Gdzie jechać na wakacje w listopadzie?

Jesienią, gdy brakuje słońca na naszej szerokości geograficznej, szczególnie warto wyruszyć w podróż i zwiedzać nieco cieplejsze regiony. Cóż tym razem polecamy? Słowenię!

Wspomnianego kraju nie należy mylić z naszym sąsiadem – Słowacją. 😉 Słowenia leży między Włochami, Chorwacją, Austria a Węgrami. Może pochwalić się krótką, lecz bardzo urokliwą linia brzegową, liczącą zaledwie 47 km. O Adriatyku wspominaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu, więc tym razem nie będziemy się szczególnie rozwodzić na temat tego zbiornika, a skupimy się na atrakcjach turystycznych. Nie można ich pominąć, wybierając się na wycieczkę objazdową!

old-town-809167_1280

Na szczególną uwagę zasługuje średniowieczne miasto Piran. Mieści się ono nad wybrzeżem, a dokładniej na jedynym w swoim rodzaju półwyspie i jest otoczone murami obronnymi, których długość wynosi 200 m. W centrum miasta znajduje się ogromny plac, gdzie stoi pomnik słynnego kompozytora i skrzypka, urodzonego w Piranie – Giuseppe Tartiniego. W mieście znajduje się także niewielki lecz malowniczy port żaglowy oraz Muzeum Morskie. Warto je odwiedzić, by odkryć morskie sekrety miasta, ale również całej Słowenii. Nie brakuje tu modeli statków, oryginalnych ubrań kapitanów oraz map i dokumentów. Na skale wznoszącej się ponad pomarańczowe dachy domów, stoi potężny kościół św. Jerzego, ze strzelistą dzwonnicą. Ta ostatni inspirowana była dzwonnicą, którą można do dziś podziwiać na placu św. Marka w Wenecji. Na skraju półwyspu znajdziecie natomiast małą latarnię morską i wieżę, podlegającą kościołowi św. Klemensa.

slovenia-1473028_1280

Innym miastem na wybrzeżu Słowenii jest Izola. To przecudne rybackie miasteczko, mogące poszczycić się największym portem jachtowym w regionie. Nie jest to zbyt duże miasto, jednak charakteryzuje się wyjątkowym spokojem. Panująca tu aura pozwala doskonale odpocząć i podziwiać uroki wąskich uliczek oraz małej starówki. Warto zobaczyć tu Uliczne Muzeum. Dlaczego jest takie niezwykłe? Wystawy sklepowe zmieniają tu swoją funkcję i służą za mini gabloty. Wystawione są w nich sceny z tutejszego życia codziennego na przestrzeni wieków. Polecamy także Pałac Besenghi degli Ughi, będący obecnie najlepiej utrzymanym późnobarokowym pałacem w Słowenii.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*