Niespełniony francuski sen…

Niestety… Jednak się nie udało dotrzeć do pół finału, ale byliśmy o włos! Ostatni mecz, w którym braliśmy udział – Polska vs. Portugalia – był naprawdę niesamowity! Walczyliśmy jak równy z równym przez cały czas i… na samym końcu w karnych podwinęła nam się noga. Tak to już bywa. Nie zmienia to jednak faktu, że poziom na jakim graliśmy od pierwszego meczu, był naprawdę niesamowity. Choć łzy same napływają do oczu na myśl o przegranej w takim momencie, trzeba cieszyć się z tego, co udało nam się osiągnąć. To dopiero nasz początek!

lyon-1237973_1280

Polska reprezentacja wróciła już do swojej ojczyzny, ale Mistrzostwa trwają dalej. Już jutro pierwszy półfinałowy mecz, w którym zmierzy się Portugalia z Walią na stadionie w Lyonie. Jak zapewne się domyślacie, dziś przedstawimy Wam bliżej właśnie to miasto. Mieści się ono w środkowo-wschodniej części kraju i jest jednym z pierwszych miast Francji. Jego historia ma początek już w starożytności, gdzie najpierw osiedlili się Celtowie. Później natomiast Lyon podbili Rzymianie i w krótkim czasie stał się on jednym z największych miast Cesarstwa oraz istotnym ośrodkiem handlowym.

Dziś nie brakuje tu atrakcji turystycznych, które powstawały na przestrzeni setek lat. Na szczególną uwagę zasługuje wzgórze Fourviére, będące od I wieku n.e. główną częścią kolonii rzymskiej. Obecnie mieści się tam Bazylika Marii Panny, powstała w II połowie XIX wieku na miejscu starego sanktuarium. Budowla ta jest przepiękna i stanowi połączenie średniowiecznych nurtów romańskich i bizantyjskich. Nie sposób nie wspomnieć również o licznych mozaikach, witrażach czy krypcie św. Józefa, które znajdują się we wnętrzu. Od XIX wieku można podziwiać tu również fontannę francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste Bartholdiego, która jest zlokalizowana w centrum Place des Terreaux. Nietrudno ją rozpoznać, ponieważ tworzą ją cztery rumaki, będące symbolem francuskich rzek, płynących w stronę Morza Śródziemnego. Wybierając się na wycieczkę po Lyonie polecamy także zobaczyć kościół św. Ireneusza (uważany za najstarszą świątynię we Francji; powstał w V wieku), Hotel de Ville – rokokowy monumentalny ratusz czy wieżowiec banku Crédit Lyonnais. Warto podkreślić, że niemal 20 lat temu zabytkowa i historyczna część miasta znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*