Skradziono mi portfel! Co robić?

Zazwyczaj wszystkie dokumenty, wraz z kartami bankowymi, nosimy przy sobie w dodatku w jednym miejscu – w portfelu. Gdy ktoś nam go ukradnie lub portfel zaginie w niewyjaśnionych okolicznościach – mamy poważny problem. Zwłaszcza, gdy jesteśmy akurat na wczasach

O zaginionym dowodzie osobistym i paszporcie wspominaliśmy już w poprzednim artykule, dlatego tym razem mamy dla Was instrukcję co robić, w przypadku utraty karty kredytowej/płatniczej/bankomatowej i prawa jazdy.

wallet-1013789_1280W przypadku jednej z ww. kart należy jak najszybciej zadzwonić do banku, w którym posiadamy konto połączone z utraconą kartą. W ten sposób najszybciej możesz zastrzec swoją kartę, dzięki czemu już nikt nie będzie mógł z niej korzystać. Bankowa infolinia jest czynna całą dobę, jednak w ciągu 7 dni po zgłoszeniu utraty karty telefonicznie, musisz potwierdzić pisemnie, że karta faktycznie została skradziona lub zaginęła. Inną możliwością jest udanie się do najbliższego oddziału banku osobiście. Następnie zgłoś również kradzież na policji.

Warto podkreślić, że bank jest odpowiedzialny za transakcje, jakie miały miejsce od chwili utraty karty do czasu jej zastrzeżenia, ale pod warunkiem, że wartość strat przekracza 150 euro i transakcje nie wymagały wprowadzania PINu. Wybrane banki biorą również odpowiedzialność za mniejsze straty, jednak najczęściej jest to dodatkowo płatne (2-7 zł/mc) – ubezpieczenie karty od kradzieży.

Jeśli zaginie Ci prawo jazdy, musisz powiadomić o tym fakcie policję, gdzie otrzymasz zaświadczenie niezbędne do wyrobienia wtórnika. Z tym dokumentem możesz udać się do urzędu gminy do wydziału komunikacji, by wnioskować o wydanie duplikatu prawa jazdy. Na nowy dokument czeka się do 30 dni. W przypadku, gdy zapodziejesz prawo jazdy za granicą, także musisz udać się na posterunek policji. Dostaniesz stosowne zaświadczenie, którego okazanie może być konieczne np. podczas kontroli granicznej. Po powrocie do Polski jak najszybciej udaj się do urzędu, by złożyć wniosek o wydanie wtórnika.

Pozdrawiamy, Planujemywakacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*