Państwo na równiku

Jak zwykle, powiemy Wam dziś kilka słów o jednym z niezwykłych państw świata. Jak myślicie, gdzie zabierzemy Was tym razem? Ciepło, ciepło, gorąco! Witamy w Ekwadorze! To nieduża republika, znajdująca się w Ameryce Południowej, przez którą przebiega równik. Stąd też nazwa państwa, oznaczająca w języku hiszpańskim równik. Warto podkreślić, że popularne szczególnie wśród turystów wyspy Galapagos należą właśnie do Ekwadoru.

quito-465489_1280

Ekwadorczycy mówią na co dzień po hiszpańsku, ale są dość zróżnicowani kulturowo. Można spotkać tu prawdziwych Indian, ale zdecydowanie przeważają mulaci, kreole, metyski, montubios, cholos i wiele innych. Oczywiście znajdą się też biali i to oni tworzą warstwę najlepiej usytuowaną i wykształconą. W tym państwie panuje duże ubóstwo, ale mimo to mieszkańcy są bardzo gościnni, serdeczni i uśmiechnięci. Potrafią docenić to, choć często żyją na granicy nędzy.

cuenca-917094_1280

Jeśli chodzi o klimat Ekwadoru to przeważa równikowy, jednak w praktyce jest bardzo zróżnicowany i ściśle związany z regionem. Północne wybrzeże to przede wszystkim duża wilgotność i spore ilości opadów, południowe natomiast jest bardziej suche, jednak pozostaje pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. W okresie od stycznia do maja trzeba być przygotowanym na duże ilości opadów i wysokie temperatury, ale poza tymi miesiącami przeważnie świeci słońce. W Andach z kolei klimat zależy od wysokości, gdyż wyróżnia się podział na piętra klimatyczne. Tutaj najładniejszą pogodę można spotkać między czerwcem a wrześniem. Wówczas słońca jest pod dostatkiem. Nieco chłodniej jest od października do stycznia, a popołudniami często spotykane są gwałtowne burze. W pozostałej części roku (styczeń – maj/czerwiec) właściwie cały czas pada bardzo intensywnie i panuje mgła.

Chcąc cieszyć się piękną pogodą podczas plażowania czy wycieczek objazdowych, trudno uniknąć turystów. Najwięcej odwiedzających można spotkać w lipcu i sierpniu oraz grudniu i styczniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*