Szczęśliwi czasu nie liczą

W kulturze każdego kraju jest coś, co może być dla turystów ogromnym zaskoczeniem. Wybierając się zwłaszcza w bardzo odległe podróże, warto choć trochę poznać zwyczaje obowiązujące w kraju docelowym. A czym mogą Jamajczycy zaskoczyć Polaka?

jamaica-679366_1280

Przede wszystkim dużą otwartością i spokojnym trybem życia. Niestety Europejczycy żyją w ciągłym biegu i nieustannie zerkają na zegarek. Będąc na Jamajce trzeba uzbroić się w cierpliwość. Narzekanie w restauracji na długi czas oczekiwania na zamówienie, pospieszanie tubylców czy ostentacyjne pokazywanie zniecierpliwienia, nie zostaną dobrze odebrane. Mieszkańcy Jamajki są bardzo przyjacielscy i uprzejmi. Często zagadują zupełnie bezinteresownie, więc nie bądźmy do nich wrogo nastawieni. Zwyczajnie chcą nas poznać, pomóc bądź dowiedzieć się, czy dobrze czujemy się w ich kraju. Na zaczepki handlarzy powinno się odpowiadać stanowczo, ale grzecznie i z uśmiechem. Na tej wyspie bardzo ważny jest wzajemny szacunek, dlatego nigdy nie ignoruj takich ofert. Na obrzeżach miast czy wioskach, do których dociera znacznie mniej turystów dobrze widziane jest przywitanie słowami „hello”, „respect” lub „bless”. Choć temperatury na Jamajce są dość wysokie, wchodząc do restauracji pamiętaj o założeniu na siebie ubrań. Strój kąpielowy na pewno będzie niestosowny. Oczywiście zakładając, że nie jest bar na plaży. Warto również wiedzieć o tym, że nie ma tam wyznaczonych plaż dla nudystów. Na każdej z nich można opalać się bez przeszkód topless.

Jamajka jest doskonałym miejscem na wyjazdy grupowe i indywidualne. Niewątpliwie każdy, kto tam pojedzie, oderwie się od europejskiego pędu i pośpiechu. Trzeba jedynie wczuć się w ten odmienny klimat, zwolnić, a najlepiej w ogóle pozbyć się zegarka. W końcu to mają być wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*