Jak przetrwać tropikalne upały? Sposoby i rady co robić w gorące wakacje…

Wysoka temperatura bywa nie tylko męcząca, ale czasem również niebezpieczna, dlatego warto podczas wyjazdu wakacyjnego odpowiednio zadbać o siebie. Afrykańskie upały nie są w naszym kraju codziennością, dlatego często nie wiemy jak się do nich przygotować. Gdy na dworze ponad 30 stopni, szczególnie problemy z funkcjonowaniem mają osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży. Jak chronić organizm przed tropikalnymi upałami? Przeczytajcie o sprawdzonych sposobach. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać upały w Polsce i za granicą.

  1. Pij dużo wody!

Choć to wydaje się oczywiste, wiele osób o tym zapomina. Powinniśmy wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra wody. W upalne dni butelka wody powinna być naszym nieodłącznym atrybutem, gdy temperatura przekracza 30 stopni, powinniśmy wypijać nawet do 3 litrów wody. W innym razie możemy nabawić się odwodnienia, przez co będziemy czuć się słabo. Unikajmy wtedy napojów gazowanych i alkoholu – zimne piwko może nas chwilowo orzeźwić, ale napewno nie nawodni odpowiednio. Możemy zastąpić wodę sokami owocowymi, jako że zawierają one elektrolity. Godny polecenia jest sok pomidorowy, który zawiera duże ilości potasu.

pool-690034_1280

  1. Chroń głowę, oczy i skórę

Przebywanie dłuższy czas na słońcu może doprowadzić do udaru słonecznego, dlatego koniecznie pamiętajcie o nakryciu głowy. Pamiętajcie również o okularach przeciwsłonecznych, które ochronią Wasze oczy oraz o kremach z filtrem, które zapobiegają one wysuszeniu skóry i oparzeniu słonecznemu. Jest to szczególnie ważne dla osób o jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne.

  1. Odpowiednia dieta

Postawcie na owoce i jarzyny. Pocąc się, tracimy cenne składniki mineralne i wodę. Dlatego szczególnie poleca się arbuzy i melony. Ciężkostrawne kotlety schabowe zostawcie na chłodniejsze dni. Mimo, że w upalne dni mamy nieco mniejszy apetyt, powinniśmy pamiętać o pięciu małych posiłkach dziennie. Nasz organizm potrzebuje witamin i składników mineralnych. Unikajcie gorących i mocno doprawionych dań, które podnoszą temperaturę organizmu.

  1. Sjesta

Jeśli mamy taką możliwość, warto w te upalne dni wziąć przykład z Hiszpanów lub Włochów. W środku dnia życie tam zamiera. Gdy słońce znajduje się w zenicie, promieniowanie ultrafioletowe jest najbardziej niebezpieczne. Godziny od 10 do 14 to najgorsza pora na zażywanie kąpieli słonecznych. Lepiej więc ten czas spędzić na odpoczynku, przesuwając aktywność na późne popołudnie lub chłodniejszy wieczór.

camel-428255_1280

  1. Może zimny prysznic?

W upalnie dni pomocny jest także chłodzący prysznic lub kąpiel w ciągu dnia np. w basenie czy morzu w czasie urlopu. Można też korzystać z kurtyn wodnych rozstawionych w niektórych miastach w Polsce i za granicą. Raczej unikajcie kąpieli w miejskich fontannach podczas zwiedzania, bo grożą one chorobami przewodu pokarmowego, skóry lub oczu.

  1. Jak odpowiednio zadbać o dzieci

Szczególnie niemowlęta muszą być dobrze chronione przed skutkami słońca i wysokiej temperatury. W czasie najwięszych upałów najlepiej zostać w domu, jeśli jednak decydujecie się na spacer z maleństwem, spędzajcie jak najwięcej czasu w cieniu i chrońcie dziecko przed słońcem. Dla najmłodszych, karmionych jeszcze piersią, mleko stanowi nie tylko pokarm, ale i napój, więc jeśli dziecko będzie chciało w gorące dni, by przystawiać je do piersi częściej, trzeba karmić je na żądanie. Pamiętajcie o nakryciu głowy dla Waszych pociech, małych i dużych, a także o kremach z wysokim filtrem i o piciu wody. Dzieci nawet gdy jest gorąco, są bardzo aktywne fizycznie, dlatego muszą spożywać jak najwięcej napojów.

  1. Kilka rad dla kobiet w ciąży

Gorące dni są trudne do zniesienia dla każdego, tym bardziej dla kobiet w ciąży. Złe samopoczucie, opuchnięcie, bóle pleców, skoki ciśnienia to tylko niektóre z dolegliwości nękających latem przyszłe mamy. Przede wszystkim wypoczywajcie, w czasie upałów łatwo przegrzać organizm. Przebywajcie w cieniu kiedy tylko to możliwe i zrezygnujcie z opalania w czasie ciąży. Woda jest Waszą przyjaciółką, tak jak kapelusze i przewiewne ubrania. Na obrzęknięte z powodu upału nogi, pomoże najlepiej letni prysznic.

pregnant-775028_1280

  1. Pamiętaj o swoich zwierzakach!

Nie tylko nam ciężko w upały, ale również naszym czworonożnym przyjaciołom. Pamiętajcie żeby zwierzęta miały stały dostęp do wody. Jeśli zabieracie psa na wycieczkę w podróż samochodem, koniecznie zróbcie postój co jakiś czas żeby pies mógł się napić i pójść na krótki spacer. Również zwierzę może ulec przegrzaniu, dlatego dobrze posadzić zwierzę w cieniu i zrobić mu chłodny kompres, kładąc na karku wilgotny ręcznik i w ten sposób obniżyć nieco temperaturę jego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*