Kreta – Wielka Wyspa na wczasy

Jest to najdalej wysunięta na południe i jednocześnie największa grecka wyspa, a przez wielu Greków uważana za najbardziej autentyczną ze wszystkich. Łagodny klimat oraz znani z gościnności mieszkańcy, no i oczywiście słońce, plaża i doskonała kuchnia to niewątpliwie atuty, które przyciągają turystów od wielu lat i sprawiają, że z chęcią tutaj wracają. Za pierwszym razem nie sposób bowiem zobaczyć wszystko co ma do zaoferowania.

kreta 1

Ze wschodu na zachód ciągną się potężne góry, dochodzące do 2400 m n. p. m., które na północy przechodzą łagodnie w urodzajne równiny, na południu zaś opadają gwałtownie do morza. Mieszkańcy Krety nazywają swoją wyspę Wielką Wyspą (Megalonissos), przy czym przymiotnik ten nie odnosi się tylko i wyłącznie do jej rozmiarów, które są jednakże jej zaletą, pozwalają bowiem na rozmieszczenie turystów, tak, aby zadowolić tych lubiących kameralne otoczenie. Wielka natomiast była niewątpliwie tutejsza cywilizacja minojska – najstarsza w Europie, której pozostałości zobaczyć można w postaci ruin Knossos, Festos, Malii i Kato Zakros. Zdecydowana większość z pół miliona Kreteńczyków zamieszkuje północ wyspy. Mieszkańcy południa są twardzi i dumni. Wielu mężczyzn nosi wąsy, tradycyjne bryczesy, czarne buty do kolan, a na głowie przepaski z włóczki.

Odmiennie niż na wyspach bliżej zintegrowanych z Grecją kontynentalną, śpiewa się tutaj własne piosenki i tańczy własne tańce. Bawiącym się przeważnie towarzyszy lira, najbardziej znany kreteński instrument.

Góry majestatycznie rozciągnięte wzdłuż wyspy tworzą malownicze tło dla bujnej roślinności poniżej. Wyjątkową porą roku na przyjazd jest wiosna, gdy wszędzie kwitną kwiaty, a wokół rozchodzi się intensywny zapach ziół, takich jak szałwia, tymianek, oregano i cząber. Botaników przyciągnąć może tutaj ponad 100 endemicznych gatunków roślin, z kolei miłośnicy ptactwa spotkać mogą tutaj przedstawicieli ptaków wędrownych, które w drodze na północ zatrzymują się na chwilkę właśnie na Krecie.

Kreta w większym stopniu niż inne greckie wyspy nadaje się wyśmienicie zarówno do plażowania jak i zwiedzania. Niewątpliwą atrakcję stanowią pozostałości budowli z czasów minojskich. Interesujące poza tym są również budowle greckie, rzymskie i wenecki oraz setki bizantyjskich cerkwi, z rzadkimi i cennymi malowidłami, z charakterystycznym kreteńskim stylem, rozpoznawalnym po wydłużonych postaciach i dbałości o detale. Wiele z tych świątyń jest zamkniętych na klucz, o który trzeba zapytać przeważnie w pobliskich kawiarniach.

kreta 2

Najbardziej ekscytująca wycieczką na Krecie jest wędrówka cudownym wąwozem Samaria, który jest jednym z najdłuższych w Europie. Pierwszy jego odcinek stanowią strome schody, którymi wchodzi się na wysokość ok. 600m, dalej rozciąga się szeroki szlak o długości bliskiej 8 km, który wiedzie do opuszczonej wioski Samaria. Za nią zaczyna się już nieco trudniejszy odcinek, przecinający w kilku miejscach koryto górskiego strumienia. Trzeba tutaj bezwzględnie stosować się do zaleceń strażników parku narodowego, gdyż występują tu gwałtowne przybory wody. Następnie wąwóz zwęża się, a jego ściany sięgające 300-600m zbliżają się do siebie na odległość niecałych 4 metrów tworząc tak zwane Wrota (Portes).

Kreta to idealne miejsce dla ludzi, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Można tutaj uprawiać sporty wodne takie jak nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, jazdę na nartach i rowerkach wodnych lub pływać kajakiem, umożliwiają to między innymi świetne warunki, a zatem piękne plaże i doskonale wyposażone centra sportowe. Na wyspie jest również wiele terenów sprzyjających pieszym wędrówkom i bardziej profesjonalnemu trekkingowi. Jazda na rowerze czy konno to kolejne z ciekawych sposobów zwiedzania Krety. Jeśli ktoś natomiast woli po prostu poleniuchować niż aktywnie spędzać czas ma do dyspozycji wiele komfortowych hoteli.

Nasze propozycje hoteli:

  • Cavo Spada Luxury Resort & Spa 5*

Nowoczesny i luksusowy, zachwyca architekturą i pięknymi wnętrzami, jest dziełem prestiżowej greckiej grupy projektantów. Jeden z najbardziej luksusowych hoteli w zachodniej części Krety. Wspaniale położony w zadbanym ogrodzie, przy plaży. Polecamy najbardziej wymagającym Klientom, którzy odnajdą tu wszystko, czego potrzeba do pełnego relaksu – zarówno dla ciała, jak i ducha.

  • Eri Sun Village 4*

Hotel przeznaczony dla rodzin z dziećmi, oferuje im wszystko czego potrzeba aby odpocząć i jednocześnie dobrze się bawić. Polskie animacje, park wodny z licznymi zjeżdżalniami i krzesełka w restauracji i posiłki dla dzieci na życzenie.

  • Kavros Beach 3*

Doskonała baza wypadowa do intensywnego zwiedzania wyspy ze względu na położenie między Chanią, a Rethymnonem. Idealna propozycja dla osób dysponujących nieco skromniejszym budżetem, a ceniącym sobie wygodę opcji All Inclusive.

Sezon wakacyjny jest długi, trwa od Wielkanocy aż do późnej jesieni. To wystarczająco dużo czasu, aby udać się do swego ulubionego biura podróży i wybrać wyjazd na tę przepiękną grecką wyspę. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*