Kuchnia cypryjska

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprosić Was na cypryjską ucztę i przedstawić kulinarne zwyczaje mieszkańców wspaniałej wyspy jaką jest Cypr.

Cypryjczycy uwielbiają jeść. Czynność ta jest u nich nieodłącznym elementem życia towarzyskiego. Nic więc dziwnego, że kuchnia na wyspie jest wyjątkowo zróżnicowana. Położenie geograficzne i złożona historia sprawiły, że miłośnicy jedzenia mogą cieszyć się tu niepowtarzalną mieszanką tureckich, greckich, arabskich i brytyjskich wpływów kulinarnych. Panuje zwyczaj, iż w weekendy ojcowie rodzin zabierają swoje liczne rodziny na obiad. Są to spotkania w niezwykle miłej, swobodnej atmosferze podczas których stoły dosłownie aż uginają się od niezliczonej ilości potraw. Każdy próbuje po kawałeczku z każdego dania popijając lokalnym winem. Taki styl biesiadowania wynika z cypryjskiego upodobania do meze – małych porcyjek wszystkiego, co jest dostępne danego dnia w tawernie. Jest to najlepszy sposób na poznanie kuchni regionu. Na talerzu zawsze znajdzie się jakiś pyszny specjał cypryjski. Będzie to na przykład ser halloumi, wytwarzany z mleka kóz karmionych tymiankiem. Większość dań jest dobrze przyprawiona, ale nie są one zbyt ostre, a do ich przygotowania używa się umiarkowanej ilości tłuszczu i oliwy.

boot-960546_1920

Niestety miłośnicy ryb i owoców morza będą zawiedzeni. Cypr choć otoczony zewsząd wodą musi sprowadzać wiele ryb w postaci mrożonek, gdyż w tym rejonie Morza Śródziemnego nie występuje wiele ich gatunków. Typowymi cypryjskimi potrawami pochodzącymi z darów morza są małe rybki smażone w głębokim oleju i krążki z mątwy. Jednak znalezienie oryginalnych, tradycyjnych potraw nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w regionach turystycznych. Wszędzie królują bowiem dania kuchni międzynarodowej. Smaczne i proste lokalne potrawy, takie jak plasterki dyni smażone na maśle, pilaw z mąki razowej czy fasola w sosie często nie są uważane za pełny czy właściwy posiłek. Cypryjczycy szczególnie upodobali sobie dania z dziczyzny. Żadne dzikie zwierzęta, takie jak kaczki i inne ptactwo oraz króliki nie są bezpieczne, a za prawdziwy przysmak uchodzą tu skowronki. W odróżnieniu od Grecji na stół trafiają głównie potrawy gorące.

Port_wine

Jeśli chodzi o alkohol, to Cypryjczycy w przeciwieństwie do Greków nie spożywają dużo mocnego alkoholu jakim jest ouzo. Preferują za to piwo, zwłaszcza to, produkowane lokalnie. Ulubionym alkoholem jest również brandy. Wiele odmian tego trunku wyróżnia się doskonałą jakością. Brandy rozcieńczona wodą oraz okiem z limonki stanowi wyśmienity aperitif po dniu spędzonym na plaży. Na całym świecie znane jest również cypryjskie sherry. Warto także popróbować cypryjskich win, z których wyspa słynie już od starożytności i jako jedna z pierwszych rozpoczęła uprawę winorośli. Commandaria – prawdopodobnie najsłynniejsze cypryjskie wino, od wieków produkowane jest tą samą metodą polegająca na fermentacji w otwartych naczyniach. Jest to wino ciężkie i słodkie, w smaku przypomina maderę. Produkcja win do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z podstawowych źródeł dochodu Cypru. Sprzyjają temu łagodny, słoneczny klimat i żyzna gleba. Największym importerem cypryjskich win jest od dawna Wielka Brytania. Tradycyjnie co roku we wrześniu w mieście Limassol odbywa się festiwal wina, podczas którego degustuje się wiele litrów tego szlachetnego trunku.

Warto uwzględnić w swych planach urlopowych odwiedzenie Cypru. Nie zwlekaj zatem i udaj się do swego ulubionego biura podróży, aby zapytać o najciekawsze oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*