Kolorowy Madagaskar. Klimat i geografia.

Tej wyspy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, bo jej nazwa jest dziś powszechnie znana. Zwłaszcza wśród najmłodszych. Mowa oczywiście o Madagaskarze! Mieści się na Oceanie Indyjskim i jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Jej wyjątkowość można dostrzec właściwie na każdym kroku.

madagascar-81895_1280

Słynie przede wszystkim z niepowtarzalnych okazów baobabów, całego mnóstwa lemurów, a także czerwonego koloru ziemi – gleb laterytowych. Z tego względu nazywana jest Czerwoną Wyspą lub Wyspą Lemurów. Jednak oficjalnie to Republika Madagaskaru. Tereny te są niezwykle różnorodne.

Już sam klimat, podobnie jak ukształtowanie terenu są warte uwagi. Na wschodnim wybrzeżu można znaleźć przede wszystkim obszary nizinne, przechodzące w strome urwiska, gdzie panuje klimat równikowy wilgotny. Tu zawsze warto mieć ze sobą parasol, jednak w porze deszczowej na niewiele się zda. Szczególnie od końca listopada aż do końcówki marca/początku kwietnia zdarzają się tu silne, destrukcyjne cyklony i sztormy. Zachód wyspy to z kolei bogactwo urokliwych zatoczek i rozległych równin, a także klimat podrównikowy suchy. Południowe rejony wyspy to płaskowyże i pustynie, które niemal w ogóle nie doświadczają opadów. W centralnej części znajdują się głównie wyżyny, a dni są dość suche i chłodne.

ring-tailed-lemur-874663_1280

Powierzchnia wyspy wynosi niecałe 600 000 km2, i jest porównywalna z terenem Wielkiej Brytanii. Tak wielkiego terenu nie sposób zobaczyć za jednym razem. Chyba, że spędzi się tam dobre pół roku. 😉 Zwiedzając tę wyspę najlepiej zdecydować się na wycieczkę objazdową, która pozwoli choć trochę przybliżyć niezwykłość Madagaskaru. Już niebawem opowiemy Wam o ogromnej różnorodności fauny i flory Madagaskaru.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

1 komentarz

  1. Wyjątkowe miejsce, warto tam pojechać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*