Kuchnia meksykańska – znana i nieznana

Kuchnia meksykańska zalicza się do najbardziej popularnych w Polsce. Zajmuje zaszczytne miejsce na podium tuż obok włoskiej i chińskiej. Trzeba jednak przyznać, że wiedza o przysmakach rodem z Meksyku jest raczej znikoma. Dlatego ktoś, kto planuje wycieczkę do tego hiszpańskojęzycznego kraju, może się nieco zdziwić w momencie bezpośredniej styczności z tamtejszymi przysmakami. Sztuka kulinarna Meksyku łączy w sobie tradycje tubylczych Indian i wpływów konkwistadorów. Jej główne składniki to kukurydza, pomidory, rośliny strączkowe i wiele odmian papryki chili.

5412225630_56d5915754_bOstatni z wymienionych składników to często jedno z pierwszych skojarzeń związanych z kuchnią meksykańską. W powszechnej świadomości jest ona bardzo ostra. Jest w tym sporo prawdy, jednak w rzeczywistości Meksyk można podzielić na trzy obszary – północ, centrum i południe. Kuchnię północną określa się mianem „tex-mex” z powodu wpływów Teksasu, które przyczyniły się uformowania jej charakteru.

Jest umiarkowanie urozmaicona, przeważają w niej potrawy łagodne i proste, takie jak zupa serowa, placek pszenny z wołowiną czy gorditas, czyli placki kukurydziane z mięsem, serem i warzywami. Kuchnia centrum jest bardziej różnorodna i stanowi połączenie wpływów europejskich i indiańskich. Najbardziej znaną potrawą jest sos mole poblano zawierający m.in. migdały, pastę sezamową i gorzką czekoladę. Kuchnia południowa to przede wszystkim potrawy z ryb i owoców morza. Jednym z największych zaskoczeń mogą być mrówcze jaja i pasikoniki podane na talerzu.

Istnieją też oczywiście potrawy, które można spotkać w całym Meksyku. Jest to np. tortilla, tacos czy enchiladas. Są to dania znane w Polsce, jednak w prawdziwej meksykańskiej kuchni dostaniemy placki przygotowane z mąki kukurydzianej, której ziarna przed obróbką były moczone w ługu. Ten zabieg zwiększa wartości odżywcze i nadaje im specyficzne walory smakowe. Tak przyrządzonemu burrito można się zajadać bez końca. Kuchnia meksykańska jest smaczna i łatwa w przygotowaniu. Jeśli celem naszych wakacji stanie się Meksyk koniecznie musimy spróbować narodowych potraw tego regionu.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*