Wakacje dla aktywnych

Dziś sport jest w modzie. Dla wielu ludzi jest nie tylko pasją, ale również sposobem na życie. Dlaczego więc nie połączyć wakacji z naszym hobby? Aktywnie spędzane wakacje cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób zamiast wylegiwania się na plaży, bądź nad basenem z drinkiem w ręce, decyduje się na wycieczki rowerowe, trekking, wspinaczkę, nurkowanie lub uprawianie innych sportów wodnych. Gdzie warto pojechać, żeby aktywnie spędzić urlop? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych propozycji na lato.

delfiny

Wielki błękit, czyli wakacje pod wodą

nurkowanie egiptNurkowanie to rewelacyjna forma aktywności. Podwodny świat jest tak niesamowicie zróżnicowany, że zachwyci każdego podróżnika. Polecamy w szczególności odkrywanie bogactwa fauny i flory Morza Czerwonego. Najbardziej znane centra nurkowe znajdują się w Egipcie w takich kurortach jak Marsa Alam, Sharm el Sheikh czy Hurghada. Na nurkowanie można wypłynąć statkiem wgłąb morza lub zdecydować się na nurkowanie na przybrzeżnych rafach. Dla osób, które obawiają się schodzić głębiej pod wodę z butlą, polecamy snorking, czyli nurkowanie w masce z rurką. Niektóre rafy znajdują się tak blisko powierzchni, że spokojnie można je podziwiać również w taki sposób. Taka forma spędzania urlopu z pewnością zapewni wam niesamowite wspomnienia i doskonałą zabawę.

Trekking dla wytrwałych

Trekking to forma turystyki górskiej, której celem jest pokonywanie pieszo dużych odległości. Nawet bez kondycji zawodowca możemy wyruszyć na trasy trekkingowe. Ważne żeby mierzyć siły na zamiary. Odpowiednie przygotowanie jest jak najbardziej wskazane. Kondycja fizyczna jest bardzo ważna, ale warto przygotować również odpowiedni ekwipunek. Wygodne buty i odzież to podstawa. Jeśli chodzi o samą trasę, możliwości jest naprawdę wiele. Możemy zaplanować trasę trekkingową po Sudetach lub Karpatach, albo wybrać się za granicę. Bardzo dobrą propozycją na aktywne wakacje jest trekking w Kalabrii, w południowych Włoszech. Tamtejsze trasy mają umiarkowany stopień trudności i są niezwykle malownicze. Morze, góry, przyroda i przepiękne miasteczka tworzą niepowtarzalny klimat. Na wycieczki trekkingowe polecamy również Grecję, Gruzję, Francję i Hiszpanię. Na pewno wielu z Was słyszało o słynnym szlaku świętego Jakuba (Camino de Santiago). Ta piesza wycieczka to niezwykłe duchowe doświadczenie. Szlak św. Jakuba został uznany za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy i został wpisany na listę UNESCO, a jego znakiem rozpoznawczym jest muszelka, która wskazuje drogę pielgrzymom. Słynne Camino de Santiago można pokonać również na rowerze…

siatkówka

Dla miłośników dwóch kółek

Turystyka rowerowa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zdrowy styl życia i aktywne wypoczywanie są w modzie! W Europie jest masa miejsc wręcz stworzonych dla rowerzystów. Mogą wybrać górzyste Wyspy Kanaryjskie i przejechać się ze szczytu wulkanu drogą pełną serpentyn, aż nad ocean. Świetne warunki oferuje również Madera, gdzie znajdują się trasy dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów. Rumunia, Bułgaria, Irlandia, Grecja, Włochy…. dla pasjonatów dwóch kółek możliwości jest naprawdę wiele. Co więcej, wcale nie ma potrzeby zabierania swojego roweru na drugi koniec Europy. Można go wypożyczyć na miejscu lub całkowicie zdać się na biuro podróży, które od początku do końca zaplanuje wakacje i zapewni odpowiedni sprzęt.

Kitesurfing, windsurfing czy po prostu surfing?

windsurfing

Pierwszy pojawił się surfing, a było to już w latach 50-tych, na punkcie windsurfingu ludzie oszaleli w latach 80-tych, a moda na kitesurfing pojawiła się dopiero kilkanaście lat temu. Istnieje wiele miejsc, gdzie fale Atlantyku sprzyjają surferom. Zarówno Lanzarote jak i Fuertaventura zapewniają idealne warunki dla początkujących i zaawansowanych amatorów sportów wodnych. Dla surferów polecamy przede wszystkim plaże w Portugalii, natomiast windsurferzy i kitesurferzy z pewnością będą zadowoleni wybierając Maroko. Polecamy skorzystać z miejscowych szkół, gdzie instruktorzy pomogą wam nauczyć się prawidłowej postawy, utrzymywania równowagi i ślizgania na falach. Już po kilku dniach takiej pomocy pewnie staniecie na nogach.

Dla każdego coś aktywnego

Kto powiedział, że trzeba się ograniczać do jednego sportu? Możliwości jest wiele. Wyjeżdżając na przykład do Maroko, można podróżować karawaną wielbładów i samochodami terenowymi w głąb pustyni. Na Majorce można wybrać się na piesze wycieczki, eksplorować jaskinie, przepłynąć się katamaranem lub uprawiać coasteering, który jest połączeniem wspinaczki, pływania wzdłuż wybrzeża i skoków z klifów do wody. Żegluga pomiędzy chorwackimi wysepkami? Wejście na najwyższy szczyt Krety? Lot balonem nad Kapadocją? A może spływ raftingowy rzeką Zamanti w Turcji? Wybór należy do Ciebie a do nas organizacja wyjazdu.

spływy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*