Sardynia – ciekawe miejsca na wakacje

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa zaraz po Sycylii. Posiada około 1800 km niezwykle urozmaiconego wybrzeża. Piaszczyste plaże, urwiste skały, malownicze zatoczki i wysepki, a także kryształowo czyste morze, to bez wątpienia atuty tego miejsca. Na Sardynii każdy znajdzie coś dla siebie: ekskluzywną kurorty, średniowieczne miasteczka, ciekawą stolicę i przede wszystkim niezwykle malownicze miasteczka i cudowne, piaszczyste plaże.

Cagliari, stolica wyspy, przyciąga masę turystów. Jest to jednocześnie największy portem Sardynii, gdzie trafia wiele promów kursujących pomiędzy kontynentem a wyspą. Koniecznie zobaczcie starą część miasta, czyli Castello. To labirynt średniowiecznych uliczek, miejskie fortyfikacje Torre dell’Elefante (Wieża Słonia) i Torre di San Pancrazio (Wieża św. Pankracego) oraz barokowa Cattedrale di Cagliari (Katedra Cagliari). Nad stolicą góruje otoczony fortyfikacjami średniowieczny zamek, Bastion Saint Remy, który jest jednym z najlepszych punktów widokowych Cagliari. W mieście atrakcją będą również dobrze zachowanie zabytkowe kościoły i domy z okresu panowania hiszpańskich Aragonów. Wieczorem najprzyjemniej pospacerować po Via Manno, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych sardyńskich promenad.

beach-972437_1280

Podczas pobytu na Sardynii warto odwiedzić również Norę, uznawaną za najstarsze sardyńskie miasto. Ruiny antycznego miasta, amfiteatr, łaźnie i pozostałości murów obronnych, to tylko niektóre atrakcje tego miasteczka. Kolejnym miastem wartym zobaczenia jest Sassari położona w północno – zachodniej części wyspy. Znajduje się tam wzniesiona w XVII wieku Fontana di Rosello, ozdobiona figurami przedstawiającymi cztery pory roku. Najbardziej okazałym zabytkiem jest Katedra św. Mikołaja z przepiękną, barokową fasadą.

Za jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek uznaje się urokliwe, średniowieczne Castelsardo. Z górującego nad nim Zamku Doria rozpościera się malowniczy widok na zatokę.

Wizytówką wyspy są jej krajobrazy. To raj dla miłośników plażowania. Za najładniejszy fragment wybrzeża uznawane jest Szmaragdowe Wybrzeże Costa Smeralda, które swoją nazwę zawdzięcza  intensywnej, szmaragdowej barwie wody. Do najsłynniejszych plaż Szmaragdowego Wybrzeża należą Liscia Ruja, Romazzino, Capriccioli czy Il Pevero.

cala-goloritze-1068643_1280

Kolejną atrakcją wyspy są jaskinie. Znajduje się ich na wyspie ponad 3300, a za jedną z najpiękniejszych uznawana jest jaskinia położona w pobliżu Alghero, Grota Neptuna. Jej wiek szacuje się na 130 milionów lat i ma aż 4 kilometry fługości. Do groty można się dostać pokonując 656 stopni schodów, zwanych Escala del Cabiro, lub drogą morską.

Dzięki wysokim i skalistym wybrzeżom oraz licznym wapiennym skałkom, Sardynia uznawana jest za idealne miejsce dla miłośników wspinaczki. Jest tu mnóstwo tras wspinaczkowych wyposażonych w zamontowane na stałe haki.

Sardynia ceniona jest również ze względu na przepyszną, śródziemnomorską kuchnię. Morze oblewające wyspę jest źródłem takich przysmaków jak langusty, kraby, kalmary, małże oraz sardynki. Często spożywa się tam pikantne zupy rybne, ale także pieczone mięsa, kiełbasy, salami, czy ser Pecorino Sardo o ostrym smaku. Wyspa słynie równiez z bardzo dobrych win.  Występują tam zarówno klasyczne śródziemnomorskie odmiany winorośli jak Moscato czy Malvasia, jak i odmiany niespotykane nigdzie indziej we Włoszech.

Sardynię warto odwiedzić o każdej porze roku. Jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Z pewnością docenicie przyjazny klimat, krajobrazy oraz faunę i florę. Ze względu na rafy koralowe oraz setki kolorowych ryb, to miejsce to raj dla miłośników podwodnych przygód. Legenda głosi, że po stworzeniu świata Bogu zostało jeszcze trochę skał, więc rzucił je w Morze Śródziemne i tak powstała ta urokliwa wyspa… Przekonajcie się sami i spędźcie swoje kolejne wczasy na Sardynii.

Polecane hotele:

Club Li Graniti ****

Palmasera Village Resort ****

Alessandro ***

Roccaruja ****

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*