Moje wielkie greckie… wakacje last minute!

Od kilku lat Polacy na miejsce wakacyjnego wypoczynku najchętniej wybierają Grecję. Nie ma w tym nic dziwnego. Kraj ten ma bowiem bardzo wiele do zaoferowania. Turystów wabi cudownym błękitem nieba, turkusem morza i bielą wszechobecnych domków. Wyjątkowa kultura, język i najbardziej gościnni ludzie na świecie, to niewątpliwie atuty Grecji.

Wędrując przez wioski możesz być pewien, że prędzej czy później natrafisz na wieśniaka, który obdaruje Cię owocami albo gestem zaprosi do domu i poczęstuje czymś do picia i kawałkiem chleba z serem. Pokaż mu obraz na ścianie, a gotowy będzie ci go sprezentować.

Rodzina i religia

grecja

W całej Grecji, jak przystało na ojczyznę filozofii rozbrzmiewają ożywione dyskusje, które czasem przerodzić mogą się w spory. W kafejkach spotkać można mężczyzn uderzających ręką w stół i szeroko gestykulujących. Dyskusje zwykle wydają się gwałtowniejsze niż są w rzeczywistości. Może nawet wydawać się, że zaraz dojdzie do rękoczynów, ale to tylko typowo grecki sposób wymiany poglądów. Greckie społeczeństwo jest patriarchalne i dlatego w kafejkach przesiadują głównie mężczyźni. Kobiety rzadko tam zaglądają, tak bowiem nakazuje obyczaj. Oczywiście cudzoziemki mogą odwiedzać kawiarenki samotnie lub w towarzystwie, nie czując się przy tym niekomfortowo. Turyści, którzy są tutaj bardzo mile widzianymi gośćmi znajdują się zawsze na specjalnych prawach.

W Grecji nadal istnieje przepaść pomiędzy życiem kobiet w wielkim mieście, a życiem kobiet na prowincji. W Atenach nikogo nie dziwi Greczynka piastująca wysokie urzędnicze stanowisko, natomiast na wiosce role płci są nadal ściśle określone, a miejscem kobiety jest dom. Za to rządzą nim niepodzielnie. Żaden mężczyzna nie przyzna tego publicznie, bo to przecież on jest oficjalnie głową rodziny, ale greckie kobiety charakteryzuje zazwyczaj bardzo silna osobowość. Rodzina jest dla Greków wręcz święta, dzieci mieszkają z rodzicami do chwili założenia własnej rodziny, a czasem nawet i później. Wszystko zależy od sytuacji materialnej rodziny.  Nie do pomyślenia jest, żeby starsza osoba musiała mieszkać samotnie i kiedy jedno z dziadków umiera, drugie wprowadza się do swoich dzieci.

Religia jest ważna w życiu Greków, ale jednocześnie nie są oni przesadnie pobożni. Praktyki religijne, w których uczestniczą to głównie chrzty, śluby i pogrzeby. Natomiast niedzielne nabożeństwa są raczej okazją do spotkania ze znajomymi czy sąsiadami. Prawosławne nabożeństwa trwają zwykle bardzo długo i większość ludzi nie siedzi w świątyni przez cały czas i wychodzi, żeby uciąć sobie pogawędkę z kimś znajomym. Nie przeszkadza im to w obchodzeniu wielu świąt. Praktycznie każdy kościół uroczyście obchodzi dzień swego patrona, a że jest wielu świętych i wiele kościołów to okazji do świętowania nie brakuje. W takie dni możemy spodziewać się parad, przyjęć, pokazów, a przez dzień lub dwa wszystkie sklepy mogą być zamknięte. Uroczystości odbywają się przeważnie wokół świątyni i są świetną okazją do tańczenia tradycyjnych tańców, grania tradycyjnej muzyki, jedzenia i picia. Grecy uwielbiają się bawić i często robią to aż do późnej nocy. Zagraniczni goście są zawsze serdecznie witani i zapraszani do wspólnej zabawy, podobnie mile widziani są również w cerkwiach.

oia-416136_1280

Grecy – ludzie morza i rolnicy

Mieszkając w kraju, do którego należy ponad 2000 wysp, nie sposób nie być związanym z morzem. Korzystanie z promu jest dla mieszkańców wysp równie zwyczajną formą podróży jak dla nas na przykład jazda pociągiem. Rybołówstwo jest podstawowym źródłem utrzymania dla Greków zamieszkujących miasteczka i wsie na wyspach, jak i wzdłuż wybrzeża Grecji kontynentalnej. Rybacy najczęściej pracują indywidualnie, łowiąc ryby na potrzeby własnej rodziny bądź lokalnego targu czy restauracji. Na połów wypływa się w nocy, w ciągu dnia zaś naprawia się sieci i oprawia złowione ryby. Na krajobraz greckich nadmorskich wiosek składają się także sznury do bielizny pełne suszących się na słońcu macek ośmiornic.

Grecja jest w dużej mierze krajem rolniczym. Przed rozkwitem turystyki ekonomia kraju uzależniona była od rybołówstwa i rolnictwa. Wśród upraw przeważają drzewa oliwne. W końcu spożycie oliwy z oliwek jest tutaj najwyższe na świecie. Oliwki i oliwa to również najważniejszy towar eksportowy. Piękne gaje oliwne są stałą i dominującą częścią greckiego krajobrazu. Prawie każde gospodarstwo domowe ma na własny użytek drzewa oliwkowe. Większość posiada także winne latorośle, z których jest w stanie wytworzyć pyszne, domowe wino. Rolnicza przeszłość Grecji pozostaje w konflikcie z niektórymi aspektami współczesnego życia, bowiem płody rolne od zawsze uprawiono tu bez użycia środków chemicznych, a o ziemię dbano w sposób szczególny.

Greckie specjały

retaurant-411940_1280

Wieczorne uczty należą do dawnych zwyczajów greckich i są tak typowe jak męskie rozmowy przy kawie w kafeterii czy damskie podwieczorki w cukierniach. W każdej z wiosek znaleźć można przynajmniej dwie tawerny i kafeterie, ponieważ to tam właśnie najchętniej w dużym gronie biesiadują Grecy.

Podstawą greckiej kuchni są świeże produkty dobrej jakości oraz oliwa. Nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby co to jest sałatka grecka. Ta smaczna, prosta, i zdrowa potrawa na dobre zagościła już w domach i restauracjach w całej Europie, Polacy także chętnie się nią zajadają. Drugim najbardziej znanym daniem jest musaka, a więc zapiekanka składająca się z warstwy ziemniaków, bakłażanów i mięsa mielonego, przykryta sosem beszamelowym. Danie to jest lekkie i pyszne, samo rozpływa się w ustach. Popularne są wszelkiego rodzaju przystawki i zakąski, które spożywa się przed posiłkiem lub jako dodatki do alkoholu. Należą do nich pierożki z ciasta listkowego, nadziewane serem feta lub szpinakiem, smażone małże czy smażone na chrupko kabaczki i bakłażany. W kuchni greckiej nie brakuje mięs. Smaczne są zwłaszcza szaszłyki z cebulą, papryką i pomidorami z wieprzowiną lub drobiem, wołowina duszona w pomidorach, mielony z grilla nadziewany fetą czy królik duszony w cebuli. Najlepsze potrawy rybne oferują swoim klientom tawerny – najczęściej przytulne rodzinne lokale. Grillowane ryby podaje się z sosem oliwno- cytrynowym. Spośród licznych dań z owoców morza najpopularniejsze są smażone kalmary, gotowane lub grillowane ośmiornice oraz małże smażone bądź podawane w sosie pomidorowym. Do najbardziej znanych słodyczy należy chałwa i baklawa. W Grecji wytwarza się wiele gatunków sera: aromatyczną białą fetę, twarde czy półtwarde sery owcze. Słynne są też greckie wina, każdy region produkuje przynajmniej jeden jego gatunek. Warto odwiedzić ten kraj chociażby ze względu na przepyszne jedzenie.

Do innych zalet należą oczywiście łagodny klimat, przepiękne krajobrazy oraz niezwykle bogata kultura. Uważamy, że każdy choć na chwilkę powinien zawitać do Grecji, poznawać jej zakątki i chłonąc to, co ma do zaoferowania.

Zapraszamy na wielkie greckie wakacje last minute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*