Smaki życia i w podróży – zasmakuj świata

Podróżowanie bardzo ściśle wiąże się ze zmianą zwyczajów żywieniowych. Udając się do innego kraju musimy być przygotowani na spotkanie z dość dużą odmiennością w tej kwestii. Jedzenie jest czynnością całkowicie kulturową. Sposób przygotowania posiłków, dostępność i metody pozyskiwania składników potraw, ich rodzaje, formy podania i formuły ucztowania różnią się w zależności od danego kraju, a nawet poszczególnych regionów. W dużej mierze uwarunkowane jest to klimatem panującym na danym terenie. Pewne gatunki roślin potrzebują wiele słońca i ciepła, inne natomiast dobrze czują się w surowszym klimacie. Podobnie jest również ze zwierzętami (na przykład owce wypasa się głównie na terenach górskich) które dostosowały się do miejscowych warunków. Chęć jedzenia wynika zarówno z dążenia do zaspokojenia potrzeby, jak i z pragnienia doznania przyjemności. W pierwszym przypadku ważne jest to czy pokarm skutecznie zlikwiduje uczucie głodu i czy będzie pożywny, a więc skuteczny i użyteczny, natomiast w drugim liczy się sama przyjemność, której dostarcza czynność jedzenia.

sushi-596930_1280

Współcześnie, na skutek globalizacji niemal wszędzie można zjeść tak popularne potrawy jak pizzę, hamburgery, frytki czy coca-colę. Spotkanie potraw z całego świata w jednym miejscu jest zjawiskiem normalnym. W Europie na dobre rozgościł się turecki kebab, izraelski falafel albo bliskowschodni hummus. Nie musimy także jechać do Japonii, żeby przekonać się jak smakuje sushi. Oczywiście smaki przeniesione z obcych terenów na nasz niekoniecznie muszą się pokrywać z oryginałem. Wynikać to może z braku tamtejszych składników bądź też bardziej prozaicznie z oszczędności. Zawsze warto porównać potrawy, których skosztować możemy tutaj na miejscu i w kraju pochodzenia.

Udając się do obcych krajów turysta musi podjąć decyzję o tym, co, gdzie i kiedy będzie jadł. Czy zdecyduje się spróbować miejscowej kuchni czy też będzie raczej poszukiwać miejsca, gdzie serwują znane mu i bezpieczne potrawy? Czy skorzysta z zaproszenia na proponowaną mu „szklaneczkę czegoś do picia” w danej chwili czy będzie czekać na stosowną jego zdaniem porę, żeby coś zjeść i wypić? Niektóre potrawy (zwłaszcza w krajach egzotycznych) mogą wywoływać w nas obrzydzenie swym wyglądem czy zapachem, z utęsknieniem poszukujemy wtedy czegoś najbardziej przypominającego jedzenie z naszego kręgu kulturowego bądź znanych na całym świcie sieci restauracji. Osobiście uważamy, iż warto próbować nowych smaków, tak, aby wszystkimi zmysłami poznać zakątki, do których postanowiliśmy się udać. Zwiedzać można bowiem nie tylko wzrokiem, ale również smakiem, węchem i dotykiem. Tego wszystkiego zaznać możemy właśnie poprzez kosztowanie nowych, nieznanych nam wcześniej potraw w najdalszych zakątkach świata.

pizza-711662_1280

Biura podróży proponują turystom wiele wycieczek tematycznych związanych z kulinariami. Do popularnych wyjazdów tego typu należy wyjazd do Włoch. Podróżujący zwiedzają zakątki tego kraju, przy okazji smakując specjałów kuchni włoskiej. Przede wszystkim znakomitych win czerwonych, z których słyną między innymi miasta Montefalco czy Montepulciano. Poza tym kosztują doskonałego octu balsamicznego, z którego słynie miasto Modena oraz umbryjską oliwę. Toskańskie owcze sery to kolejna propozycja na szlaku włoskiej wycieczki. Na mięsożerców czekają z kolei  słynne befsztyki oraz flaki. Oprócz tego turyści mogą uczestniczyć w kursie podstaw gotowania kuchni włoskiej połączonym z degustacją.

Podobne „smakowe wycieczki” na wyjazdy firmowe odbywają się również do Niemiec, gdzie turyści próbują niemieckich piw prosto z beczki, przekąsek piwnych i miejscowych specjałów, w dużej mierze opartych na bazie ziemniaków.

Turcja to kolejny punkt na kulinarnej mapie. Można skosztować tu mięsnych dań z jagnięciny lub kumpiru, a więc pieczonych ziemniaków pieczonych ze skórką z różnymi dodatkami, a także tureckiej kawy. Na podróżnych czeka również fajka wodną, którą wspaniale pali się w gronie znajomych.

mug-594621_1280

Prawdziwą przyjemnością dla smakoszy jest wycieczka do Maroka, gdzie zapoznają się oni ze smakami Maghrebu. Kuchnia marokańska przez stulecia podlegała różnym wpływom, a dziś łączy w sobie elementy kuchni berberyjskiej, arabskiej i francuskiej. W programie wycieczki doskonała zabawa podczas lekcji gotowania marokańskich specjałów, takich jak kuskus, harira czy tadżin, połączona ze zwiedzaniem magicznych zakątków Marrakeszu, portowej Essaouiry i najpiękniejszej z kazb-Ait Bin Haddou. Jest to najlepszy sposób, żeby poznać aromatyczny, orientalny świat pełen magicznych przypraw i kuszących zapachów.

Praktycznie każdy kraj ma swoje narodowe potrawy, które mogą go rozsławić. Obserwujcie nasz blog turystyczny na bieżąco, z pewnością nie raz napiszemy dla Was interesujące artykuły na temat kuchni regionalnych z różnych krańców świata. Chcemy oczarować Was także podróżnymi atrakcjami kulinarnymi bo przez żołądek do serca. :)

Kto lubi dobrze zjeść i jakie jest Twoje ulubione danie? – podziel się swoim ulubionym przepisem z innymi w komentarzu poniżej. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*