Kuba wyspa jak wulkan gorąca… Zapamiętasz tą wycieczkę na długo!

Oderwij się na chwilę od codziennych spraw i przenieś się razem z nami na wyjątkową wyspę, gdzie czas się zatrzymał. Wyobraź sobie wysokie palmy, kilometry piaszczystych plaż, poczuj zapach kubańskiego cygara i przywołaj rytmiczne dzwięki salsy. Po ulicach Hawany mkną zabytkowe auta, a kolonialne kamienice powoli popadają w ruinę. Kuba to wyspa pełna kolorów i choć życie Kubańczyków nie zawsze było i jest kolorowe, potrafią oni cieszyć się z tego co mają i czerpać z życia pełnymi garściami. Za dnia w kubańskich miasteczkach panuje raczej senna atmosfera, słońce kusi swoimi promieniami, plaże, palmy i błękit wód zachwycają. Potem nadchodzą kuszące, kubańskie wieczory, ze szklanką rumu, zapachem cygar i zmysłową salsą. Kuba budzi się do życia. Zapraszam was w podróż na wyspę, którą Krzysztof Kolumb podobno okrzyknął najpiękniejszą krainą na ziemi.

kuba fidel

Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku i był to początek końca lokalnych plemion Sibonejów, Tainów i Karaibów. Na wyspę, która tak zachwyciła odkrywcę, zaczęło przybywać coraz więcej Hiszpanów. Dziś znaczny procent mieszkańców Kuby jest pochodzenia europejskiego, a ponad połowę stanowi ludność o korzeniach afrykańskich (od XVI do XVIII w. Kuba była ważnym centrum handlu niewolnikami). Lokalne plemiona nie przetrwały tego napływu ludności z innych kontynentów.

Kuba leży w Archipelagu Wielkich Antyli u wschodnich wybrzeży Ameryki Środkowej i jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Panuje tam klimat równikowy, dlatego na wycieczkę najlepiej wybrać się między październikiem a kwietniem.

Co warto zobaczyć?

Po latach międzynarodowej izolacji, w końcu nadszedł czas zmian. Kuba coraz bardziej otwiera się na turystów i cały przemysł turystyczny z roku na rok rozkwita coraz bardziej. Obowiązkowo trzeba zwiedzić Hawanę. Obok starych, odrapanych, walących się kamienic, znajdują się  te odnowione, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z symboli miasta niewątpliwie są samochody. Ale nie byle jakie. Po ulicach jeżdżą przede wszystkim amerykańskie auta z lat 40 i 50, gdyż amerykańskie embargo, wprowadzone w 1961 roku, objęło również przemysł motoryzacyjny. Obecność tych zabytkowych aut, które snują się po mieście niczym duchy amerykańskiego kapitalizmu, jedynie dodaje wyspie wyjątkowego uroku. Polecamy spacer po starym mieście, Placu Rewolucji, Placu Katedralnym, bulwarem Malecon z piękną panoramą miasta i zwiedzanie katedry San Cristobal. Do najstarszych miast, które warto odwiedzić należy przepiękne Trinidad, gdzie można podziwiać kubańską architekturę oraz Baracoa, gdzie można zobaczyć krzyż misyjny przywieziony przez Kolumba. Na wyspie znajduje się wiele miejsc związanych z burzliwą historią kraju, jak chociażby Santa Clara, pełna pamiątek kubańskiej rewolucji i jej przywódcy Che Guevary, a także położona u południowo-wschodnich wybrzeży kraju amerykańska baza wojskowa w Guantanamo.

kuba wczasy

Co warto robić?

Kuba to przede wszystkim piękne tropikalne plaże. Koniecznie spędźcie dzień na Playa Paraiso, Playa Santa Lucia czy Varadero. Wyspa ma wiele do zaoferowania dla miłośników aktywnego wypoczynku. Największą popularnością cieszy się nurkowanie i surfing w jego różnych odmianach. Nie trudno tu o dobrą wypożyczalnię sprzętu czy opiekę instruktorską. U wybrzeży Kuby znajdują się wspaniałe rafy koralowe, a przejrzystość wody i bogactwo fauny i flory morskiej, zapewni wam niezapomniane przeżycia. W ciągu dnia warto zajrzeć do którejś z manufaktur tytoniowych i podpatrzeć, jak powstają słynne kubańskie cygara, które są jednym z symboli wyspy. A wieczorem koniecznie wybierzcie się do klubu, żeby zobaczyć jak wygląda prawdziwa, kubańska salsa. Kto wie może zainspiruje was do tego żeby spróbować samemu?

Co kupić?

Pamiątkami najczęściej przywożonymi przez turystów są oczywiście wspomniane już cygara i kubański rum. Popularnością cieszy się również piękna i tania biżuteria z drewna, nasion owoców, drewniane rzeźby, wyroby z kokosa i palm. Turyści decydują się również na zakup koszulek z nadrukiem przedstawiającym Che Guevarę lub płyt z muzyką kubańską.

kuba wycieczki

Informacje praktyczne:

Polecane hotele:

Hotel Royalton Cayo Santa Maria 5*

Hotel Iberostar Ensenachos 5*

Hotel Melia Cayo Santa Maria 5*

Hotel Blau Costa Verde Plus 4,5*

Hotel Playa Costa Verde 4*

Hotel Barcelo Solymar 5*

Hotel Iberostar Varadero 5*

Wiza

Przed wylotem koniecznie należy wyrobić w konsulacie kubańskim kartę turystyczną (tarjeta de turista). Więcej informacji na naszej stronie: www.wizy.planujemywakacje.pl

Pieniądze

Na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC, czyli pesos wymienialne i CUP czyli pesos kubańskie. Posługujemy się przede wszystkim pesos wymienialnym, ale warto też posiadać trochę pesos kubańskich, żeby kupować na lokalnych bazarach i w kubańskich barach. Z Polski najlepiej zabrać ze sobą euro i wymienić na miejscu. Wymiana dolarów obłożona jest dodatkową prowizją około 10%.

Przepisy celne

Bez rachunku potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 szt. cygar. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

kuba wakacje

Ubezpieczenie

Polisa ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia jest obowiązkowa a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Wyspę. Należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i z jaką instytucją kubańską on współpracuje.

Podróżowanie

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju z wyjątkiem oznakowanych stref specjalnych (w tym amerykańskiej bazy wojskowej w Guantanamo). Odradza się podróże na Kubę w okresie od czerwca do listopada, gdyż na Oceanie Atlantyckim, Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej tworzą się w tym czasie liczne huragany, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Oferty biur podróży są bogatę w wycieczki dreamlinerem na Kubę z wylotem od listopada.

kuba samochody

Wtyczki elektryczne i napięcie.

Napięcie w sieci wynosi 110V (60 Hz), ale w wielu hotelach i niektórych domach jest to 220V (60 Hz). Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami. Koniecznie zakupcie przejściówki jeszcze w Polsce.

Taka jest Kuba. Wyspa, na której możemy cofnąć się w czasie, bez użycia wehikułu czasu. To niewątpliwie miejsce unikatowe, które przez kilkadziesiąt lat opierało się zmianom jakie następowały na całym świecie. Nie wiadomo jak długo jeszcze będziemy mogli oglądać właśnie taką Kubę. Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi powoli się ocieplają, niedługo znów zostanie otwarta ambasada USA w Hawanie, a to zwiastuje zmiany. Jeśli tak jak nas, urzeka również was klimat tej wyspy, zaplanujcie wakacje razem z nami jak najszybciej, sprzedaż oferty egzotycznej już ruszała w połowie maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*