Last Minute czy First Minute?

Urlop to czas, na który chyba każdy czeka z utęsknieniem. Z pewnością nie jeden z Was planując swoje wymarzone wakacje zastanawiało się kiedy najlepiej zakupić wyjazd. Część decyduje się na oferty first minute, a część na last minute. Czy kiedykolwiek  zastanawialiście się jakie korzyści wiążą się z ofertami kupionymi w okresie trwania przedsprzedaży first minute, a jakie w okresie last minute na ostatnią chwilę? Razem z Planujemywakacje.pl podpowiemy Wam, a Wy ocenicie jaka opcja jest dla Was najlepsza. Liczymy na Wasze komentarze pod artykułem.

Oferty first minute

thailand-653378_1280Oferty first minute pojawiają się wraz z wydaniem nowych katalogów na kolejny sezon letni lub zimowy. Przeważnie biura podróży posiadają już pełną ofertę letnią od grudnia. Z kolei osoby, które planują egzotyczne wakacje mogą zakupić wycieczkę już w czerwcu.

Duża część Polaków błędnie zakłada, że rezerwowanie wakacji z tak dużym wyprzedzeniem nie jest dobrym pomysłem. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą biur podróży i korzyściami, jakie oferują w okresie first minute.

Ciągle króluje błędne przekonanie, że ceny w okresie przedsprzedaży są mniej atrakcyjne niż w okresie last minute, a to właśnie w momencie pojawienia się nowych katalogów możemy na spokojnie wyszukać konkretny hotel i sprawdzić go pod względem opinii oraz na spokojnie porównać jedną ofertę z drugą. Główną zaletą wczesnej rezerwacji jest pełny wybór hoteli i terminów.

Tylko w okresie trwania tej promocji możemy przebierać w ofertach i wybrać taką, która najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Z ofert first minute powinny korzystać osoby, które mają duże wymagania odnośnie swojego wyjazdu. Wtedy z łatwością znajdziemy hotel idealny dla nas, który posiada bardzo dobre opinie i wysoką jakość świadczonych usług. Bardzo często hotel, który sobie wcześniej upatrzyliśmy, nie jest już dostępny w sprzedaży last minute.

Kolejną korzyścią rezerwacji oferty w czasie trwania przedsprzedaży first minute są pakiety wyjątkowych dodatkowych korzyści. Najczęściej biura podróży – touroperatorzy zapewniają gwarancje najniższej ceny, niezmiennej ceny czy bezpłatnej zmiany rezerwacji.

Co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami i jak należy je rozumieć ?

– Gwarancja niezmienności ceny: bez względu na wahania kursów walut, podwyżki kosztów paliwa, kosztów transportu lub opłat lotniskowych nasze wakacje nie zdrożeją.

– Gwarancja najniższej ceny: dokonując rezerwacji w okresie trwania promocji każdy ma gwarancje, że kupuje wakacje w najniższej cenie. Jeśli jednak zdarzyłoby się iż ta sama oferta będzie w niższej cenie u tego samego organizatora po zakończonej promocji, wówczas zwracana jest różnica. Trzeba jednak pamiętać, że tańsza oferta musi dotyczyć tego samego hotelu, rodzaju pokoju, terminu, kierunku i rodzaju wyżywienia. Z gwarancji wyłączone są oferty typu last minute.

camel-911309_1280

– Gwarancje bezpłatnej zmiany rezerwacji: oznacza jednorazową zmianę rezerwacji bez dodatkowych kosztów. W zależności od organizatora turystycznego, można zmienić termin, kierunek, typ pokoju lub uczestnika. Najczęściej zmiany można dokonywać na miesiąc przed planowaną datą wyjazdu.

W przypadku oferty zimowej oprócz powyższych korzyści, można otrzymać również gratisową wycieczkę fakultatywną, voucher na bilety wstępów lub darmowy parking przy wybranym lotnisku, z którego wylatujemy.

W zależności od organizatora gwarancje te mogą się nieco różnić od siebie, dlatego warto za każdym razem porównać oferty i zapoznać się oz warunkami udziału w promocji, które zawsze przekazuje nam nasze ulubione biuro podróży Planujemywakacje.pl

Oferty last minute

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się jednak oferty last minute. Większość klientów biur podróży uważa, że to właśnie w czasie trwania tej promocji można „ustrzelić” wakacje za niewielkie pieniądze.  Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, jakie kto ma oczekiwania. Warto pamiętać, że popularne „lasty” to ostatnie miejsca w samolocie lub ostatnie pokoje, które zostały jeszcze w sprzedaży. Dlatego wakacje typu last minute są dla osób, które nie mają sprecyzowanych planów. Na kilka dni przed urlopem klient zgłasza się do biura podróży, gdzie specjaliści turystyczni wyszukują najkorzystniejsze oferty. Opcją, które oferuje biuro Planujemywakacje.pl, jest zapisanie się do newslettera. Dzięki temu biuro wysyła na adres e-mail najkorzystniejsze oferty na destynacje, którymi klient jest zainteresowany w konkretnym terminie.

beach-455752_1280

Oferty last minute pojawiają się na kilka dni przed wylotem. Osoby, które liczą na to, że w tym okresie zarezerwują hotel, który będzie oferował bardzo wysoki standard, w niskiej cenie mogą poczuć się zawiedzeni ponieważ z tym bywa różnie.

Oferty last minute skierowane są do osób, które dysponują mniejszym budżetem. Trzeba jednak pamiętać, iż niska cena może wiązać się również z niższym standardem danego obiektu. Choć w niektórych przypadkach ceny mogą być kuszące, to oferta będzie już bardzo przebrana. Ten typ promocji polecany jest dla osób/par, które nie mogą zaplanować wcześniej swojego urlopu, nie mają wybranego konkretnego kierunku lub hotelu. Trzeba pamiętać, że zdarzają się również takie sezony letnie (lipiec i sierpień), w których oferty last minute są bardzo ubogie.

To co należy wyraźnie zaznaczyć w przypadku oferty last minute to fakt, że oprócz ceny ta promocja nie daje nam żadnych innych korzyści. Nigdy nie wiemy czy idąc do biura podróży znajdziemy hotel, który będzie spełniał nasze oczekiwania oraz czy będzie dostępny termin pokrywający się z naszym urlopem.

Wczasy last minute nie są polecane dla większej ilości osób np. grupie znajomych, którzy planują wspólny urlop. Może się okazać, iż hotel nie posiada wystarczającej ilości pokoi lub nie ma już wystarczającej liczby miejsc w samolocie.  Rezerwując ofertę last minute musimy liczyć się również z możliwością wylotu z innego miasta, niż z miejsca zamieszkania.  

Podsumowując: wszystko zależy od nas, naszych preferencji, a także tego, czy jesteśmy w stanie zaplanować nasz urlop z dużym wyprzedzeniem. Oferty first minute z pewnością zapewnią więcej korzyści, a oferta hoteli będzie o wiele bogatsza. Osobom, które mają upatrzony hotel lub zaplanowany urlop w konkretnym terminie polecamy oferty dostępne w przedsprzedaży. Natomiast oferty last minute polecamy wszystkim, którzy urlop zaplanowali spontanicznie na ostatnią chwilę i nie mają upatrzonych konkretnych wakacji. Decyzja należy Was. Każdy sezon w turystyce jest inny i warto o tym pamiętać. Wakacje to piękny czas i warto wykorzystać go jak najlepiej i zaplanować swój urlop świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*