Najdłuższy kraj na Ziemi

Dziś znów zabierzemy Was w podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do najdłuższego państwa na świecie. Czy domyślacie się co to może być za kraj? Jest on położony po zachodniej stronie ww. kontynentu i cała linia brzegowa stanowi dostęp do Oceanu Spokojnego. Długość granic lądowych wynosi 6171 km, a państwa sąsiadujące z tym terytorium to Peru, Boliwia i Argentyna. Mowa oczywiście o… Chile!

chile-698178_1280

Ukształtowanie terenu

W północnych rejonach tego kraju dominują góry i wyżyny, jednak pomiędzy łańcuchami górskimi Cordillera de la Costa a Andami mieści się Dolina Środkowochilijska. To właśnie tam znajduje się słynna pustynia Atacama. Wspomnieć należy również o tym, że w Chile najbardziej zaludnione są doliny, ponieważ na tych obszarach mieszczą się najurodzajniejsze gleby i panują warunki najbardziej sprzyjające rolnictwu. Środkowa część państwa jest znaczniej mniej rozwinięta, a wzdłuż linii brzegowej przeważają fiordy.

Klimat

Ze względu na sporą rozpiętość granic i różnorodne ukształtowanie terenu, klimat panujący w tym państwie nie jest jednolity. W północnej części mamy do czynienia z klimatem zwrotnikowym suchym, natomiast w środkowej – podzwrotnikowym. Południowe Chile to już klimat wilgotny oceaniczny, z kolei Ziemia Ognista i Patagonia zapewnia klimat surowy – subpolarny.

chile-889575_1280

Wulkany i gorące źródła

Wybierając się na wycieczkę w te rejony, koniecznie należy pamiętać o niezwykle malowniczych, a zarazem bardzo niebezpiecznych terenach aktywnych sejsmicznie. W Chile znajdują się bowiem całe pasma wciąż aktywnych wulkanów, a także cieplice tzw. „gorące źródła” mineralne, będące ważną atrakcją turystyczną. Więcej o tym przepięknym kraju napiszemy już niedługo. Gorąco zachęcamy do śledzenia naszego bloga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*