Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą kolonię?

Niektórzy rodzice zaczynają podróżować ze swoim dzieckiem już kilka miesięcy po narodzinach. Inni natomiast czekają, aż dziecko trochę podrośnie. W tym przypadku wybór jest kwestią indywidualną i bez względu na samodzielność podopiecznych, zawsze w pobliżu są rodzice. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kolonii. Tam nasz syn czy córka są zdane na siebie i choć opiekunowie dbają o ich bezpieczeństwo, dzieci muszą w dużej mierze radzić sobie same.

beach-261310_1280

Mniej więcej w wieku 6-8 lat dziecko jest na tyle dojrzałe, by pojechać na pierwszą kilkudniową wycieczkę szkolną czy kolonię. Zwykle potrafi już samodzielnie się umyć, ubrać, odnaleźć w gronie rówieśników czy poinformować, że jest głodne lub źle się czuje. Oprócz tego ogromne znaczenie ma podejście dziecka do rozłąki z rodzicami. Dobrze jest wcześniej pozwolić dziecku na nocleg u koleżanki czy kolegi. Będzie tam pod czujnym okiem innych opiekunów, ale bez swoich rodziców. W ten sposób dowiesz się, jak zachowuje się pod Twoją nieobecność, jak sobie radzi, czy tęskni itp. Warto stopniowo przyzwyczajać dziecko do samodzielności i spędzania czasu w gronie rówieśników. Pamiętaj też, że Twoja pociecha umie zwykle więcej niż przypuszczasz. Wielu rodziców niejednokrotnie wyręcza swoje dzieci w najprostszych czynnościach sądząc, że zrobią to szybciej, lepiej, dokładniej… Niestety nie tędy droga. Skutki takiego podejścia mogą objawiać się choćby na samodzielnych wyjazdach.

Pierwsza wycieczka bez rodziców stanowi przełomowy moment w życiu dziecka i może zaważyć na podejściu do przyszłych wyjazdów. Bardzo ważne jest psychiczne przygotowanie dziecka do wyjazdu, jak również podejście rodziców do rozłąki. Jeśli opiekunowie będę pełni obaw o swoje dziecko, mogą przekazać mu swoje lęki, które ujawnią się na wyjeździe. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i spokój. Nerwy i wpadanie w panikę na pewno nie przyniosą nic dobrego.

Pozdrawiamy, Juventur.poznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*