Narodowy Park Plitwickie Jeziora

Wielokrotnie wspominaliśmy o urokach, jakie kryje w sobie Chorwacja. Dziś po raz kolejny zabierzemy Was w podróż do jednego z zakątków znajdujących się w tych rejonach, a dokładniej do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora.

croatia-812260_1280

Park ten założono w 1949 roku, natomiast od 1979 mieści się na oficjalnej liście światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Pewnie zastanawiacie się czym sobie na to zasłużył… Otóż na tym terenie znajduje się aż 16 jezior, które w większości są ze sobą połączone kaskadami i wieloma wodospadami. Podzielone są na dwa piętra: na górnym jest dwanaście basenów stworzonych przez naturę, natomiast na dolnym cztery. Cały system owych akwenów usytuowany jest na wapiennych masywach, które nieustannie zmieniają swój kształt. Do zmian przyczyniają się również unikatowe bakterie, zamieszkujące trawę oraz mchy porastające skalne tarasy.

plitvice-lakes-192168_1280

W Parku Plitwickich Jezior zmienny, a zarazem niepowtarzalny jest również ich kolor. Barwa wody ma związek z ilością organizmów żyjących w wodzie, ilością minerałów, a także zmiennego kąta padania promieni słonecznych. Kolor jezior przechodzi od błękitu przez jasnozielony aż do intensywnego, ciemnoniebieskiego bądź nawet jasnoszary. Naszej uwadze nie może umknąć również fakt, że cała roślinność jest tu pod ścisłą ochroną, gdyż bardzo dobrze została zachowana. W pobliskich lasach mieszkają rysie, dziki, wilki, niedźwiedzie, sarny i inne dzikie zwierzęta. W wodach można natomiast dostrzec wiele gatunków ryb, a nawet raki.

2 komentarze

  1. Byłam, widziałam, polecam!!! Byliśmy we wrześniu, akurat część jezior była zalana, ale i tak można było wędrować ścieżkami (po kolana w wodzie), bo

  2. Byłam, widziałam, polecam!!! Byliśmy we wrześniu, akurat część jezior była zalana, ale i tak można było wędrować ścieżkami (po kolana w wodzie), bo NAJWAŻNIEJSZA JEST PRZYGODA! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*