ŚLUBNA TURYSTYKA – powiedz „tak” za granicą!

Ślub to ogromne przeżycie, ale także koszty i masa czasu przeznaczonego na przygotowania. Najważniejsze żeby zadecydować samemu jak przeżyć ten dzień. W końcu to para młoda ma być najbardziej zadowolona. Dlatego zamiast tradycyjnego wesela, warto rozważyć organizację najważniejszego dnia w Waszym życiu za granicą. Ślub w Grecji, Hiszpanii, Tajlandii, a może na Hawajach? W klimatycznym kościółku czy na plaży? Możliwości jest coraz więcej! Śluby za granicą są coraz popularniejsze, dlatego warto zorientować się, jakie opcje oferują nam biura podróży.

Zanim spakujecie suknię ślubną i garnitur, koniecznie zorientujcie się, jakie formalności musicie załatwić jeszcze w Polsce. Najlepiej zabrać się za to na dwa-trzy miesiące przed planowanym wyjazdem, co i tak jest niezbyt kłopotliwe w porównaniu z organizowaniem ślubu w Polsce, którego planowanie trwa nawet ponad rok. Jeśli wybraliście już wymarzone miejsce, najprostszym rozwiązaniem jest zawarcie związku w polskim kościele lub placówce dyplomatycznej za granicą. Wtedy ceremonia będzie odbywała się w naszym ojczystym języku i odpada konieczność tłumaczenia wymaganych dokumentów. Formalne wymagania różnią się w poszczególnych krajach i wynikają z tamtejszych uregulowań prawnych, dlatego szczegółowych informacji należy szukać wcześniej w ambasadzie danego kraju.

Sensual happy couple with white clothes on a pier (Maldives)

Ślub kościelny

Ślub kościelny można zawrzeć w kraju, który ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską, ale wcześniej należy uzyskać zgodę proboszcza własnej parafii. Przede wszystkim należy zwrócić się do polskiej placówki dyplomatycznej z prośbą o koordynat do polskiego księdza. Po ślubie koniecznie musicie przypilnować, aby kopie aktu ślubu zostały przesłane do Waszej parafii.

Ślub cywilny

Jeśli interesuje Was zawarcie ślubu cywilnego za granicą musicie złożyć wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego, celem uzyskania dokumentów poświadczających zdolność prawną małżonków do zawarcia związku małżeńskiego. Potrzebne Wam będą do tego odpisy aktów urodzenia, pisemne oświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, dowód ustania poprzedniego małżeństwa (jeśli miało miejsce) i podanie o wydanie zaświadczenia.

Jeśli nie wiecie, jakie zasady obowiązują w danym kraju, warto poszukać odpowiedzi w Internecie, na przykład na stronach ambasad, konsulatów czy ministerstwa spraw zagranicznych. Pamiętajcie, że istnieje coraz więcej biur podróży i agencji, które pomogą Wam zorganizować wymarzony ślub od A do Z. Zyskacie wtedy pewność, że wszystkie formalności będą dopełnione prawidłowo, a na miejscu nie będziecie musieli się już o nic martwić.

Małżeństwo zawarte za granicą musi zostać zarejestrowane w Polsce. Zrobicie to w urzędzie stanu cywilnego osobiście, za pośrednictwem rodziny lub innej osoby upoważnionej.


Wiele par młodych na swój ślub wybiera romantyczną Toskanię, znaną z pięknych krajobrazów i romantycznych willi, w których można zorganizować wesele. Na sam ślub zakochani często wybierają zabytkową Florencję. Kolejnym często wybieranym miastem jest Wenecja – ślub w kaplicy bazyliki św. Marka z pewnością będzie niezapomniany.

Na pewno znajdą się wśród Was również wielbiciele ślubów na rajskich plażach, np na Hawajach. Sceneria niczym z amerykańskiego filmu prawda? Ślub na Hawajach może okazać się całkiem prosty do zorganizowania, chociaż z pewnością droższy niż Włochy czy Hiszpania. Boso na piasku plaży Waikiki, w białych strojach i z kwiatami na szyi. A po zaślubinach czas na wyjątkową podróż poślubną.

Możliwości jest bez liku, a organizacja ślubu na Malediwach, Sri Lance czy Mauritius, może okazać się równie prosta jak w europejskich krajach. Już dziś pomyśl o wyjątkowym ślubie i wymarzonej podróży poślubnej.

1 komentarz

  1. Wszystko fajnie i romantycznie, ale ile coś takiego kosztuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*