Wycieczka szlakiem piwnym czyli turystyka dla piwosza

Każdy birofil świetnie orientuje się, że doskonałego piwa można napić się u naszych południowych i zachodnich sąsiadów, ale nie każdy wie, że można także skorzystać z oferty turystycznej jaką oferują licznie występujące tam browary. Poza zwiedzaniem obiektu oraz degustacją piwa prosto z tanku oferują one również piwne spa.

Niemcy

Najbardziej znanym festiwalem piwa są organizowane już od przeszło stu lat chmielne dożynki w Monachium. Oktoberfest, bo o nim mowa gromadzi przeszło 6 milionów turystów i jest jednym z największych festynów ludowych na świecie. Wbrew nazwie zaczyna się już we wrześniu, a podczas jego trwania wypija się prawie 8 milionów litrów warzonego specjalnie na tę okazję piwa. Ten kto po atrakcjach jakie oferują piwne areny i ogródki czuje niedostyt może zwiedzić Browar Erdinger,  największego na świecie producenta piw pszenicznych.

Zwolennicy bardziej kameralnych imprez powinni jednak trzymać się od Monachium z daleka. Na szczęście mogą zwiedzić jeden z wielu niemieckich browarów, które oferują mnóstwo wrażeń, a nie są tak oblegane jak stolica Bawarii w okresie wielkiego piwnego święta. Z piwem świetnie komponuje się tradycyjne niemieckie jedzenie. Warto więc odwiedzić jedną z gospod, gdzie trudy konsumcji dość ciężkich potraw umili nam doskonałe niemieckie piwo.

Czechy

Prawdopodobnie niejeden Polak bez zastanowienia powie, że najlepsze piwo warzą nasi sąsiedzi zza południowej granicy. Czeskie piwa, bowiem cieszą się w Polsce już od wielu lat zasłużoną estymą. Jak przystało na potentatów piwnych Czesi uczynili z piwa atrakcję turystyczną. Klasztorny browar Broumov, w którym produkuje się popularnego Opata zaprasza w swoje progi, aby pokazać technologię wytwarzania tego znakomitego piwa. W programie zwiedzania jest między innymi wizyta w słodowni oraz na linii produkcyjnej. Przy okazji wizyty w Czeskim Raju warto wpaść do browaru Dobruska oraz Rychnov nad Kneznou. Rodzinny browar Chodovar oferuje natomiast piwne kuracje – piwne łaźnie.

W Czechach w każdej, nawet najmniejszej miejscowości znajdziemy gospodę, gdzie przy knedliku albo frytkach ze smażonym serem możemy napić się piwa wytwarzanego w miejscowym browarze. Osobliwym wynalazkiem są utopenci, kiełbaski w zalewie octowej służące za piwną przekąskę.

turystyka piwna

Belgia

Prawdziwą Mekką turystyki piwnej pozostaje od lat malutka Belgia, w której produkuje się setki, jeśli nie tysiące gatunków piwa. Wszystkich atrakcji piwnych, jakie oferuje Belgia nie sposób zliczyć, ale podróż do tego kraju może okazać się doskonałym pomysłem na wycieczkę objazdową. Mocne belgijskie piwa górnej fermentacji są znane i cenione na całym świecie.

Co warto zobaczyć? Znajdujące się w samym sercu Brukseli Muzeum Belgijskich Browarów jest punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika złocistego napoju. Poza nim znajdziemy mnóstwo browarów, które możemy zwiedzić za niewielką opłatą i skosztować produkowanych tam piw (opłata za piwo zawarta jest w cenie biletu).

Warto także pospacerować po mieście i usiąść w jednym z wielu przytulnych lokali, gdzie podawane są belgijskie piwa, serwowane zawsze w szkle dedykowanym dla konkretnego gatunku piwa.

Wielką atrakcją jest zwiedzanie pięciu klasztornych browarów prowadzonych przez trapistów. Znajdują sie one w Chimay, Rochefort, Westmalle, Westvleteren i w Orval. Zainteresują one nie tylko turystów sprofilowanych na piwne doznania, bowiem mnisi oferują także atrakcje dla duszy – medytacje i rekolekcje.

Polska

Turystyka piwna staje się coraz bardziej popularna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że także w naszym kraju istnieją jasne punkty na turystycznej mapie Polski.

W ofercie dla biromaniaków znajdziemy wiele ciekawych atrakcji. Najwięcej oferuje Muzeum Browaru w Żywcu, podczas zwiedzania którego można zapoznać się z historią piwowarstwa oraz metodami produkcji piwa. Punktem obowiązkowym jest także zwiedzanie Browaru Zamkowego w Cieszynie, gdzie piwo warzy się tradycyjnie w otwartych kadziach fermentacyjnych.

Poza zwiedzaniem browarów należących do dużych koncernów istnieje możliwość zwiedzenia małych browarów restauracyjnych, jak choćby Mininbrowaru Reden w Chorzowie.

Na stałe zadomowiły się w Polsce piwne festiwale: Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, Festiwal Birifilia w Żywcu, Poznańskie Targi Piwne, Festiwal Piwa w Szreniawie, Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego w Braniewie czy Krakowskie Wianki. Można na nich skosztować piw wytwarzanych przez przeszło sto polskich browarów rzemieślniczych.

Jak widać z piciem piwa związana jest cała bogata kultura. Może więc warto zaplanować swój urlop szlakiem piwnych atrakcji lub w zorganizowanej grupie odwiedzić wybrane miejsca podczas wycieczki firmowej, którą chętnie przygotujemy na indywidualne zapytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*