątkowych lokalizacjach z widokiem na ocean, wydmy i robiącą wrażenie wulkaniczną scenerię ucieszą zarówno początkujących graczy, jak i tych doświadczonych.

Biegacze z kolei mogą potraktować Furteventurę jako swój prywatny raj. Ścieżki biegowe prowadzą przez białe, piaszczyste wydmy i wulkaniczne skały. Sportowcy mogą więc cieszyć oczy wspaniałymi widokami, oddychając przy tym nieskazitelnie czystym powietrzem.

flower-409029_1280

Dawka kultury

Fuerteventura to wyspa bogata w dziedzictwo kulturowe, nawiązujące zarazem do odległej i bliskiej przeszłości, która kryje się tu praktycznie w każdym zakątku. Urocze kościółki, kapliczki, latarnie morskie i wiatraki oraz dawne dwory to część spuścizny kolonialnej. Znaleziska archeologiczne oraz ryty to pamiątki po pierwszych mieszkańcach. Natomiast centra sztuki, plenerowe parki rzeźb, teatry i międzynarodowe festiwale to dorobek współczesnych czasów, który na równi z wcześniejszymi zabytkami tworzy część wielowiekowej tradycji kulturalnej wyspy.

Pielgrzymki, święta ludowe i targi wciąż jeszcze obchodzone w wielu miasteczkach w różnych porach roku, rzemiosło artystyczne, wyplatanie koszyków, tworzenie koronek czy garncarstwo to przykłady tradycji, które przetrwały do obecnych czasów.

Liczne muzea znajdujące się na Fuerteventurze zapraszają turystów do podróży w czasie przez wieki, aby bliżej poznać mieszkańców wyspy. Do wyboru mamy tutaj muzeum archeologiczne, skansen prezentujący tradycyjne życie na wyspie, muzeum rybołówstwa, centrum artystyczne z przykładami dzieł tworzonych przez miejscowych artystów czy muzeum soli.

Mówiąc o kulturze nie można także zapominać o kulinariach. Smak dań typowych dla Fuerteventury przywodzi na myśl morze, sól, tradycyjny wypas kóz. Popularne są tu ryby przyrządzane na wiele, różnych sposobów oraz mięso kozie. Ziemniaki podawane ze skórką i tradycyjnie wytwarzana tu mąka gofio to obowiązkowe składniki każdej kulinarnej uczty. Trzeba również koniecznie wspomnieć o tradycyjnym serze majorero, który jako pierwszy kozi ser w Hiszpanii uzyskał certyfikat jakości produktów tradycyjnych. Do wyboru mamy różne jego odmiany, na przykład dojrzały, półdojrzały lub świeży, o naturalnym smaku bądź z dodatkiem oliwy, mączki gofio czy ostrej papryki. Popularnym likierem jest ron miel wyrabiany na bazie rumu i miodu palmowego. Znane są tu także produkty (kremy, ekstrakty i żele) wytwarzane z bardzo przydatnej i znanej z właściwości leczniczych i kosmetycznych rośliny- aloesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*