Juventur kolonie dla dzieci – kiedy pierwszy raz wysłać dziecko?

Kolonie są jedną z ciekawszych propozycji na zapewnienie dziecku niezapomnianych wakacji. Szeroka oferta wyjazdów sprawia, że każdy rodzic może znaleźć dla swojej pociechy odpowiednią formę odpoczynku, która byłaby dopasowana do indywidualnych preferencji malucha. Warto zastanowić się, w jakim wieku można pierwszy raz wysłać dziecko na kolonię i o czym musimy pamiętać, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę.

beach-910969_1280

Czy Twoje dziecko jest gotowe na kolonię?

Przyjmuje się, że optymalny wiek na rozpoczęcie kolonijnej przygody to 7-8 lat. Oczywiście tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, uzależniona od rozwoju emocjonalnego naszej pociechy. Niektóre dzieci można wysłać na wyjazd bez rodziców nawet w wieku 6 lat. Jeśli pociecha sama wypytuje się o możliwość skorzystania z takiej formy wakacji, jest to najlepszy dowód na to, że świetnie poczuje się na kolonijnym wyjeździe. Bardzo ważne jest, aby nasze dziecko potrafiło samo powiedzieć o swoich potrzebach dotyczących głodu czy pragnienia. Maluch nie może się wstydzić, jeśli coś niepokojącego dzieje się z jego organizmem – nasza pociecha nie powinna mieć problemów z wytłumaczeniem, gdzie odczuwa ból lub co jest przyczyną złego samopoczucia. Istotne jest także, aby dziecko radziło sobie nawet w nieprzewidzianych sytuacjach, bez ataków paniki. Pod kątem samodzielności należy wspomnieć o umiejętności dostosowania odzieży do warunków pogodowych czy o odpowiednim gospodarowaniu pieniędzmi. Maluch przygotowany na kolonię nie powinien mieć problemów z relacjami z rówieśnikami – w przeciwnym razie może nie odnaleźć się na takim wyjeździe.

hotel-del-coronado-962458_1280

Dziecko na wyjeździe kolonijnym – o czym należy pamiętać?

Kolonie dla dzieci muszą być wybierane pod kątem wieku uczestników. Ważne jest, aby nasza pociecha dobrze czuła się w konkretnym przedziale wiekowym. Niektórzy rodzice decydują się wysłać na wyjazd rodzeństwo, ale nie jest to dobry pomysł – w takim przypadku starsze dziecko zazwyczaj czuje się niekomfortowo, ponieważ chcąc nie chcąc, będzie musiało przyjąć na siebie rolę opiekuna. Pod żadnym pozorem nie można zmuszać pociechy do wyjazdu – jeśli sam pomysł takiego wypoczynku jest powodem do płaczu, maluszek nie jest gotowy na rozłąkę z rodzicami. Wówczas świetną alternatywą mogą okazać się tak zwane półkolonie. Warto podkreślić, że kolonie dla dzieci mogą mieć naprawdę zbawienny wpływ na rozwój naszych pociech. Jeśli maluch do tej pory sprawiał problemy wychowawcze, kolonijny wyjazd nauczy go samodzielności i być może pozytywnie wpłynie na jego zachowanie. Nierzadko podczas zajęć w grupie rówieśników dziecko ma szansę odkryć swoje talenty, co jest dodatkowym atutem.

W dzisiejszych czasach kolonie dla dzieci są organizowane w najróżniejszych kurortach wypoczynkowych i nierzadko są połączone z nauką obcego języka czy z nauką jazdy konno. Warto wybrać odpowiedni wyjazd razem z pociechą, dzięki czemu zyskamy pewność, że szczegółowy program kolonii okaże się dla niej interesujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*