Święta, uroczystości i huczne imprezy na Cyprze

Grecy cypryjscy uwielbiają wszelkie święta i uroczystości, którym towarzyszą zazwyczaj wyjątkowo huczne imprezy. Przyjrzyjmy się bliżej zwyczajom na tej „świętującej wyspie”.

Wesele, chrzest, święto wina

Prawdziwym przeżyciem, zwłaszcza dla osób z zewnątrz, jest uczestnictwo w tradycyjnym ślubie. Niestety wiele z dawnych zwyczajów i rytuałów weselnych odeszło już w zapomnienie. Uroczystości nie trwają już tydzień, nie obowiązuje też nakaz ślubowania tylko w niedziele. Do ulubionej pory na zawieranie małżeństw należy lato, ważne jednak, aby nie było to rok przestępny, uważany za nieszczęśliwy.

cyprus-1184983_1280

Kolejną ważną uroczystością, choć obchodzoną bez tańców i w skromniejszej oprawie, są chrzciny. Przebiegają one inaczej niż na północy Europy. Podstawowa różnica polega na tym, że nagie dziecko jest całkowicie zanurzone w wodzie, a następnie namaszczane olejkiem i ubierane w odświętny strój. Gospodarzem całej uroczystości jest ojciec chrzestny, który rozdaje zaproszonym pamiątki z chrztu na przykład w postaci małych lalek lub zwierzątek przystrojonych słodyczami. Po samej ceremonii wydaje się duże przyjęcie, co najmniej na sto osób.

Największy miejski festiwal odbywa się w Limassol i trwa 12 dni. Jest to święto wina organizowane co roku we wrześniu. Bierze w nim udział około 100 tysięcy osób, które wypijają mniej więcej 30 tysięcy litrów wina. Podczas imprezy porzucają one wszelkie konwenanse, społeczne ograniczenia i w atmosferze bezwarunkowej wolności delektują się tajemniczą mocą wina. Podczas jego trwania degustuje się różne gatunki tego trunku i uczestniczy się w przedstawieniach teatralnych i koncertach.

Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok

Cypryjczycy są religijni, celebrują wiele świąt kościelnych, łącząc często pierwiastki dawnych pogańskich kultów z obrządkami chrześcijańskimi. Co ciekawe Boże Narodzenie nie odgrywa u nich aż tak wielkiej roli jak na przykład w Polsce. Znacznie większe znaczenie przywiązuje się do obchodów Nowego Roku. W tym dniu piecze się tradycyjne ciasto z kaszy manny, do którego wrzuca się monetę. Ten kto ją znajdzie może liczyć na szczęśliwy rok. Inny zwyczaj każe rzucać na rozżarzony węgiel liście drzewa oliwnego i obserwować sposób, w jaki się zwijają. Na tej podstawie odgaduje się czy spełnią się życzenia.

Na Cyprze najważniejszym świętem kościelnym jest Wielkanoc. Przygotowania do niej zaczynają się już 50 dni wcześniej ogłoszeniem postu, podczas którego obowiązuje powstrzymywanie się od spożywania pokarmów mięsnych. W Wielkim Tygodniu dochodzą dodatkowe ograniczenia- można jeść tylko warzywa. W Wielki Piątek we wsiach odbywają się procesje, na czele których niesiona jest trumna z figurą Jezusa. Wielka Sobota z kolei upływa na przygotowywaniu flaounes – ciastek nadziewanych masą z jajek, sera i rodzynek. Wieczorem mieszkańcy wsi zbierają się w cerkwi na rezurekcję. Dzieci dostają zimne ognie, a dorośli trzymają świece. O północy ogłoszone zostaje Zmartwychwstanie Chrystusa, zapalone są wszystkie światła. Po nabożeństwie serwuje się specjalną zupę wielkanocną mayiritsa. W niedzielę wielkanocną wszyscy członkowie rodziny, odświętnie ubrani udają się na ucztę w plenerze- jedzą wówczas między innymi jajka w pofarbowanych na czerwono skorupkach i jagnięce szaszłyki z rusztu.

cyprus-1185143_1280

Muzyka

Podczas świąt najczęściej usłyszeć można dwa gatunki muzyczne: tsifteteli i rembetikę. Drugi z nich wywodzi się z pieśni greckiego półświatka, wykonywanych pierwotnie przez uciekinierów z Azji Mniejszej. Na wyspie rozbrzmiewają najróżniejsze muzyczne dźwięki, zarówno disco i grecki pop, jak i muzyka klasyczna i tradycyjne utwory. Do tych ostatnich zaliczają się na przykład pieśni miłosne, piosenki humorystyczne, dziecięce rymowanki, przyśpiewki weselne, pieśni żałobne i lamenty oraz utwory epickie wykonywane przez wędrownych poetów. Poza zróżnicowanym repertuarem na Cyprze spotkać można również rozmaite instrumenty, takie jak bębny, akordeony, buzuki, skrzypce czy dawne instrumenty wywodzące się niekiedy z czasów Bizancjum. Instrumenty typowe dla społeczności tureckiej to: miniaturowe talerze nakładane na palce – kasat, podwójny bęben cylindryczny – davul, obój – zorna czy lutnia z krótkim gryfem – ud. Z kolei do instrumentarium greckiego należeć będą między innymi: lutnia z długim gryfem – laouto, mandolina, piszczałka z trzciny – pidkiavali i duży bęben – tamboutsia. Podczas świątecznych parad i procesji używane są ponadto trąbki i czynele oraz kotły. Niestety czas tradycyjnych instrumentów powoli dobiega końca, zastępowany przez nowocześniejsze formy muzyczne. Liczni muzycy próbują ocalić od zapomnienia przynajmniej część starych cypryjskich melodii.

Z pewnością warto uczestniczyć w świętach na Cyprze, aby poczuć wyjątkową atmosferę tej wyspy i poznać zwyczaje jej mieszkańców. Nie zwlekaj, już dziś udaj się do swojego ulubionego biura podróży i zapytaj o możliwość lotu na Cypr!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*