Kilka słów o Argentynie

Ameryka Południowa to bardzo słoneczny, kolorowy i różnorodny zakątek świata. Choć wśród Polaków nie jest aż tak często wybieranym kierunkiem wakacji, jak Egipt, Tunezja czy Turcja, to niewątpliwie wielu z Was chciałoby zwiedzić te rejony. Dziś przedstawimy Wam Argentynę, która mieści się w południowo-wschodniej części wspomnianego kontynentu, nad Oceanem Atlantyckim.

argentina-flag-58529_1280

Argentyna to republika, gdzie językiem urzędowym i powszechnie używanym jest hiszpański. Na ulicach usłyszeć można również włoski, francuski, keczua, guarani oraz mapudungun. Nazwa państwa ma swoje korzenie w łacińskim słowie argentum, oznaczającym srebro. Surowcem tym Indianie obdarowywali hiszpańskich rozbitków. Najstarszym miastem argentyńskim jest Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry), będące jednocześnie uznawane za jedno z największych miast Ameryki Południowej. Zostało założone w 1536 roku przez Hiszpanów poszukujących złota. Ów ekspedycją dowodził Pedro de Mendoza, jednak już w 1541 roku opuścili oni miasto, z powodu ataków tubylców. W 1580 roku Buenos Aires zaczęło ponownie istnieć, a od 1617 roku z pewnymi przerwami pełni rolę stolicy – czy to kolonii hiszpańskiej czy wicekrólestwa La Platy, aż w 1826 zostało stolicą Republiki Argentyny. W pierwszych latach XIX wieku na miasto natarli i podbili Brytyjczycy, ale w krótkim czasie wyparła ich armia obywatelska. W roku 1810 miało miejsce powstanie Kreolów, na skutek którego król został pozbawiony korony. Z kolei walki toczące się między 1814 a 1815 spowodowały wyparcie armii Hiszpańskiej. 9 lipca 1816 roku został ustanowiony pierwszym dniem wolnej Argentyny i do dziś obchodzony jest jako narodowy dzień niepodległości.

Państwo, o którym dziś napisaliśmy kilka słów to idealne miejsce na wycieczki grupowe czy indywidualne. Gwarantujemy, że zwiedzając Argentynę nie będziecie się nudzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*