Kenijskie zwyczaje cz. 1

Kultura ludzi w poszczególnych rejonach świata, znacząco się od siebie różni. Zwyczaje cywilizacji Azjatyckich czy Afrykańskich, mogą się wydawać dla Europejczyków niejednokrotnie dziwaczne. Z resztą czasami wystarczy przemieścić się zaledwie kilka tysięcy kilometrów dalej, by poznać zupełnie odmienne tradycje. Dziś jednak zabierzemy Was na wycieczkę do Kenii.

red-1194043_1280Przede wszystkim, jak to bywa wśród większości południowych cywilizacji, każdy ma tutaj czas i nigdzie się nie spieszy. Ta filozofia praktykowana przez tutejszych mieszkańców nazywana jest „pole-pole”. Trzeba zatem liczyć się z tym, że zlecenia, które Europejczyk wykona od ręki, Kenijczyk może realizować przez wiele dni a nawet tygodni. Mimo to żaden tubylec szczególnie się tym nie przejmuje. Z kolei od białych wymagają wszystkiego „na już” w dodatku za darmo. Często mają nawet pretensje, że wciąż dostali za mało, trwało to zbyt długo itp.

W Kenii wciąż dużą popularnością cieszy się poligamia, jednak kto się cieszy z istnienia tego zwyczaju, to już inna sprawa. Mężczyzna może mieć kilka żon, ale każdej musi zapewnić osobny dom, gdyż nie mogą mieszkać razem. Ponadto każdą z nich powinien wyposażyć w kawałek ziemi – zabezpieczenie finansowe, by w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych miała za co utrzymać siebie i dzieci. Mąż ma jednak prawo pobić swoją żonę, gdy tylko uzna, że była mu niewierna. Niestety dla każdego zdrada może mieć inną formę. Stąd też wystarczy wspólny obiad ze znajomym, a czasem nawet rozmowa z innym mężczyzną, by mąż miał powód do zazdrości. Pomimo iż w świetle prawa istnieje możliwość wzięcia rozwodu, niemalże ich się tu nie spotyka. Zdecydowanie częściej natomiast kobiety są odsyłane przez swoich mężów do innego miasta. Wtedy właściwie nikt się nimi nie zajmuje, podobnie jak dziećmi.

Kenia choć naprawdę piękna, ma różne oblicza. Już niebawem ciąg dalszy ciekawostek o kenijskiej codzienności.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*