Lanzarote – księżycowy krajobraz na wakacje

Lanzarote to jedna z 7 głównych wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryskich, zaliczana do Makaronezji. To wyspa ponad stu wulkanów, często nazywana księżycową wyspą, wpisana na listę UNESCO jako światowy rezerwat biosfery. Zachwyci Was surowość krajobrazu i piękno, malowniczych plaż.

Na wyspie nie uświadczymy ogromnych kilku piętrowych hoteli, nawet popularniejsze kurorty wyspy zachowały kanaryjski charakter. Turyści najchętniej odwiedzają Puerto del Carmen oraz Costa Teguise i Playa Blanca. Każdy z tych kurortów posiada inną plażę. Plaża w Puerto del Carmen ma ponad 6 km, Papagayo jest niezwykle urokliwa, Playa Blanca ma piękny złocisty piasek, zaś znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych oferuje Costa Teguise. W południowej części wyspy zobaczyć można także plaże z czarnym piaskiem.

l3

Jedną z największych atrakcji wyspy jest zresztą założony na terenach wulkanicznych Park Narodowy Timanfaya, w którym znajdziemy aż 25 wulkanów. Został utworzony w 1974 r. i obejmuje obszar, w którym w latach 1730-36 miały miejsce jedne z ważniejszych i największych erupcji wulkanicznych. Na terenie Parku nadal istnieją miejsca, gdzie wciąż rejestrowana jest podwyższona aktywność geotermiczna, dzięki temu turyści mogą zjeść tam stek lub kurczaka upieczonego tuż nad kraterem wulkanu! Po terenie parku można poruszać się jedynie autokarami. Można wybrać się również na krótką wycieczkę po terenie parku na wielbłądzich grzbietach.

l2

Polecamy Wam zobaczenie podwodnego świata i życia jakie toczy się pod powierzchnią wody. Na wyspie znajduje się wiele szkół dla nurków, również polskie centrum nurkowe w Playa Blanca. Będziecie mieli okazję podziwiać liczne ławice ryb, które pływają pomiędzy ciekawymi podwodnymi formacjami skalnymi. Jeśli jednak boicie się nurkować lub ze względów zdrowotnych nie możecie tego robić, polecamy Wam podróż turystyczną łodzią podwodną, która wypływa z niewielkiej miejscowości, Puerto Calero. Zanurzenie trwa prawie godzinę, a w jego trakcie można zobaczyć trzy wraki statku i niezliczoną ilość ryb.

Warto poświęcić trochę czasu na Ogród Kaktusów w okolicy Guatizy. Ogród wypełnia ponad 10 tys. kaktusów, a góruje nad nim oryginalny wiatrak. Polecamy również odwiedzenie Cueva de los Verdes, czyli udostępniony dla turystów fragment ok. 50-kilometrowego tunelu, jaki utworzyła zastygła lawa. Trwająca blisko godzinę wycieczka prowadzi przez zawiłe korytarze, podziemne jeziora i przepaście, wszystko oświetlone w taki sposób, by ukazać niesamowite kolory i kształty, jakie przyjęła zastygająca lawa. W jednej z przestronniejszych galerii utworzono audytorium, w którym odbywają się liczne festiwale i przedstawienia. Mieści ono aż 1000 osób.

l1

Kolejnym miejscem, które Wam polecamy jest Lago de los Clicos – jezioro usytuowane w zachodniej części Lanzarote, u stóp wulkanu El Golfo. To dziwne jezioro ma ok. 8-10 metrów głębokości i wypełnione jest wodą morską. Ma niesamowicie intensywny zielony kolor, czasem wręcz jadowicie zielony, w zależności od pory dnia, będący wynikiem obecności w jego wodach specyficznego fitoplanktonu. Barwa jeziora doskonale kontrastuje z czarną lawą i czystymi, niebieskimi wodami oceanu.

Popularną atrakcją turystyczną jest również Jameos del Agua czyli obszar, na którym znajduję się galeria, z której rozpoczyna się tunel de Atlantida. Kilka metrów dalej w wielkiej wulkanicznej jaskini, poniżej dna morza znajduje się jezioro, w którym żyje bardzo rzadko spotykany gatunek krabów albinosów, które stały się symbolem tego miejsca. W kolejnej, otwartej od góry wulkanicznej grocie znajduje się naturalny basen i egzotyczny ogród.

l4

Koniecznie wybierzcie się statkiem na wyspę La Graciosa. Ta niewielka wysepka zamieszkana jest jedynie przez około 650 osób i oficjalnie uznawana jest za część Lanzarote. Kiedyś zresztą nią była, jednak dziś wyspy oddzielone są cieśniną, która ma głębokość jedynie 15 metrów. Na wyspie znajdują się jedynie dwie miejscowości, na całej wyspie nie ma ani jednej asfaltowej drogi! Zamiast samochodem, polecamy poruszanie się po wyspie pieszo bądź rowerem, tym bardziej, że w krótkim czasie można zwiedzić ją wzdłuż i wszerz. To miejsce, w którym mamy wrażenie, że czas się zatrzymał, idealne żeby całkowicie.

Z Lanzarote można również wybrać się na całodniową wycieczkę na Fuerteventurę. O tej wyspie napiszemy dla Was w kolejnym artykule.

Z Lanzarote warto przywieźć wina wyprodukowane z winorośli wyrosłych na wulkanicznej glebie albo figurki jaszczurek, które – zawieszone na ścianie domu – mają przynosić szczęście. Warto też pamiętać, że podobnie jak inne wyspy z archipelagu Kanarów, również Lanzarote stanowi strefę wolnocłową, dlatego w atrakcyjnych cenach możemy zakupić tam perfumy, alkohole czy papierosy.

l5

Na wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce dla wielbicieli przyrody, sportów i wylegiwania się na plaży. Lanzarote zaskoczy Was swoją urodą i niespotykaną oryginalnością. Na wczasy na Lanzarote możesz lecieć o każdej porze roku – w sezonie letnim lipiec i sierpień temperatury dochodzą do 30 stopni celsjusza natomiast w innych okresach roku temperatury utrzymują się powyżej 19 stopni celsjusza, słonecznie i raczej wietrznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*