Wyspy Greckie wakacje i wycieczki

Do Grecji należy łącznie ok. 2000 wysp i mimo pewnych podobieństw każda z nich jest inna, często posiada też odmienną historię oraz silne poczucie odrębności. Małe odizolowane społeczności je zamieszkujące mają skłonność do podkreślania swej niezależności, wyrasta ona również z historycznych uwarunkowań. Od czasów Fenicjan wyspy wielokrotnie trafiały pod różne rządy, ulegając tym samym wpływom rozmaitych kultur, jakie w ciągu stuleci pojawiały się i znikały w tej części basenu Morza Śródziemnego.

Wyspy greckie rozsiane są na ok. 25 tys. km2 Morza Jońskiego i Egejskiego, a o ich dokładną ilość toczą się spory. Wiele z nich składa się tylko z kilku skał zamieszkanych przez jedną rodzinę, inne natomiast są jedynie czasowo odwiedzane przez pielgrzymów czy turystów. Nieważne są jednak precyzyjne ustalenia, najważniejsze jest niepodważalne piękno krajobrazów i doznań płynących z ich oglądania. Wysypy greckie to bogactwo przeciwieństw. Z jednej strony zanurzone w starożytności, a z drugiej całkiem nowoczesne, oferują różnorodne, niezwykłe atrakcje, jak i najprostsze codzienne przyjemności.

greece-766661_1280

Interesująca fauna i flora

Fauna i flora greckich wysp odznacza się bogactwem i różnorodnością, podobnie jak krajobrazy. Bogactwo flory wynika  po części z faktu położenia pomiędzy trzema kontynentami, a więc Azją, Afryką i Europą, a po części z  niezwykłej różnorodności siedlisk. Piaskowce, które w większości występują na tych terenach stanowią doskonałe podłoże, zapewniające roślinom potrzebne składniki mineralne, zapasy wody oraz ochronę. W umiarkowanym klimacie Grecji przetrwały gatunki sprzed epoki lodowcowej. Najciekawszą porą roku jest wiosna, na okres suchego lata bowiem wiele roślin zapada w stan częściowego uśpienia. Pierwsze młode roślinki pojawiają się tuż po pierwszych jesiennych deszczach. Zielone listki i kolorowe kwiaty pokrywają równiny i zbocza wzgórz. Razem z roślinami do życia budzą się także zwierzęta. Na wyspach żyją wprawdzie dzikie ssaki, ale trudno je dostrzec, gdyż są bardzo płochliwe. Najbardziej chyba znanymi są kozice kri-kri, które żyją w Górach Białych na Krecie. Poza nimi największymi ssakami są borsuki i szakale wschodnich Wysp Egejskich. Pozostałe zwierzęta to małe gryzonie, takie jak ryjówki, myszy czy szczury. Na północ od wyspy Alonisos znajduje się Morski Park Narodowy, w którym spotkać można mniszkę śródziemnomorską- gatunek foki najbardziej zagrożony wyginięciem. Przy odrobinie szczęścia wśród wysp dostrzec można stada delfinów ścigające się z promami. Miłośnicy ptaków będą zachwyceni wyspami greckimi, ponieważ stanowią one dla nich pierwszy przystanek po pokonaniu Morza Śródziemnego (podczas wiosennych przelotów z północnej Afryki). Najliczniejszymi gadami są jaszczurki oraz żółwie, spotkać można tu też węże, których nie należy się jednak obawiać, gdyż nie są jadowite i raczej unikają ludzi. Jeśli chodzi o owady to interesująca jest wyspa Korfu, gdzie wiosną roi się tutaj od robaczków świętojańskich, które po zmroku świecą nad polami, łąkami i żywopłotami. Za dnia zaś można zaobserwować licznie występujące na wyspach  motyle, które zachwycają swą barwą i różnorodnością.

crete-497922_1280

Wyspy, wysepki…

Do najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów na wakacje wysp należą: Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Zakynthos oraz Santorini. Mimo, iż tak licznie  odwiedzane potrafią one zapewnić także odrobinę spokoju. Wystarczy udać się na wycieczkę w miejsca mniej uczęszczane, aby poznać uroki poszczególnych wysepek, a także ich przyjaznych mieszkańców.

W ostatnich latach biura podróży oferują swym klientom bogatą ofertę wycieczek w te rejony, a popularność greckich wysp jest chyba większa od Grecji kontynentalnej.

Ciekawym pomysłem na ich poznanie jest podróżowanie dzięki rozbudowanej sieci połączeń promowych. Niewątpliwymi zaletami takich wycieczek są niezapomniane widoki gór na tle nieba oraz możliwość poznania Greków, którzy często tłoczą się na pokładach promów. Najpopularniejsze trasy promów to pętla obejmująca główne Cyklady (Thira, Ios, Naksos, Pars i Mykonos) oraz szlak łączący wyspy Zatoki Sarońskiej i Argolidzkiej (Egina, Hydra, PorosJ. Inna trasa prowadzi na Dodekanez,  gdzie podróżowanie między Rodos, Kos, Kalimnos, Leros i Patmos nie sprawia kłopotów. Mniej znane są zachodnie Cyklady( Kithnos, Serifos, Sifnos i Milos) oraz trzy z czterech Sporad( Skiathos, Skopelos i Alonissos). Promy tam pływające służą bardziej tamtejszym mieszkańcom i kursują cały rok, choć poza sezonem turystycznym połączenia są rzadsze. Podróżować między wyspami można również wodolotami oraz większymi katamaranami zdolnymi przewozić samochody.

Grecja to piękny kraj chętnie wybierany na wczasy z rodziną i przyjaciółmi. W kolejnych artykułach na turystycznym blogu napiszemy o najpopularniejszych  wyspach w Grecji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*