Półwysep Gargano – chorwacki klimat na włoskiej ziemi

Uważany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków we Włoszech. Półwysep Gargano, położony nad Morzem Adriatyckim, co roku przyciąga wielu turystów. Liczne wzgórza, na których uprawiane są oliwki, skaliste wybrzeża oraz plaże pełne kolorowych kamyków. Miejsce, gdzie spotykają się dwa klimaty – włoski oraz chorwacki – to nasza propozycja na niezapomniana wyprawę.

Co warto zwiedzić?

14893040396_52a17e746f_kTysiące lat temu półwysep oddzielił się od Chorwacji, leżącej po drugiej stronie Morza Adriatyckiego. Podobne ukształtowanie terenu spowodowało, że Gargano nazywane jest jej mniejsza wersją.

Małe, romantyczne zatoczki, niewielkie miasta z wąskimi, krętymi uliczkami i włoska kuchnia. To kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten zakątek świata. Półwysep Gargano cieszy się popularnością wśród wielu turystów, którzy przyjeżdżają tutaj, aby odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć w gorących klimatach. Również wśród Polaków jest to atrakcyjny kierunek wakacyjnych podróży. Aby dotrzeć na półwysep Gargano, niektórzy podróżnicy decyduje się na dojazd własny, zamiast korzystać z usług przewoźnika. Z racji, że jest on oddalony od Polski o prawie dwa tysiące kilometrów, zdecydowana większość woli komfortowy przelot samolotem.

Na półwyspie Gargano położonych jest kilka klimatycznych miasteczek, w których zobaczyć można, jak wygląda włoskie życie. Jedną z popularniejszych miejscowości jest Vieste, znajdujące się w prowincji Foggia. Zamieszkuje je około 14 tysięcy ludzi, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc w tej części kraju. Nazwa miasta pochodzi od imienia starożytnej bogini Westy, opiekunki domowego ogniska, czczonej w tych okolicach. Vieste zbudowano z licznych białych domków, położonych na skałach. Pełne jest krętych alejek oraz schodów prowadzących do centrum miasta. Na uwagę zasługuje położony na wzgórzu Zamek Katedra oraz kamień Chianca Amara, upamiętniający masakrę pirackich Turków w XVI wieku. Ponadto, warto zajrzeć do licznych włoskich restauracji, aby zjeść typowo włoski makaron orecchiette, tradycyjną pizzę lub wykwitnie podawane mule, przygotowane w rosole na białym winie.

Podczas podróży po półwyspie Gargano, warto na chwilę wstąpić do małej miejscowości Monte Sant’Angelo. Znajdują się tam ruiny romańskiego zamku, z którego roztacza się widok na najbliższą okolicę i wybrzeże Morza Adriatyckiego. Do zwiedzenia jest również Santuario di San Michele Arcangelo, czyli sanktuarium św. Michała. Jest to najstarsza świątynia we wschodniej Europie, której patronem jest Michał Archanioł. W 2011 roku została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Półwysep Ojca Pio

Jedną z najbardziej znanych postaci, która mieszkała na półwyspie Gargano, był Ojciec Pio. W 1916 roku święty Pio z Pietrelcina przybył do San Giovanni Rotondo, gdzie spędził 52 lata. Kiedyś miasto było przystankiem dla podróżników pielgrzymujących do Monte Sant’Angelo. Obecnie, za sprawą mauzoleum Ojca Pio, odwiedza je około 7 milionów turystów rocznie.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*