Jak się dobrze przygotować, by zapewnić rodzinie udane wakacje?

Nadchodzi taki czas kiedy chcemy pokazać kawałek świata naszym dzieciom. Chcemy, by wraz z nami zobaczyły ciekawe miejsca i świetnie się bawiły. Niewątpliwie każda mama i każdy tata z pewnością doskonale wie jak przygotować się do rodzinnych wycieczek. Jednakże w trosce o pełen komfort podróżujących, pragniemy przypomnieć o najważniejszych kwestiach.

Co zabrać?

Zawsze pamiętajmy o zabraniu ze sobą dokumentów niezbędnych w podróży. Bez tego ani rusz! Zarówno rodzice, jak i dziecko będą potrzebować paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem zatem trzeba postarać się o uzyskanie dla dziecka tak zwanego dowodu tymczasowego, czyli dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby, poświadczającego obywatelstwo polskie oraz uprawniającego obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Ważna jest także książeczka zdrowia dziecka oraz numer telefonu do zaufanego pediatry.

Poza tak oczywistymi i elementarnymi rzeczami jak odzież na ciepłe i chłodniejsze dni, wygodne obuwie oraz strój na plażę (strój kąpielowy, chustki bądź kapelusz, okulary przeciwsłoneczny) trzeba pamiętać także o kosmetykach dziecięcych, do których dziecko jest przyzwyczajone i które nie wywołują u niego alergii. Konieczny jest krem do opalania z wysokim filtrem UV. Nie można również zapomnieć o właściwym wyposażeniu apteczki, w której powinny znaleźć się środki przeciwgorączkowe, żele łagodzące skutki ukąszeń owadów, maść na ewentualne oparzenia słoneczne (starajmy się do nich nie dopuścić), środki przeciwbiegunkowe oraz inne potrzebne w nagłych wypadkach lekarstwa. Poza dokumentami i lekami istotne z punktu widzenia małego podróżnika będą zabawki. Niezbędna może się tutaj okazać ulubiona przytulanka, a także zabawki, które wypełnią czas na dłużej (klocki, kolorowanki, książeczki).

familie blauer himmel

Pierwszy lot samolotem

Przed wylotem postarajmy się porozmawiać z dzieckiem na temat podróży samolotem. Opiszmy mu jak przebiega lot i uprzedźmy, iż może się spodziewać hałasu silników samolotu. Pamiętajmy o tym, iż dzieci są dużo wrażliwsze na zmiany ciśnienia niż dorośli i dotkliwiej je odczuwają. W celu złagodzenia nieprzyjemnego odczucia należy podać dziecku coś do jedzenia lub picia (cukierka, lizaka, gumę rozpuszczalną, wodę, soczek) w czasie startu i lądowania (ważne, aby przełykało w tym czasie). Maluchy powinny pić wodę lub sok przez słomkę. Suche powietrze w kabinie wzmaga pragnienie, a dzieci bardziej niż dorośli są narażone na odwodnienie. Dlatego też powinny przyjmować dużo płynów – najlepiej napoje, które lubią i spożywają na co dzień.

Aby umilić pociechom czas podczas podróży samolotem zabierzmy ze sobą w bagażu podręcznym zabawki i książeczki (mogą być takie z naklejkami), kredki, blok do rysowania. Oczywiście nie może też zabraknąć ukochanego pluszaka. Dobrym pomysłem jest zabranie na pokład samolotu czegoś nowego (istnieje szansa, że dziecko zainteresuje się tym na dłużej). Przydatny może być też ulubiony kocyk, ubranka na zmianę  oraz cieplejsze ciuszki na czas lotu.

Na wielu lotniskach o komfort podróży najmłodszych pasażerów dba się w sposób szczególny.  Podróżującym z dziećmi umożliwia się na przykład odprawę poza kolejnością. Możliwe jest również zabranie jedzenia dla maluchów na pokład samolotu. Na terenie lotniska przyjaznego dzieciom często znajdują się atrakcyjne place zabaw, pomieszczenia wyposażone w przewijak, umywalkę i krzesełko do karmienia oraz sklepy z artykułami dla dzieci. W większości przypadków wózek dziecięcy może zostać oddany dopiero w momencie wejścia na pokład samolotu.

rodzina na plazy

Bezpieczeństwo na wakacjach

Wakacje to czas beztroski i swobody, nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na plażach oraz w innych miejscach, w których przebywa duża liczba ludzi bacznie obserwuj swoją pociechę. Dobrym pomysłem jest założenie dziecku na rękę specjalnej opaski, na której powinny znajdować się dane rodziców oraz telefon bądź adres hotelu. Niezależnie od sytuacji warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę i wyjaśnić mu co robić, gdy się zgubi oraz przestrzec je przed rozmowami z nieznajomymi osobami. W lecie wszyscy chcemy cieszyć się słońcem, pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać i zachować umiar w tym względzie. Skóra naszego malucha musi być porządnie nasmarowana kremem z filtrami, już na pół godziny przed wyjściem na słońce. Konieczna jest ochrona ciała nawet w dni pochmurne. Równie ważne jak dbanie o skórę jest również  odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie można też pozwolić, aby po leżakowaniu na słońcu dziecko od razu wchodziło do wody.

Już niebawem poznacie kilka doskonałych propozycji na wypoczynek w rodzinnym gronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*