Wakacyjny hit – Dominikana

Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam wspaniały pod względem turystycznym kraj, jakim jest Dominikana. Jest to drugie co do wielkości (zaraz po Kubie) państwo na Morzu Karaibskim. Znajduje się na wyspie Haiti, którą współdzieli z państwem o tej samej nazwie. Dawniej nazywano ją Hispaniolą (zlatynizowana wersja nazwy Española, czyli Mała Hiszpania, miano to nadane zostało podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba). Chociaż nazwa ta jest bardzo użyteczna, odnosi się bowiem do całego lądu, Dominikańczycy niechętnie jej używają, chcąc uniknąć wszelkich bliższych skojarzeń z Haiti.

Krajobraz

Na całej długości wyspy wyrasta osiem wspaniałych pasm górskich. Najważniejszym jest Kordyliera Środkowa w Republice Dominikańskiej, z najwyższym szczytem całych Karaibów-Pico Duarte (3175m n.p.m.). Na tym terenie powstały rozległe parki narodowe. Rzeźba terenu zdradza pochodzenie wulkaniczne, ale obecnie nie ma tam aktywnych wulkanów.

dominikana wakacje

Klimat

Klimat jest gorący i wilgotny, z porą deszczową w lecie oraz z bardzo suchą zimą. Najmniej opadów odnotowuje się w styczniu i lutym, najwięcej w maju i sierpniu. Ulewy nie trwają długo, podobnie jak na całych Karaibach, gdy tylko zaświeci słońce wszystko bardzo szybko schnie i znowu robi się upalnie. Temperatury dziennie wahają się od 27°C do 32°C, w nocy jest ok. 20°C. W zimie w górach słupek rtęci spada czasem poniżej zera.

Flora

Na bujną i malowniczą przyrodę składa się ponad 5 tysięcy gatunków roślin, z których niemal połowa występuje tylko tutaj. Endemiczne są również pewne gatunki ptaków. Niestety lasy na Haiti zostały przetrzebione wskutek wyrębu na opał i węgiel drzewny oraz w celach budowlanych. Jednak w przeciwieństwie do Haiti, Dominikana dostrzega problem i wykazuje entuzjastyczne podejście do ochrony środowiska, wdrażane są programy ponownego zalesiania.

dominikana wczasy

Wybrzeże

Na Hispanioli można znaleźć wyjątkowo urocze szerokie plaże z czystą wodą i drobnym przepięknym białym piaskiem. Wybrzeża i rafy koralowe skrywają różnorodne formy życia morskiego. Podróżnicy przybywający tu zimą mają okazję zobaczyć jeden z najbardziej niezwykłych widoków na Antylach, w jednej z zatok pojawiają się wówczas wieloryby humbaki, które w okresie godów tysiącami migrują w stronę wód Atlantyku, oblewających Dominikanę od północy.

Wyspa ma wyraźne dwa oblicza, zarówno ludzie jak i krajobrazy Dominikany i Haiti bardzo się różnią. Obydwa kraje oferują turystom intrygujące połączenie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dając tym samym możliwość poznania dwóch odmiennych tradycji.

Języki

Oficjalnym językiem w republice Dominikańskiej jest hiszpański i chociaż większość ludzi w kurortach turystycznych mówi po angielsku, warto chyba poznać kilka podstawowych zwrotów. Od obywateli Unii Europejskiej, Australii, Kanady i USA wizy nie są wymagane. Obywatele tych krajów muszą tylko posiadać kartę turystyczną i ważny paszport oraz okazać bilet powrotny i środki finansowe, z których będą się utrzymywali podczas pobytu. Walutą obowiązującą w Dominikanie jest peso dominikańskie. W większości hoteli, restauracji i sklepów akceptowane są karty kredytowe, a prawo wymaga, aby przy takich transakcjach uwzględniano kurs walutowy obowiązujący w danym dniu. W wielu miejscach można także płacić dolarami amerykańskimi. Samotnie podróżujące kobiety mogą poruszać się po Dominikanie stosunkowo bezpiecznie. Jak niemal wszędzie powinny jednak unikać odludnych miejsc w nocy. Muszą być także przygotowane na to, że będą wzbudzały zainteresowanie wśród mężczyzn. Prywatne taksówki dostępne są przez całą dobę, przeważnie parkują pod dużymi hotelami. Nie wszystkie mają taksometry, dlatego już na samym początku warto uzgodnić cenę kursu, tak aby uniknąć nieporozumień po dotarciu na miejsce.

dominikana hotele

Kompleksy wypoczynkowe

Dominikana słynie z dużych i nowoczesnych nadmorskich kompleksów turystycznych z opcją all inclusive. Luksus i wygoda, przepyszne jedzenie w hotelach 5* na Dominikanie sprawia, że wracamy do domu w pełni wypoczęci. Dzieci na Dominikanie czują się jak w raju, wiele hoteli ma specjalnie dla nich przygotowane jedzenie i programy rozrywkowe. Jest to więc świetne miejsce na prawdziwe rodzinne wakacje! Jeśli szukasz wycieczkę na podróż poślubna to Dominikana jest idealnym miejscem na romantyczne wakacje dla osób podróżujących we dwoje.

Polecamy:

  • Hotel Iberostar Hacienda Dominicus 5*
  • Hotel Dreams La Romana 5*
  • Hotel Barcelo Bavaro Palace 5*
  • Hotel Vik Arena Blanca 4*
  • Hotel Barcelo Dominican Beach 4*

W naszym biurze podróży Planujemywakacje.pl znajdziesz z pewnością wiele interesujących ofert w dobrej cenie na tą wspaniałą wyspę. Jeśli jesteś osobą, która może sobie pozwolić na planowanie wakacji z dużym wyprzedzeniem wykorzystaj to!

Tak zwane wycieczki first minute na przepiękną Dominikanę kryją w sobie dużo zalet promocyjnych. Często są tańsze od ofert last minute i co niebywale istotne masz wówczas pełny wybór oferty z katalogów.  To co? W tym roku lecisz na Dominikane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*