Wakacyjne dolegliwości – czyli o czym pamiętać przed i podczas urlopu

Wybierając się na wyczekiwany urlop ostatnią rzeczą, o jakiej chcemy myśleć są ewentualne choroby, które mogą nam się przytrafić na wyjeździe. Nie możemy jednak wykluczyć, że problem wakacyjnych dolegliwości nie będzie nas dotyczyć. Lepiej zatem dmuchać na zimne, niż zepsuć sobie wczasy. Oczywiście nie można również wpadać w panikę. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad, które być może pozwolą Ci uniknąć kłopotów zdrowotnych podczas zmiany klimatu.

dzieci wodaPrzede wszystkim pij dużo wody podczas kąpieli słonecznych! Upalne temperatury sprawiają, iż mocniej się pocimy, a w konsekwencji tracimy więcej wody z organizmu. Uzupełniaj więc regularnie płyny, najlepiej naturalną wodą mineralną lub wodą średnio bądź wysoko  mineralizowaną.

Pamiętaj, że utrata wody sięgająca już 3% masy ciała powoduje obniżenie wydajności fizycznej aż o 20%. Jeśli chcesz uniknąć słynnej zemsty faraona wyjeżdżając do takich krajów jak Egipt, Tunezja czy Maroko używaj wody butelkowanej (sprawdź czy jest oryginalnie zamknięta) nie tylko do picia, ale również do mycia zębów. Żołądki Europejczyków mają mniejszą tolerancję na występującą tam wodę kranową. Uważaj również na owoce i warzywa myte w tamtejszej wodzie (lepiej zrób to sam, osusz ręcznikiem i dopiero wtedy obieraj) oraz komo lodu w napojach czy sałatki. Niektórzy turyści uważają alkohol wysokoprocentowy za dobry środek odkażający oraz stosowanie nawet 2 tygodnie przed wyjazdem preparatów probiotycznych  dostępnych w aptekach jako jedną z form profilaktyki na zmianę flory bakteryjnej.

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych, dowiedz się czy nie musisz wykonać obowiązkowych szczepień, które również mogą być potrzebne do wyrobienia wizy do kraju, w którym chcesz przebywać. Możesz nie zostać wpuszczony na terytorium państwa, jeśli nie masz odpowiedniej książeczki zdrowia. W przypadku Arabii Saudyjskiej władze saudyjskie mogą wymagać dowodu szczepienia przeciwko zapaleniu opon mózgowych szczególnie w okresie pielgrzymek do Mekki i Medyny. Chcąc natomiast dostać wizę do Nigerii czy Ghany potrzebny jest dowód szczepienia przeciwko żółtej febrze – żółta książeczka WHO. Pilnuj więc szczepień obligatoryjnych, ale nie przesadzaj ze szczepieniami dodatkowymi i zalecanymi w wielu krajach. Co za dużo to niezdrowo. Najlepiej udaj się do poradni chorób tropikalnych lub wojewódzkiej stacji sanitarno – epidemiologicznej, uzyskasz tam wszystkie informacje i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Dbaj o higienę. Jeśli tylko pozwalają Ci na to warunki, myj ręce. Kiedy nie masz dostępu do bieżącej wody, używaj odkażających chusteczek. Pamiętaj, że większość chorób spowodowanych jest niedostateczną higieną rąk. Takie proste, a jakie ważne. W najlepszym razie może się to skończyć biegunką. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla starszych ludzi i małych dzieci. Jednak, najczęściej chorują na nią ludzie młodzi, niezachowujący dostatecznej ostrożności na terenach egzotycznych, wymagających szczególnej uwagi w kwestii higieny.

pict (1)Staraj się nie jadać wszystkiego, na co tylko masz ochotę. Oczywiście wspaniale jest spróbować miejscowych przysmaków, przecież to jedna z głównych atrakcji wycieczek,  jeśli jednak wiesz że masz delikatny brzuszek zastanów się czy warto ryzykować.

Spróbuj zorientować się czy serwowana żywność jest świeża, czy nie jest przechowywana w nieprawidłowych warunkach, na przykład na słońcu. Doświadczeni przewodnicy radzą, aby jadać w miejscach, które są chętnie odwiedzane przez miejscowych tubylców. Oni bowiem najlepiej będą orientować się, gdzie warto się stołować. Poza tym duża ilość klientów jest zwykle równoznaczna ze świeżością serwowanego jedzenia. Wszystko zależy jednak od stopnia wrażliwości naszych europejskich żołądków i podatności na działanie drobnoustrojów.

Musimy pamiętać, że wybierając się w podróż do innego kraju, nawet jeżeli znajduje się on w Europie, narażeni jesteśmy na zmianę klimatu i flory bakteryjnej. Oczywiście większe znaczenie ma to w krajach tropikalnych oraz  pustynnych. Niemniej wpływ na nasze zdrowie i odczucia może mieć nawet zmiana diety. Przykładowo tłuste, mięsne potrawy królujące na Bałkanach dla osób nieprzyzwyczajonych do takiego sposobu odżywiania, mogą także stać się powodem do kiepskiego samopoczucia.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad możesz uniknąć zbędnych nieprzyjemności zdrowotnych, które mogą zepsuć cały wyjazd. Nie daj się jednak zwariować i korzystaj z uroków ciepłych krajów. Ciesz się wyjazdem bo Twoja wycieczka ma być przyjemnością, którą będziesz miło wspominać przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*