Planujemy wakacje pomiędzy Hiszpanią a Afryką – Gibraltar

Wybierając się na wczasy do Hiszpanii lub Portugalii, warto wybrać się na wycieczkę fakultatywną na Gibraltar. To miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia. Przekraczamy granicę między Hiszpanią a Gibraltarem i przenosimy się do miniaturowego Londynu. Wymieniamy euro na funty i kierujemy się na Main Street. Wszędzie słychać angielski, w knajpach ludzie wcinają fish&chips, na ulicach stoją czerwone budki telefoniczne i przechadzają się policjanci w swoich nietypowych nakryciach głowy. Wszystko jak w Wielkiej Brytanii, tylko pogoda o wiele korzystniejsza. Dobra wiadomość dla zmotoryzowanych: jeździ się tam po właściwiej stronie drogi 😉

gibraltar turystyczny blog

Podobno codziennie około dwudziestu tysięcy osób przekracza granicę, także wielu Hiszpanów, którzy mieszkają w La Linea de Concepcion, ale pracują na Gibraltarze. Ciężko się dziwić, skoro tuż obok siebie mają kraj niedotknięty kryzysem. Ten obszar jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie, a 10% jego powierzchni to ląd wydarty morzu. Z informacji ważnych: jest tam strefa bezcłowa, warto kupić perfumy i alkohole. Znajduje się tam kościół, w którym brali ślub John Lennon i Yoko Ono!

gibraltar

Na Gibraltarze warto spędzić większą część dnia na wapiennej skale, gdzie można zobaczyć małpy magoty. To jedyny obszar w Europie, gdzie małpy żyją na wolności. Trzeba na nie bardzo uważać, potrafią kraść z torebek, wyrwać kamerę i wyrzucić w przepaść. Skąd małpki wzięły się na wyspie, nie wiadomo. Możliwe, że zostały sprowadzone przez Maurów jako maskotki domowe.

małpy magoty

Dla nas Gibraltar to cudowne krajobrazy. Z jednej strony widok na Afrykę, z drugiej na Hiszpanię, lotnisko w dole, flota brytyjska, wapienne skały i roślinność. To wszystko składa się na cudownie malowniczy obraz. Warto wybrać się do jaskini, gdzie można na chwilę przysiąść, ochłodzić się i posłuchać muzyki klasycznej. Dla fanów historii dużą atrakcją będą tunele, w których bronili się Brytyjczycy. Do tej pory stoi tam pełno armat z XVIII wieku.

Podczas planowania wakacji polecamy wycieczkę jednodniową. Znajdziecie czas zarówno na zwiedzanie, jak i zakupy, oraz będziecie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z małpką. Urzekną Was piękne krajobrazy i unikatowość tego miejsca. Pamiętajcie, że na Gibraltarze płaci się funtami i żeby przekroczyć granicę, potrzebny jest paszport lub dowód osobisty.

1 komentarz

  1. O, właśnie planuję nasze wakacje i szukam czy ten Giblartar to wart zachodu jest 😉 Dzięki za wpis 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*