Kraj gejzerów!

Islandię co roku odwiedza prawie milion turystów, którzy kierują się przede wszystkim naturalnymi walorami tego kraju. Warto podkreślić, że obecnie usługi turystyczne są regularnie ograniczane, co jest związane z ochroną Parku Narodowego Vatnajökull. Islandia to obowiązkowy kierunek dla każdego miłośnika dzikiej przyrody w otoczeniu wodospadów, klifów i malowniczych gejzerów.

geyser-1594852_1920

Gorące źródła i… ciepłe baseny!

Wakacje w Islandii przede wszystkim kojarzą się ze wspomnianymi gejzerami. Co więcej, wiele z nich to gejzery czynne, które wybuchają co parę minut. Widok erupcji zapiera dech w piersiach i jest niesamowitym przeżyciem dla każdego turysty. Jednym z bardziej znanych islandzkich gejzerów jest Strokkur, który mieści się w dolinie Haukadalur. Wyrzucona do góry woda ma wysokość aż 30 metrów, a częstotliwość wybuchu mieści się w granicach 5-10 minut. W dolinie znajduje się także znacznie mniejszy gejzer Geysir, który wyrzuca wodę mniej więcej do 48 godzin, zazwyczaj na kilka metrów. Warto także wspomnieć o licznych źródłach geotermalnych, w tym między innymi Litli-Strokkur. Niewątpliwą atrakcją dla turystów są także ciepłe baseny. Co ciekawe, znajdują się one nawet w małych miejscowościach. Islandczycy regularnie z nich korzystają i traktują to jako świetną formę odpoczynku.

iceland-1762861_1280

Czy można oprzeć się urokowi Islandii?

Liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że wakacje w Islandii zawsze są udane – szczególnie dla amatorów przyrodniczych krajobrazów. Z jednej stron kraj ten kojarzy się z gorącymi gejzerami, a z drugiej – z chłodnymi lodowcami. Turyści z pewnością dadzą się oczarować malowniczym wodospadom czy monumentalnym klifom. Warto skusić się na wyprawę poza koło podbiegunowe, aby samemu przekonać się, jakie walory kryje w sobie wyspa Grimsey. Niezapomnianą przygodą okaże się także obserwacja wielorybów, oczywiście w towarzystwie profesjonalnych przyrodników. Turyści bardzo często decydują się również na wycieczki kucami islandzkimi, których trasa obejmuje wyjątkowo atrakcyjne tereny. Jeśli ktoś jest żądny nowych wrażeń, może skusić się na podróż samochodem z uwzględnieniem obszarów niezamieszkanych. Niewątpliwą atrakcją dla wczasowiczów jest także możliwość skosztowania regionalnej kuchni, w której pierwsze skrzypce grają przede wszystkim różne gatunki ryb. W islandzkich knajpkach można skosztować pstrąga, ciernika, łupacza czy węgorza, podawanych na wiele sposobów. Jednym z tradycyjnych islandzkich dań jest marynowany łeb barani. Oprócz niego, na uwagę zasługuje hakarl – pod tą nazwą kryje się wędzone mięso rekina, które świetnie komponuje się ze smakiem razowego chleba i mocnej wódki.

Kraj gejzerów kryje w sobie wiele tajemnic, które kuszą żądnych wrażeń turystów. Zanim zaplanujemy wakacje w Islandii, warto nieco bliżej zapoznać się ze specyfiką tego regionu. Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych, koniecznie należy poświęcić nieco uwagi stolicy kraju.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*