Podróżowanie po Jamajce cz. 2

W poprzedniej części artykułu poznaliście podstawowe zasady i zwyczaje lokalnych taksówkarzy. Pamiętajcie jeszcze, by zawsze zanim ruszycie ustalić, ile wyniesie opłata za przejazd. Szczególnie w przypadku nieoficjalnych przewoźników, ale również przed podróżą route taxi czy busem. Warto podkreślić, że nikt nie ma tu zamontowanych liczników, więc ostateczne ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Nawet, jeśli oficjalnie przewoźnicy mają je narzucone odgórnie, zdarza się, że chcą skorzystać z niewiedzy turysty i doliczają swoją marżę.

holiday-141712_1280

Chcąc znaleźć transport, zwykle nie trzeba długo szukać. W miastach są miejsca, gdzie skupiają się kierowcy i każdy zapyta, gdzie chcesz jechać. Nawet jeśli to nie ich trasa – zaraz coś wymyślą, żeby Ci pomóc. Na drogach busy lub taksówki można spotkać dość często. Bardziej problematyczne są jednak mniej zaludnione, dzikie tereny, jak np. Góry Błękitne. Tam czasem trzeba iść kilka godzin pieszo, by cokolwiek nadjechało. Przejeżdżając przez mniejsze wioski i na trasie, kierowcy autobusów i taksówek głośno krzyczą, dokąd jadą. Jeśli pasuje Ci ten kierunek, wystarczy podnieść rękę, by kierowca Cię zabrał. Funkcjonują tu również taksówki z prawdziwego zdarzenia – Charter Taxi, ale koszt za przejechanie 100 km, to ok. 100 USD. Oczywiście zawsze należy się targować i również ustalać koszt podróży na samym początku. Jeśli chodzi o podróże autostopem, to trudno znaleźć kierowcę, który przewiezie za darmo. Każdy liczy choć na drobną opłatę. Lepiej zatem szukać route taxi z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, bo różnice w kosztach są niewielkie, a lepiej wybrać ciut bardziej zaufanego przewoźnika. Inną możliwością jest wypożyczenie samochodu z agencji lub od Jamajczyków, którzy zajmują się tym nieoficjalnie. Cena za dobę wynosi średnio 3500-4000 JMD. Jeśli wynajmujesz pojazd na dłużej, możesz liczyć na zniżki.

Ciekawą alternatywą dla transportu lądowego są promy i łodzie. Z lokalnymi rybakami można się dobadać i wynająć łódź lub skorzystać z wycieczek zorganizowanych dla turystów.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*