Wyspa w rytmach słonecznego reggae

Jednym z przepięknych lądów znajdujących się na Morzu Karaibskim jest niepowtarzalna Jamajka. Słynie przede wszystkim z muzyki reggae oraz jej nieśmiertelnej ikony i legendy – Boba Marleya. Ponadto kojarzy się z ruchem rastafarai, rajskimi plażami, ale również z marihuaną.

jamajka

Choć sytuacja społeczna i ekonomiczna nie należą do najlepszych, pogoda dopisuje przez cały rok. Średnia temperatura wynosi ok. 27 stopni Celsjusza i nie ma pór roku. Ukształtowanie terenu jest dość górzyste, a Blue Mountain Peka – najwyższy szczyt wyspy – liczy 2256 m n. p. m. Jamajka jest monarchią konstytucyjną i to królowa Elżbieta II trzyma nad nią pieczę, choć na wyspie reprezentuje ją generalny gubernator. Kultura Jamajczyków ukształtowała się w oparciu o wpływy europejskie, afrykańskie, arabskie, chińskie, wschodnioindyjskie oraz wschodniośródziemnomorskie. Jest to związane z kolonizacją wyspy przez różne społeczności w poszczególnych okresach, ale najwięcej po sobie zostawili Brytyjczycy.

Ponad 60% obywateli tej wyspy jest chrześcijanami, ale większość z nich to protestanci. Wielu jamajczyków jest rastafarianami. Ruch ten wywodzi się właśnie z Jamajki, a rozgłos zdobył m. in. przez słynnego Boba Marleya. W tym rejonie obchodzi się wiele świąt m.in. Boże Narodzenie, a tradycyjnym daniem świątecznym jest szynka. Co więcej przygotowuje się świąteczny pudding z owoców morza, nasączonych w winie lub rumie czy specjalny świąteczny napój ze szczawiem.

Kraj ten jest niezwykle piękny, ale na wczasy sugerujemy wybierać się z biurem podróży. Niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*