Klimatyczna Chorwacja

Chcąc mieć niemal 100% pewność, iż podczas naszego urlopu dopisze nam pogoda, wcale nie musimy wybierać się poza Europę. Na naszym kontynencie jest dość sporo krajów, w których możemy spędzić naprawdę wspaniałe wakacje i cieszyć się gwarantowaną pogodą. Jednym z nich jest Chorwacja.

Chorwacja - Dubrownik

W tym państwie już teraz (w maju) dni robią się coraz cieplejsze, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na wczasy nawet poza sezonem. Daje to gwarancje mniejszych tłumów, a jednocześnie nie musimy obawiać się o deszczowe dni, czego nie można powiedzieć o wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Należy jednak zwrócić uwagę, iż klimat poszczególnych rejonów Chorwacji różni się od siebie. W kraju tym można bowiem spotkać 3 strefy klimatyczne. Nad morzem mamy do czynienia z typowym klimatem śródziemnomorskim, więc większość dni letnich jest gorąca i bez opadów. Średnie temperatur w sierpniu oscylują między 22-25 stopni, przy czym woda w Adriatyku ma około 25 stopni. Dzięki temu wchodzenie do wody to czysta przyjemność i nie jest takim szokiem dla naszego organizmu, co wakacyjna kąpiel w Bałtyku. Pomimo 30-stopniowego upału na wybrzeżu Chorwacji, w głębi lądu może w tym samym czasie padać deszcz, a temperatura być nawet o 10 stopni niższa. Powodem tak sporych różnic pogodowych są pasma górskie, które ciągną się wzdłuż całej granicy między morzem a lądem. Każdy, kto miał okazję być w Chorwacji przyzna, że widok szmaragdowej wody na tle skalnych masywów robi ogromne wrażenie.

chorwacja

Wiele osób podróżujących w te rejony zatrzymuje się w prywatnych kwaterach, usytuowanych bardzo blisko plaży. Oczywiście są również zwolennicy hotelowych wygód, a także odważni, decydujący się na nocleg na polu namiotowym. Należy jednak liczyć się z tym, że wówczas można zapomnieć o klimatyzacji, która jest tu niezastąpiona. Warto również uwzględnić to udogodnienie, jeśli planujecie dojazd własny samochodem, bo droga jest długa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*