Start bez przeszkód – czyli jak postępować na lotnisku

Wcale nie trzeba trafić na megalotnisko w Dubaju żeby poczuć się przytłoczonym. Dla osób, które decydują się po raz pierwszy na podróż samolotem, nawet najmniejsze lotnisko może wydawać się przerażające. Pierwszy lot wiąże się z wieloma obawami, niekoniecznie związanymi z lataniem, a raczej z samymi procedurami. Czy właściwie spakowaliśmy bagaż, jak wygląda odprawa, czy zdążymy na samolot? Ten poradnik pomoże wam przygotować się do pierwszej podróży samolotem, tak abyście bez przeszkód dotarli na wymarzone wakacje.

samolot

Już czas!

Nie ma nic gorszego niż późne przybycie. Zdarzyło mi się trafić na lotnisko na pół godziny przed wylotem. Wtedy okazało się, że odpowiednio zmotywowana potrafię przebiec całkiem spory dystans, konkretnie od wejścia na terminal, aż do samolotu. Udało mi się zdążyć na samolot, dzięki uprzejmości Anglików, którzy przepuszczali mnie w kolejkach. Nawet obsługa lotniska krzyczała za mną „Good luck!”. No i udało się. Cudem.

Dlatego uwierzcie mi, na lotnisku warto zjawić się na 1,5-2 godziny przed wylotem. Dzięki temu mamy wystarczająco dużo czasu, żeby zorientować się jaki jest rozkład lotów, gdzie znajduje się punkt odprawy biletowo-bagażowej, zważyć bądź zmierzyć walizkę czy zajść do strefy bezcłowej. Szczególnie gdy znajdujemy się na bardzo dużym lotnisku przybycie wcześniej może okazać się zbawienne. Wiele lotnisk posiada kilka terminali, często w osobnych oddalonych od siebie budynkach, dlatego należy zorientować się, na który z nich musimy się udać.

Dokumenty proszę!

stockvault-railway-station-scene127670Dokumenty to podstawa. Najlepiej mieć je przy sobie, wszystkie w jednym miejscu, żeby uniknąć nerwowego przekopywania plecaka lub torby. Zawsze miej przy sobie dowód osobisty, a jeśli wybierasz się w podróż poza strefę Schengen, niezbędny będzie paszport. O tym dokładnie powinieneś być poinformowany w swoim biurze podróży. W zależności od tego jakimi liniami lotniczymi podróżujemy, potrzebny będzie bilet lotniczy, jeśli jest to przelot czarterowy – samo potwierdzenie rezerwacji wycieczki z biura podróży. Niektóre linie oferują możliwość odprawy on-line.

W takim wypadku dokonujemy jej w domu lub swoim biurze podróży i pojawiamy się na lotnisku już z wydrukowanym biletem, natomiast odprawy na wycieczki lotem czarterowym zakupione w biurze podróży odbywają się bezbiletowo – potrzebny jest tylko dokument tożsamości i potwierdzenie rezerwacji wycieczki.

Z wymaganymi dokumentami udajemy się do odprawy biletowo-bagażowej, czyli do punktu check-in. Tam otrzymamy kartę pokładową (boarding card) i nadamy bagaż. Na karcie będzię się znajdował również numer przypisany do naszej walizki (niezbędny w razie zgubienia bagażu). Karta pokładowa upoważnia nas do wejścian na pokład samolotu, a także do robienia zakupów w strefie bezcłowej.

Bagażowy zawrót głowy

Odpowiednio spakowany bagaż, zarówno główny jak i podręczny to podstawa. Właśnie tutaj może pojawić się najwięcej trudności. Koniecznie sprawdźcie wcześniej jakie wymiary i waga są dozwolone w liniach lotniczych, z których usług korzystacie. Za każdy dodatkowy kilogram trzeba zapłacić.

stockvault-briefcase-145409Chyba nikogo nie zaskoczę pisząc, że wchodzenie na pokład z materiałami wybuchowymi, bronią,  czy nożami jest zabronione. Z rzeczy mniej oczywistych, warto pamiętać o przełożeniu do głównego bagażu nożyczek i pilniczka. Ograniczeniu podlega również przewóz płynów. W bagażu podręcznym można przewozić płyny maksymalnie do 100 ml, umieszczone w plastikowej, przezroczystej torebce (do kupienia w drogeriach i często w lotniskowych sklepikach).

Wyjątkiem są płynne leki oraz mleko przewożone dla dziecka. Kosmetyki, takie jak kremy, fluidy, tusze do rzęs, pasty – muszą być przechowywane w plastikowej torebce do 100 ml, lub umieszczone w głównym bagażu.

Kontrola bezpieczeństwa

Nawet to jak się ubierzesz ma na lotnisku znaczenie. Podczas kontroli będziesz poproszony o opróżnienie kieszeni, ściągnięcie kurtki, zegarka, biżuterii, paska, a czasem nawet butów. Unikaj ubrań z metalowymi elementami (ćwieków, spinek, klamer), które mogą być kłopotliwe przy przechodzeniu przez bramki kontrolne. Z bagażu podręcznego należy wyjąć plastikowe torebki z kosemtykami i innymi płynami oraz urządzenia elektryczne (laptopy, aparaty), które zostaną osobno prześwietlone. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa podróżni udający się do krajów spoza strefy Schengen podlegają kontroli granicznej dokumentów. Natomiast osoby podróżujące do krajów należących do strefy Schengen po przejściu przez punkt kontroli kierują się do bramki (gate), gdzie oczekują na wejście na pokład samolotu (boarding). W tej części lotniska znajduje się strefa wolnocłowa, więc gdy mamy jeszcze trochę czasu możemy udać się na małe zakupy.

stockvault-passenger-boarding-plane132314

Gdy samolot jest gotowy do przyjęcia pasażerów, personel lotniska podaje komunikat o przejściu na pokład. Pasażerowie okazują personelowi swoją kartę pokładową oraz dokument tożsamości. Na pokład samolotu przechodzi się pieszo lub dojeżdża autobusem lotniskowym.

Gdy już zajmiesz swoje miejsce, odpręż się, ciesz się lotem i widokami za oknem. Właśnie rozpoczyna się Twoja podróż.

Życzymy spokojnego lotu i miękkiego lądowania!

Słowniczek:

arrivals – przyloty
departures – odloty
check-in – punkt odprawy biletowo-bagażowej, tutaj otrzymamy kartę pokładową i nadamy bagaż
boarding card – karta pokładowa
boarding time – od tej godziny rozpoczyna się wsiadanie na pokład samolotu
security cotrol – kontrola bezpieczeństwa
duty-free – strefa wolnocłowa
gate – ponumerowane bramki znajdujące się w hali odlotów, doprowadzą cię do Twojego samolotu
timetable – tablica z rozkładem lotów
flight cancelled – lot odwołany
flight delayed – lot opóźniony
baggage reclaim – odbiór bagażu
lost luggage – zagubiony bagaż
lost and found – biuro rzeczy zaginionych i znalezionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*