No i po zawodach!

Jak zapewne każdy dobrze wie, wczoraj odbył się finałowy mecz EURO 2016, w którym grała Francja z Portugalią. Ci ostatni po długiej walce zdobyli tytuł Mistrzów Europy 2016 w piłce nożnej. Z tej okazji dziś zabieramy Was do stolicy Portugalii – Lizbony!

padrao-dos-descobrimentos-211143_1280

Choć bywa niedoceniana przez Europejczyków, skrywa w sobie wyjątkowy urok i jest skarbnicą przepięknych zabytków architektonicznych. Krajobraz tego miasta to przede wszystkim doskonały, późnogotycki styl manueliński. Nazwa wzięła się od króla Manuela I i została nadana na jego cześć. To on bowiem sprawował władzę nad Królestwem Portugalii, podczas trwania wielkich odkryć geograficznych. Warto podkreślić, że na terenie Europy, jedynie w tym kraju można przyjrzeć mu się na własne oczy. Wspomniany typ budownictwa cechują przede wszystkim niepowtarzalne ornamenty. Głównie motywy są inspirowane orientem i światem morskim, stąd też na wielu budowlach widnieją koralowce, koniki morskie czy tym podobne cuda, jakie można znaleźć w wodzie.

Wybierając się na wczasy do Lizbony nie jest nam potrzebne pośrednictwo wizowe, ale pomoc przewodnika nie zaszkodzi. Nie znając miasta i na chwilę tracąc czujność, można się tu zgubić. W mieście jest kilka dzielnic, przy czym najważniejsze to Alfama, Bairro Alto, Baixa oraz Belém. W centrum miasta czyli w dzielnicy Baixa koniecznie trzeba zobaczyć plac Praça do Comércio, Fontannę Chafariz d’el Rei czy Kościół Nossa Senhora da Conceiçăo Velha. Warto również zatrzymać się i skosztować pysznej kawy w jednej z kawiarni, by oprócz napawania wzroku niepowtarzalnymi zabytkami, rozpieścić też inne zmysły. W końcu wczasy są po to, by wypocząć! Nawet te kilkudniowe. 😉

Dzielnica Bairo Alto to idealne miejsce dla miłośniczek zakupów w ekskluzywnych butikach oraz degustatorów eleganckich restauracji. Te uliczki są dość nowoczesne, jednak nie brakuje tu muzeów. Godne uwagi są ponadto ruiny klasztoru Convento do Carmo. W Belem na pierwszy plan wychodzi ujście rzeki Tag, nad którą się znajduje. Polecamy zwiedzić port Alcântara, Klasztor Hieronimów czy słynną fortecę Torre de Belém. I na koniec – najstarsza z wymienionych i jedna z najstarszych dzielnic Lizbony, czyli Alfamie. Tu przede wszystkim znajdują się najlepsze bary fado. Gorąco polecamy Wam stolicę Portugalii i zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami wycieczek last minute.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*