Najciekawsze uliczne imprezy na świecie – zabawa podczas wakacji

Każdy kraj ma swoje tradycje i swoje niepowtarzalne święta i imprezy. Jeśli chcecie przeżyć coś wyjątkowego, czego nie doświadczycie w Polsce, przeczytajcie o najciekawszych wydarzeniach ulicznych i zdecydujcie, w którym najchętniej chcielibyście uczestniczyć.

Hiszpańskie fiesty

Jeśli chodzi o nietypowe wydarzenia uliczne, jednym z przodujących państw jest Hiszpania. Sławny bieg z bykami w Pampelunie czy słynna Tomatina, to imprezy, które z pewnością was zaskoczą.

bull-run-202126_1280 pampeluna

Najsłynniejsze gonitwy z bykami, organizowane w Pameplunie i towarzyszą fieście ku czci św. Fermina. Zwierzęta przepędzane są ulicami miasta w kierunku areny, na której stoczą później walkę z torreadorami. Każdego roku, codziennie od 7 do 14 lipca, na byki czekają tłumy śmiałków, którzy rzucają się przed nimi pędem, starając się uniknąć zderzenia z ostrymi rogami. Kiedy zwierzęta dotrą na arenę, na ulicach rozpoczyna się szalona zabawa, która potrwa do samego rana, aż do następnej gonitwy.

Największą bitwą na jedzenie na całym świecie jest hiszpańska La Tomatina, która przyciąga do hiszpańskiego miasta Buñol około 30 tysięcy ludzi. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty.

3630363153_8ef438c65a_b

Tradycja La Tomatiny sięga ostatniej środy sierpnia 1945 roku. Według niektórych źródeł podczas dorocznej parady doszło do przepychanek między występującą młodzieżą a obserwatorami. Jeden z uczestników upadł na stragan z warzywami. Traf chciał, że pod rękę nawinął mu się pomidor i bez zastanowienia cisnął nim więc w przeciwników. To wydarzenie zapoczątkowało cykliczne pomidorowe walki na wielką skalę, pełne humoru i dobrej zabawy.

3630368249_96cc130aa6_z

Święto Holi

Święto Holi, które staje się coraz popularniejsze na całym świecie, jest tradycyjnym hinduistycznym świętem wiosny i radości. Nazywane jest również Festiwalem Kolorów. Świętujący w ten dzień obrzucają się kolorowymi farbami. Od kilku lat wydarzenie organizowane jest również w Polsce i poza kolorowymi farbami, towarzyszy mu zabawa w rytm muzyki klubowej oraz biegi.

 holi-844177_1280

Festiwal błota Boryeong 

Co roku plaża Daecheon w Boryeong w Korei Południowej przyciąga tłumy Koreańczyków i turystów, którzy z chęcią zanurzają i obrzucają się błotem. Ponoć posiada ono fantastyczne właściwości zdrowotne i upiększające, jednak temu wydarzeniu daleko do popularnych zabiegów w SPA. Podczas szalonego Festiwalu Błota odbywają się zapasy w błocie, kąpiel w basenie po brzegi wypełnionym błotem czy konkurs na najdłuższy błotny ślizg. Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 1998 roku, by wypromować kosmetyki produkowane na bazie błota z Boryeong. Tegoroczna edycja trwała od 17 do 26 lipca.

festiwal błota

Songkran

Festiwal Songkran organizowanego jest przy okazji tajskiego Nowego Roku w połowie kwietnia. To wydarzenie jest czymś w stylu śmigusa-dyngusa, lecz w nieco większej skali. Chodzi tu oczywiście o masowe lanie się wodą! Niegdyś święto miało bardziej ceremonialny charakter – spryskując wodą mnichów czy figurki Buddy okazywano im szacunek, zapewniając sobie jednocześnie pomyślność. Obecnie festiwal sprowadza się do szalonej zabawy trwającej co najmniej trzy dni. To również świetny sposób na ulżenie sobie w czasie upalnych kwietniowych dni.

3443344503_d61c7cff85_z

Full Moon Party 

To kolejna tajlandzka zabawa, która co roku odbywa się na wyspie Koh Pha Ngan. W nocy przed lub po pełni księżyca organizowane są wielkie, szalone imprezy, których wyznacznikiem jest taniec na plaży, picie kolorowych drinków oraz widowiskowe zabawy z ogniem (np. skoki przez ogniowe skakanki). Ta impreza cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

5225001157_6830ec1119_z

Notting Hill Carnival 

nhf 3

Ta największa impreza uliczna Europy odbywa się co roku w zachodnim Londynie. Tegoroczna edycja przypadała na 29-31 sierpnia i zdominowana była przez muzykę reggae i afrykańskie bębny. Zanurzcie się w radosny tłum i tańczcie do upadłego! Notting Hill Carnaval to bez wątpienia najsłynniejszy karaibski festiwal. Tradycja londyńskiego karnawału sięga 1964 roku, kiedy to odbyła się pierwsza impreza z tego cyklu. W imprezie co roku bierze udział ponad dwa miliony ludzi! Poza zapoznaniem się z karaibską muzyką i tańcami, to doskonała okazja, żeby skosztować typowego karaibskiego jedzenia.

nhf 2

Distortion w Kopenhadze

Ta duńska impreza to celebracja ulicznego życia za dnia oraz kultury klubowej nocą. Dzięki około 100 tysiącom gości jednego dnia festiwal ten jest jedną z największych imprez w Europie.

Summer in the city - Do a lot of harbour swimming

Karnawał w Rio

Chyba wszyscy wiedzą o czym mowa. Największą i najbardziej znaną imprezą karnawałową jest rzecz jasna ta organizowana w Rio de Janeiro. Ogromne parady uliczne, tancerki w skąpych kostiumach oraz niezliczone imprezy na ulicach na pewno dostarczą niezapomnianej zabawy. Już od jakiegoś czasu biura podróży oferują wycieczki objazdowe do Brazylii, podczas których jest również możliwość uczestniczenia w tym słynnym karnawale.

rio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*