Wizy turystyczne dla Polaków. Gdzie na wakacje bez wizy?

Wiza jest pisemnym zezwoleniem na pobyt na terenie danego państwa wystawiana cudzoziemcom przez konsulaty bądź przedstawicielstwa dyplomatyczne. To, czy w podróży do konkretnego państwa potrzebna jest wiza, zależy od indywidualnych umów między krajami. Od 1 maja 2004 roku wobec obywateli polskich został całkowicie zniesiony obowiązek posiadania wiz przy wyjeździe do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezależnie od celu i czasu trwania pobytu. Liczba krajów, które znoszą obowiązek posiadania wizy przez Polaków stale rośnie. Dziś prawie po całej Europie możemy poruszać się jedynie z dowodem osobistym w portfelu. Również na innych kontynentach pojawiają się kraje, do których możemy podróżować jedynie z paszportem.

wiza 2

O czym należy pamiętać?

  • O uzyskanie wizy należy postarać się odpowiednio wcześniej. W zależności od kraju, czas oczekiwania w konsulacie to nawet kilka tygodni.
  • Wiza upoważnia nas do przebywania na terenie danego kraju przez określony czas (przykładowo na terenie Białorusi możemy przebywać jedynie przez 10 dni, a na terenie Chin do 30 dni).
  • Wiza może być jednorazowa, czyli jednokrotnego wjazdu do danego kraju lub wielokrotnego wjazdu.
  • Przy wjeździe do większości krajów wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

EUROPA

Europa - gdzie na wakacje bez wizy

W Europie, wyjeżdżając jedynie do dwóch krajów, jesteśmy zobligowani do wyrobienia wizy, mianowicie do Białorusi i Rosji. Wiza białoruska wydawana jest maksymalnie na 10 dni, natomiast wiza rosyjska maksymalnie na 30 dni. Od Twojego miejsca zameldowania zależy miejsce złożenia dokumentów ponieważ jest regionalizacja przy wizach rosyjskich. Konsulaty rosyjskie mieszczą się w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Szczegółowe informacje na temat wiz do tych krajów, wnioski wizowe i wymagane dokumenty znajdziecie na naszej stronie internetowej.

AFRYKA

Afryka - gdzie na wakacje bez wizy

Kraje, w których wymagana jest wiza turystyczna:  Algieria, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Kongo, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Równikowa, Gwinea-Bissau, Kamerun, Kenia, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia, Zimbabwe.

W Afryce występuje siedem krajów, w których zniesiono obowiązej posiadania wizy: Tunezja, Maroko, Sahara Zchodnia, Gambia, Botswana, Republika Południowej Afryki i Suazi.

W RPA, Maroko i Tunezji możemy przebywać bez wizy aż do 90 dni. Sahara Zachodnia jest terytorium administrowanym przez Maroko, dlatego prawo wjazdu na teren Maroka bez wizy obejmuje również Saharę Zachodnią. W Suazi i Botswanie możemy przebywać bez wizy do 30 dni. Dopiero od dwóch lat dla obywateli Polski jest zniesiony obowiązek wyrabiania wiz Gambijskich. Pamiętajmy jednak, że wymagana ważność paszportu to minimum 6 miesięcy od daty powrotu.

AZJA

Kraje, w których wymagana jest wiza turystyczna: Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bangladesz, Bhutan, Birma, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Japonia, Jemen, Jordania, Kambodża, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Korea Południowa, Kuwejt, Laos, Liban, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Tajwan, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji, jak uzyskać wizę do tych państw, służymy pomocą.

Bez wizy do 90 dni możemy przebywać w Izraelu, Gruzji, Malezji, Korei Południowej i Japonii. Posiadacze polskich paszportów mogą podróżować do Tajlandii w celach turystycznych do 30 dni pobytu bez konieczności ubiegania się o wizę. W sytuacji gdy granica Tajlandii będzie przekraczana drogą lądową z państw sąsiednich (Laos, Malezja, Kambodża i Birma) pobyt wynosi 15 dni. Również w Mongolii od lipca 2014 roku, Polacy moją przebywać bez wizy do 30 dni. W 2012 roku w Kirgistanie podpisano ustawę o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla obywateli Polski  na okres do 60 dni.

Od 10 stycznia 2013 roku, obywatele Polski mogą wjeżdżać do Armenii bez konieczności otrzymywania wizy i przebywać na jej terytorium do 180 dni w ciągu roku. Jeśli chodzi o Filipiny, obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni – wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na przejściach granicznych bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w ZEA do 30 dni.

Uwaga: Wyjeżdżając do Chin koniecznie musimy wyrobić wizę. Chyba, że planujemy pobyt jedynie w Hong Kongu i Macao, w tych dwóch miastach możemy przebywać bez wizy do 90 dni.

Australia i Nowa Zelandia

Australia gdzie na wakacje bez wizy

Jeśli planujemy wyjazd turystyczny do Australii, możemy ubiegać się online o bezpłatną wizę turystyczną eVisitor na pobyt trwający do 3 miesięcy.

Polska jest krajem, w którym obowiązuje bezwizowy ruch do Nowej Zelandii na pobyt do 3 miesięcy. Pozwolenie na wjazd jest przyznawane przez urzędnika imigracyjnego na lotnisku – przy wjeździe na wyspę.

Pozostałe miejsca, gdzie wymagana jest wiza turystyczna to: Fidżi, Mikronezja, Nauru, Palau, Papupa Nowa Gwinea, Tuvalu, Tonga, Wyspy Salomona, Wyspy Marschalla.

AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA

Ameryka polityczna - gdzie na wakacje bez wizy

Chyba każdy wie, że wiza do Stanów Zjednoczonych jest obowiązkowa. Procedura wyrabiania wizy do USA trwa około 3 tygodni. Standardowo wiza turystyczna wydawana jest na 10 lat i uprawnia nas do przebywania na terytorium USA do 6 miesięcy.

Od 1 stycznia 2009 r., o wizę na pobyt czasowy do Kanady, nie muszą ubiegać się obywatele Polski posiadający paszport biometryczny (tj. wydany po 28 sierpnia 2006r.). Natomiast od obywateli Polski nie posiadających paszportu o cechach biometrycznych, wymagana jest wiza na pobyt czasowy.

Obywatel polski udający się na Kubę w celach turystycznych zobowiązany jest do posiadania  tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę. Turysta obowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

W Ameryce Południowej, obywatele Polski muszą starać się o wizę turystyczną odwiedzając   Gujanę lub Surinam. Do pozostałych państw tego kontynentu wjedziemy jedynie z paszportem.

Jeśli chodzi o wyjazd turystyczny do Gujany, wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli, Londynie lub Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany – ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku niemożności złożenia wniosku w placówce dyplomatycznej Gujany, można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy przy wjeździe.

O wizę turystyczną do Surinamu można aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Paszport w chwili wjazdu na terytorium Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego.

Każde państwo ma swoje wymagania, dlatego procedura wizowania nie jest i nigdy nie będzie ujednolicona. Jeśli starasz się o wizę do konkretnego kraju, pamiętaj żeby dokładnie zapoznać się z procedurami i zgromadź wymagane dokumenty. A jeśli nie w głowie Ci załatwianie wszystkiego samemu i wizyty w konsulacie, możesz liczyć na nas. Pomożemy ze wszystkimi formalnościami i udzielimy szybko potrzebnych informacji do wszystkich krajów świata. Profesjonalnie doradzimy również w uzyskaniu wizy biznesowej.

wiza 1

2 komentarze

  1. Z tego co czytałem, to w tym roku obowiązek wizowy do Indonezji został zniesiony. W zeszłym to tak, płaciłem 35$, ale z tego co wiem teraz jest bezpłatnie. Z mapki to nie wynika.

  2. Hej! Do Lesotho również nie potrzebna jest wiza wjazdowa dla obywateli Polski. Wjeżdżamy na tej samej zasadzie co do Suazi, RPA czy Botswany :) Byłem tam rok temu i nie wiem dlaczego we wszystkich podobnych artykułach powiela się ten sam błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*