Turystyka rowerowa – zagraniczne wycieczki rowerowe

Jedną z przyjemniejszych form zwiedzania świata są wycieczki rowerowe.

Na rowerze fantastycznie jeździ się zarówno po polnych czy leśnych drogach, jak i po mieście. Pod warunkiem oczywiście, że jest ono odpowiednio dostosowane do potrzeb rowerzystów. Najbardziej „rowerowymi” krajami są Dania i Holandia. Nie ma tam chyba osoby, która nie posiadałaby tego środka transportu. Na ulice duńskich miast codziennie wyjeżdżają miliony rowerów i nie ma w tym przesady. Rowerzystów, niezależnie od pogody jest więcej niż kierowców aut. Duńczycy na dwóch kołach potrafią jeździć nawet w śnieżnej zawiei. Nie zna granic także ich wyobraźnia dotycząca rowerowego przewozu wszelkich towarów czy osób. Umożliwia im to rozbudowana infrastruktura rowerowa. Przede wszystkim mnogość dróg rowerowych oraz wszelkich udogodnień, które sprawiają, że rowerzystom żyje się tam po prostu lepiej. Holandia, ze swoim płaskim ukształtowaniem terenu stanowi również doskonały rejon do dwukołowych wycieczek. Polecana jest zwłaszcza osobom, które nie mają dużej wprawy w jeździe na rowerze. Sieć ścieżek oraz praktyczny brak wzniesień stanowią doskonałe połączenie dla wielbicieli jazdy rowerem, którzy jednocześnie nie chcą się nadmiernie zmęczyć. Jednak nie tylko te dwa wspomniane wyżej kraje są rozwinięte pod względem infrastruktury rowerowej. Stolice większości europejskich państw także przystosowane są dla cyklistów. Bardzo dobrze prezentuje się tutaj Wiedeń czy Berlin. Miasta przyjazne rowerzystom to jednak nie tylko odpowiednie drogi rowerowe, duża liczebność stojaków czy inne przemyślane rozwiązania komunikacyjne, to także większa świadomość kierowców. Zwracanie uwagi na rowerzystów, przepuszczanie ich czy niezajeżdżanie drogi to nie wyłącznie kwestia kultury osobistej, to także niezwykle ważny problem bezpieczeństwa. Dobrze, aby każdy kierowca zdawał sobie sprawę z tego, iż samochodem można zrobić prawdziwą krzywdę cykliście. Brzmi jak banał? W naszym kraju niestety nie. Wielu właścicieli aut nad bezpieczeństwo rowerzysty przedkłada własne pierwszeństwo. A nadmierny pospiech może być tutaj wręcz tragiczny w skutkach. Prawdą jest również i to, że polskim rowerzystom często brakuje podstawowej wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Jak wynika z naszych obserwacji jedni i drudzy muszą zacząć dostrzegać siebie nawzajem, szanować się i wyzbyć się egoizmu, który stawia  nasze pierwszeństwo ponad wszystko.

girl-690544_1280

O zaletach roweru można by wiele pisać. Do najważniejszych z nich należą względy zdrowotne. Jak niemal każda forma aktywności fizycznej jazda na rowerze korzystnie działa na układ krążenia. Jest także doskonałym ćwiczeniem na dolegliwości związane z kręgosłupem. Nie mówiąc już o tym, że jest to naprawdę dobry i jednocześnie przyjemny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i ukształtowanie sylwetki. Rower polepsza też samopoczucie, zmniejsza napięcie i długotrwały stres. Pozwala uniknąć długotrwałego stania w korkach ulicznych, a dzięki temu, że jako jeden z nielicznych środków transportu nie emituje spalin, przyczynia się tym samym do polepszenia stanu środowiska naturalnego. Ponadto pozwala oszczędzić całkiem sporo pieniędzy i czasu. To główne korzyści wynikające z poruszania się na rowerze.

Biura podróży mają w swych ofertach wiele wycieczek dla miłośników dwóch kółek. To namiastka wyjazdów jakie możecie znaleźć w ofercie Planujemywakacje.pl

Polecamy Wulkaniczny odjazd, czyli wycieczkę rowerową po Lanzarote.

Ta kanaryjska wyspa jest idealna zarówno na plażowanie jak i aktywny wypoczynek.

Idealne trasy dla średnio-zaawansowanych rowerzystów. Poza zwiedzaniem takich atrakcji wyspy jak chociażby Park Timanfaya, trasa wiedzie również na pobliską niewielką wysepkę wulkaniczną La Graciosę. Niesamowite widoki i niezapomnianie wrażenia gwarantowane!

Kierunek Atlantyk – 8 dni na rowerze po pięknej wyspie Madera.

Biuro podróży oferuje zarówno trasę dla początkujących jak i zaawansowanych. Spektakularne widoki na ocean, malownicze klify i wulkaniczne krajobrazy. Będziecie mieli również możliwość zjechania rowerem z trzeciego co do wielkości szczytu Madery – Pico de Arieiro.

romance-743578_1280

Rowerowy Cypr

Również na tej wyspie macie możliwość wybrania trasy dla początkujących lub zaawansowanych. To połączenie aktywnego wypoczynku z poznawaniem przyrody i kultury Cypru. Na tej wycieczce będziecie mieli okazję zwiedzić miejsca niedostępna dla samochodów. Na trasie między innymi: miejsce narodzin Afrodyty, szlak winny czy najwyższy na wyspie wodospad.

Z roku na rok turystyka rowerowa staje się coraz popularniejszym sposobem na poznanie interesujących miejsc. Wycieczki rowerowe to forma podróżowania, która uznawana jest za najbardziej niezależną. Propaguje również aktywny wypoczynek i zdrowy styl życia.

Dlaczego warto popedałować na wycieczce zorganizowanej przez biuro podróży?

Główną zaletą jest transport bagażu głównego między poszczególnymi miejscami noclegowymi. Nie trzeba pakować się w sakwy i szaleć z wagą aptekarską ograniczając każdy gram, który będziemy musieli potem cały czas wieźć ze sobą. Możemy wziąć normalnej wielkości walizki, które będą na nas zawsze czekać. Kolejnym niebywałym autem takiej wyprawy będzie profesjonalna organizacja – sprawdzone trasy, wsparcie samochodu technicznego na całej trasie oraz doświadczeni piloci i lokalni przewodnicy. W razie sytuacji awaryjnej mamy zapewnioną niezbędną pomoc, zapewnia to komfort psychiczny. Poza tym dobrze jest popedałować w gronie ludzi o podobnych pasjach, w kameralnej grupie. Przepiękne krajobrazy, terenowe trasy, długie podjazdy, zjazdy, szlaki wzdłuż dolin rzek i górskich rejonów, to wszystko obiecują nam organizatorzy. Każda z wycieczek ma określony poziom trudności dostosowany do indywidualnych umiejętności. Dzięki temu każdy, zarówno rodziny z dziećmi, jak i wytrawni rowerzyści ze sportowym zacięciem mogą znaleźć coś dla siebie. Rower można wypożyczyć na miejscu lub zabrać ze sobą. Należy spakować go w specjalną torbę bądź karton, który powinien być dostępny w każdym sklepie rowerowym. Przedtem jednak trzeba go odpowiednio przygotować do podróży, a zatem wyjąc kierownicę, odkręcić pedały, obniżyć siodełko, zdjąć przednie koło i spuścić powietrze z opon. Powinno się także zdjąć z roweru wszelkie akcesoria, takie jak oświetlenia, liczniki, pompki czy sakwy rowerowe. Jeśli zdecydujemy się zabrać własny pojazd musimy się liczyć z tym, że organizator nie zapewni nam obsługi technicznej, konieczne jest więc zaopatrzenie się w zapasowe dętki, linki i inne łatwo wymienialne elementy. Trzeba również zadać wcześniej pytanie wolne miejsca w środkach transportu (autokarze lub samolocie). Ze względów bezpieczeństwa dobrze byłoby mieć ze sobą kask rowerowy. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednią odzież techniczną, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne i koniecznie krem z filtrem, na rowerze można się bowiem nieźle opalić.

transalp-175190_1280

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego programu. Musimy zdecydować ile kilometrów jesteśmy w stanie przejechać i w jakim terenie. Do wyboru mamy kraje północe, a więc nieco chłodniejsze oraz południowe, gdzie temperatury są nieco wyższe. Przed podjęciem decyzji trzeba zadać sobie pytanie czy jesteśmy na tyle sprawni, aby bez problemów poruszać się w górskim terenie czy raczej odpowiedniejszy byłby dla nas bardziej płaski. Czy jesteśmy żądni mocnych wrażeń czy spodziewamy się spokojniejszej, bardziej rekreacyjnej, spokojniejszej jazdy. Jak przy każdej wycieczce ważne jest również to co chcemy zobaczyć po drodze. Czy ma być to krajobrazy czy raczej zabytki. Poznawanie przyrody czy ulic nowych miast z perspektywy siodełka rowerowego to fantastyczna przygoda. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy warto, odpowiadamy: warto z całą pewnością!

Turystyczny Blog poleca i pozdrawia :)

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*