Kuchnia dominikańska. Jakiego jedzenia i potraw możemy spodziewać się podczas wczasów na Dominikanie?

Pisaliśmy już wcześniej o zaletach pięknej wyspy Dominikana. Dziś Planujemy Wakacje chciałoby przybliżyć Wam jej walory kulinarne.

Smaki kuchni dominikańskiej są wynikiem zestawienia wpływów europejskich i afrykańskich. Wiele zawdzięczają one swojemu wiejskiemu pochodzeniu. Hiszpańska, afrykańska i miejscowa tradycja stworzyły różnorodny jadłospis oraz techniki gotowania, które przetrwały do dziś. Wpływy afrykańskie mają swoje źródła w bezwzględnym kolonialnym systemie plantacji oraz powiązanego z nim handlu niewolnikami. Dużo ze stosowanych obecnie składników przywieziono na statkach z Czarnego Lądu. Tradycyjne płody rolne stanowią zaś bezpośredni wynik eksperymentów pierwszych hiszpańskich osadników. Najważniejszą uprawą wprowadzoną za czasów kolonialnych była trzcina cukrowa, do teraz jest to najistotniejsza roślina na wyspie. Choć obecnie wypierana nieco poprzez  inne uprawy na przykład ananasów, bananów czy cytrusów.

Dominikańczycy mają kilka swoich ulubionych dań. Do jednych z nich należy la bandera Domincana, w dosłownym tłumaczeniu flaga dominikańska, narodowa, czyli potrawa złożona z ryżu, fasoli, drobiu lub innego mięsa, podawana z platanami, awokado, sałatą i juką. Kuchnia dominikańska w ogóle w zdecydowanej większości składa się z ryżu i fasoli. Kolejną potrawą, gotowaną zwykle z okazji uroczystości rodzinnych jest sancocho – potrawka z mieszanki mięs (kiełbasy, wieprzowiny, wołowiny mięsa drobiowego i koziego) warzyw, przypraw i ziół. Jest to kompilacja hiszpańskich, tubylczych oraz afrykańskich wpływów.

Klasyczne jedzenie to mofongo, oparte na plantanach, które ze względu na podobieństwo w nazewnictwie można pomylić z mondongo, czyli tradycyjną potrawą z flaczków i innych podrobów podawaną w wielkich porcjach (polecana tylko dla osób o wytrzymałych żołądkach). Mieszkańcy Dominikany przepadają za mięsem kozim, które serwuje się tutaj pod wieloma postaciami, jest to interesująca odmiana dla podniebienia turysty. Za przysmak uznawane są też kurze łapki.

mofongo

Wielbiciele słodyczy będą bardzo zadowoleni z dużego wyboru deserów. Do najpopularniejszych należą ciastka bizcochos pokryte pyszną biała masą oraz niezwykle słodkie cukierki dulce de leche powstałe w wyniku karmelizacji cukru w mleku z kokosami lub innymi owocami.

Życie kulinarne Dominikany w dużej mierze toczy się na ulicach, gdzie z przenośnych kotłów podaje się smażone przysmaki. Po nich zrównoważyć dietę można przy straganach owocowych, na których sprzedaje się mango, pomarańcze czy ananasy, przygotowane już bezpośrednio do spożycia. Na ulicach można też ochłodzić się fo frío, a zatem pokruszonego w kubku lodu, który zalewa się syropem owocowym.

W tropikalnym klimacie kraju bardzo rozpowszechnione są kawiarnie, które mają do zaoferowania pyszną kawę doskonałą do porannej gazety, desery lodowe, smaczne napoje owocowe czy alkoholowe, takie jak tutejszy rum. Obserwowanie życia toczących się na miejscowych placach stanowi dobre preludium do wieczornych rozrywek kawiarnianych – picia piwa i wspomnianego już rumu. Piwo podaje się zawsze zmrożone, ponieważ Dominikańczycy nie uznają lekkiego schłodzenia.

Nie wahajmy się podczas wczasów na Dominikanie próbować specjałów kuchni lokalnej, która z pewnością będzie dla nas wspaniałym urozmaiceniem diety i odskocznią od jedzenia w formule all inclusive serwowanego w hotelach. Smacznego!

2 komentarze

  1. Opis flagi dominikańskiej brzmi świetnie, to musi być smaczne. Muszę spróbować przyrządzić. Masz może dokładny przepis od jakiegoś tubylca? :)

  2. A czy może jest tu ktoś kto mi podpowie jaka to przyprawa? Kupiłam na Dominikanie coś w stylu soli ale ma baaardzo mocny różowy – purpurowy kolor i jest bardzo miałka. Niestety nikt nie mówił po angielsku i nie wiem na sto procent do czego możną ja używać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*