Sycylia – perła Morza Śródziemnego

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która od wieków fascynuje bogactwem zabytków i pięknymi krajobrazami. Od lądu dzielą ją zaledwie 3 km. Niewiele, ale wystarczająco żeby poczuć, że jesteśmy w zupełnie innym świecie. Przeżyj swoje niezapomniane wakacje, delektując się pyszną włoską kuchnią i relaksując na pięknych plażach. Jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i tych, którzy zamiast całodniowego wylegiwania się na słońcu wolą wycieczki objazdowe.

U stóp wulkanu

Symbolem wyspy i jej wciąż bijącym sercem jest mityczna góra Etna, która jest najwyższym czynnym wulkanem w Europie (3323 m n.p.m.). Z daleka wulkan robi tajemnicze wrażenie, z głównego krateru na szczycie często wydobywają się opary. Od V wieku zanotowano aż 80 dużych wybuchów Etny, z których najsilniejszy był ten z 1669 roku, kiedy zostało zniszczone miasteczko Katania. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2008 roku. Można dojechać autokarem do połowy wysokości Etny, później przesiąść się na kolejkę liniową oraz na Jeepa. Widok z góry jest niesamowity.

greek-theatre-276383_1280

Urokliwe miasteczka

Obowiązkowy punkt wycieczki to oczywiście stolica wyspy – Palermo. Leży w szerokiej zatoce, u stóp góry Monte Pellegrino. Można tam znaleźć budowle z czasów najazdów normandzkich, średniowiecza, renesansu i gotyku. Warto zobaczyć fontannę z XVI wieku, znajdującą się na Piazza Pretoria oraz największy Ogród Botaniczny we Włoszech.

Miasteczko, które koniecznie powinniście odwiedzić do Cefalu, wciśnięte pomiędzy pionowe skały i wody Morza Śródziemnego. Urzeka kameralna atmosfera tego miejsca, wąskie uliczki oraz przepiękna plaża tuż przy miasteczku. Największym zabytkiem miejscowości jest katedra, której budowę rozpoczęto na początku XII wieku.

Kolejne warte uwagi miasteczko to Katania, pełne malowniczych uliczek i restauracji z widokiem na Etnę. Znajdują się tu również ciekawe muzea i zabytki. Uwagę zwraca barokowa katedra św. Agaty  i stojąca przed nią słynna fontanna ze słoniem. Warto również odwiedzić XII-wieczny zamek Ursino.

italy-170256_1280

Jedno z najważniejszych miast świata antycznego to Syrakuzy, które do dzisiaj zachowało niepowtarzalny urok. Wiele z tutejszych starożytnych i średniowiecznych zabytków zostało odrestaurowanych w stylu barokowym. Przykładem jest wspaniała katedra usytuowana w najstarszej części miasta – Ortygii. Miłośnicy antyku powinni również obejrzeć ruiny świątyni Apolla, które zostały odkopane dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Kolejne miasteczko to Taormina, zwana „perełką Sycylii”, to najsłynniejsze i najliczniej odwiedzane miasto Sycylii. Znajdują się tu średniowieczne pałace, malownicze uliczki i niewielkie place. Miasto żyje z turystyki, przyciąga również wielu artystów z całego świata. Szczególnie chętnie odwiedza je znany reżyser Woody Allen.

Plaże, plaże, plaże….

Północne wybrzeże Sycylii jest dość skaliste, znajduje się tam wiele urokliwych zatoczek, gdzie panują idealne warunki dla wielbicieli nurkowania. Za to południe wyspy oferuje piaszczyste plaże, które ciągną się kilometrami, a woda tam uznawana jest za jedną z najczystszych w basenie Morza Śródziemnego. Ciągle jeszcze można znaleźć tu miejsca odosobnione, gdzie można relaksować się w intymnej atmosferze. Taką plażą jest m.in. Spiaggia Sabbie Nere, położona z dala od turystycznych szlaków. Inne cenione przez turystów plaże, tym razem w pobliżu kurortów, to Lido Mazzaro i Giardini-Naxos w pobliżu Taorminy. Również plaża w Cefalu cieszy się dużą popularnością ze względu na urokliwość tego miejsca.

sicily-409821_1280

Sycylijskie specjały

Chyba nie ma nic lepszego niż włoska, cienka i krucha pizza. Zarówno na kontynencie jak i na wyspach jest to przysmak, którego koniecznie trzeba skosztować. Jednym z najlepszych przysmaków sycylisjkich są arancini, czyli chrupiące kule z ryżu z kremowym nadzieniem z ricotty, panierowane i smażone na głębokim tłuszczu. Sycylijską specjalnością jest również mocne i aromatyczne wino Marsala.

Sycylia to niezwykła wyspa pełna atrakcji, ciekawych miejsc i słońca. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a baza hotelowa z pewnością spełni Wasze oczekiwania.

Polecamy hotele:

Acacia Resort ****

Donnafugata Golf Resort *****

Domina Coral Bay Sicilia Zagarella ****

Athena Resort ****

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*